
Oprava Barrandovského mostu je přerušena, práce na dopravní tepně budou pokračovat s příchodem jara
20. prosince 2020 09:35
Barrandovský most, který je jednou z nejdůležitějších tepen pražské dopravy, prochází již několik měsíců rozsáhlou opravou spodní stavby. Její první část zahájila Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) 28. září letošního roku a práce jsou plánovány do konce listopadu 2021 s tím, že byly na dva měsíce přerušeny na dobu zimní přestávky.
Předpokládaný termín zahájení oprav pilířů v roce 2021 je na přelomu února a března, kdy dodavatel přistaví k pilíři 4 a 6 pontony, které bubou využívány jako plovoucí pracovní plošiny.
S ohledem na zachování minimální šířky plavební dráhy 35 metrů mezi pilíři 4 a 5 je možné zahájit opravu na „pětce“ až po skončení prací na „čtyřce“, což je od konce června 2021. Jako poslední bude opravován pilíř 9, který bude dokončen nejpozději k 30. listopadu 2021.
Sanace spodní stavby přímo navazuje na závěry stavebně-technického průzkumu v rámci projektové přípravy celkové rekonstrukce. Na základě diagnostiky byl zjištěn soubor poruch, které svou závažností nikterak nevybočují ze škály degradace na obdobných konstrukcích stejného typu a stáří.Stav spodní stavby je na úrovni IV. ze sedmibodové škály, tedy uspokojivý. Při sanaci dochází k celoplošnému otryskání povrchů a odstranění nesoudržných vrstev betonu, dále dojde k očištění a následnému ošetření trhlin a reprofilací betonu.
Letos byly zahájeny také práce pod hladinou Vltavy. Nyní je zpracována podrobná pasportizace dna a stavu záhozu pilířů. V příštím roce bude strojně odtěžen zához a následně dojde k detailnímu potápěčskému průzkumu stavebně-technického stavu, konstrukce bude nafilmována a stanoví se přesný rozsah poškození.
Dále bude provedena předúprava povrchů mechanickým odstraněním degradovaných vrstev pomocí pneumatických kladiv, brusek, popř. doplněno tryskáním vysokotlakým vodním paprskem. Po vyhodnocení stavu konstrukce bude navržen konkrétní typ a rozsah opravy a na konec proběhne celoplošná sanace.
Tato fáze oprav se řidičů nedotkne. S významnými dopravními omezeními na mostě je třeba počítat až v další etapě rekonstrukce, která je plánována od roku 2022.
Praha má se stavem mostních staveb problémy. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Nová lávka byla dokončena letos v říjnu.

O Barrandovském mostě
Silniční most spojující městské části Praha 4 a Praha 5 sestává ze dvou samostatných nosných konstrukcí, technicky se tedy jedná o soumostí. Komunikace s osmi jízdními pruhy a dvěma chodníky pro pěší je součástí takzvaného Městského okruhu a patří k nejvytíženějším dopravním tepnám v České republice. Stavba obou částí mostu byla realizována v letech 1978 až 1988, levý most byl zprovozněn v září 1983.
Opěry mostu tvoří železobetonové masivní bloky. Mezilehlé podpěry jsou železobetonové pilíře založené na mikropilotách, nosná konstrukce pak z předpjatého monolitického betonu. Základ i dřík jsou vyrobeny z betonu, kryt vozovky je živičný.
Délka přemostění ve střednici je 343,7 metru, volná šířka mezi svodidly ve střední části přibližně 14 metrů. Na stavbu na obou březích navazují nájezdové a sjízdné rampy, které jsou samostatnými mostními objekty.