Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Oprava Barrandovského mostu bude pokračovat v květnu, Praha už vysoutěžila firmu
Barrandovský most. Foto: Jan Puci

Oprava Barrandovského mostu bude pokračovat v květnu, Praha už vysoutěžila firmu

Druhou část rekonstrukce Barrandovského mostu pro Prahu udělá za 594,5 milionu korun firma Porr. Informovala o tom mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Rekonstrukce mostu začne v první polovině května a potrvá čtyři roky.

Soutěží se podle firmy podařilo zkrátit letošní dopravní omezení z původně plánovaných 180 na 110 dní, kdy bude provoz na mostě omezen vždy v jednom ze čtyř pruhů v každém směru. Přípravu prací v poslední době kritizovala opoziční ODS.

První část soumostí byla otevřena v roce 1983 a most dosud nebyl kompletně opraven. Most je součástí městského okruhu a denně jej přejede asi 140 000 aut. Loni TSK opravila spodní části konstrukce, k čemuž nebylo nutné dopravu omezovat.

Od letoška po čtyři stavební sezony budou dělníci pracovat na vrchní části, což s sebou každý rok přinese omezení pro řidiče.

„Zakázka byla poprvé v historii města soutěžena tak, že stejnou roli hrála cena a doba dopravních omezení," řekl primátorů náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Dodal, že omezení se podařilo významně zkrátit a letos připadnou na letní měsíce, kdy je doprava nejslabší. Obě zmíněná kritéria měla v hodnocení nabídek váhu 40 procent, zbylých 20 procent připadlo na zkušenosti uchazečů. Nabídky dorazily čtyři.

V příštím roce by měl být provoz na mostě omezen na 92 dní, stejně jako v roce 2024. V roce 2025 pak podle TSK omezení potrvá 82 dní. Celkem tak počítá vysoutěžená nabídka za celou dobu oprav s omezeními na 376 dní oproti původně plánovaným 973.

Společnost Porr dosáhla podle firmy ve všech kritériích nejlepšího hodnocení se ziskem 90,33 bodu, druhá firma Strabag jich měla 72,57 a zbylé dvě nabídky nepřekonaly hranici 35 bodů.

Jako první začne letos rekonstrukce snesením a vybudováním nové rampy ze Strakonické ulice. „Počítá se zde z objízdnou trasou, která bude vyznačena. Trasa se nyní projednává, stejně jako úpravy na další komunikační síti, tedy natakzvaných odlehčovacích trasách. Na objízdných i odlehčovacích trasách bude zákaz rekonstrukcí a oprav," řekla nedávno Lišková.

Rekonstrukci v poslední době kritizovala opoziční ODS, podle které město nedostatečně informovalo o přípravách oprav a plánovaných objízdných trasách. „V situaci, kdy hrozí kolaps dopravy v celé Praze – a všichni politici to dobře vědí – není mlčení správně zvolená strategie," uvedl nedávno starosta Prahy 13 a městský zastupitel za občanské demokraty David Vodrážka.

Scheinherr to odmítl, na všech přípravách podle něj město usilovně pracuje a ze strany ODS jde o předvolební kampaň.

Praha má s mosty problémy dlouhodobě. V roce 2020 byla otevřena nová lávka z Císařského ostrova do Troje. Původní se zřítila na konci roku 2017. Ve špatném stavu je Libeňský nebo Hlávkův most, jejichž opravu TSK připravuje.

V případě Libeňského mostu již vybrala dodavatele a práce by měly začít letos. Rekonstrukci vyžaduje také Palackého most.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Praha 10: O putovní pohár Františka Pláničky

Dnes v 05:56

Fotbalový turnaj pro žáky druhého stupně základních škol Prahy 10 se odehraje ve středu 26. června v 9 hodin na tréningovém hřišti SK Slavia. Žáci budou ve čtyřech skupinách bojovat o putovní pohár Františka Pláničky.

Přijďte fandit. Mohylka běží pro Pavlíka

Včera ve 14:39

Charitativní běh, který pomáhá. Základní škola Mohylová v Praze 13 pořádá společně s organizací Frieda akci na podporu školníka Pavla. Startuje se v 9:30 před školou a na děti čekají tři běžecké okruhy.

Pohádky na Dvorečku: Jak se vaří pohádka

Včera ve 14:38

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Další články
Nahoru