dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Oprava a rozvoj Kongresového centra Praha spolyká 800 milionů korun
Kongresové centrum Praha. Foto: Jan Puci

Oprava a rozvoj Kongresového centra Praha spolyká 800 milionů korun

Vedení Kongresového centra Praha (KCP) začne již letos s prvními opravami své budovy. Jako první přijdou na řadu nákupy chybějícího vybavení, úpravy podhledů nebo oprava zastaralé kotelny. V následujících dvou až třech letech by pak Praha měla do rozvoje centra investovat zhruba 800 milionů korun. KCP se v uplynulých týdnech zbavilo vstupem státu do majetkové struktury dvoumiliardového dluhu. Vnitřní dluh však dosahuje téměř půl miliardy.

„Máme velkou ambici mít jedno z nejlepších kongresových center v Evropě. Málokteré jiné disponuje například kvalitou, kterou má toto, totiž výhledem na Prahu. A jde o to, vytěžit z toho co nejvíc," řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Vedení KCP začne nejdříve s pracemi, které nevyžadují stavební a jiná povolení. Podle ředitele Michala Kárníka se jedná mimo jiné o dovybavení KCP stoly a židlemi a opravy podhledů či ostění. Řešit bude muset KCP kotelnu, jejíž účinnost je špatná. „My tady máme kotle z roku 1978 či 1979, k nim byly v roce 2000 přidány nové hořáky, jenže staré s novým si moc nepovídá,“ uvedl ředitel KCP Michal Kárník.

Další peníze půjdou na opravu technologického zázemí včetně audio-vizuální techniky, do obnovy elektrických rozvodů nebo do úpravy interiérů, centru totiž chybí výstavní prostory. Investice půjdou také do energetického fungování budovy. Ta má totiž prosklenou fasádu na sever, což zvyšuje provozní náklady.

„Je potřeba natáhnout moderní IT rozvody a snížit energetické nároky budovy,“ řekl Kárník. Práce by mohly začít na přelomu března a dubna, do té doby totiž Praha navýší základní jmění a vloží tak do KCP 800 milionů korun. „Centrum tak přijde k prostředkům, které budou směřovány do jeho rekonstrukce,“ řekl Novotný. Z celkové sumy, kterou vloží do KCP hlavní město, půjde přes 700 milionů do opravy samotné budovy.

Dluhy od přelomu tisíciletí

Do hotelu a business centra, které ke KCP patří, půjde do hotelu 40 až 50 milionů, do centra dalších 30 milionů. „Vybavení hotelu se obnovovalo, ale nebylo to nijak ve velkém. V business centru jsou sice nájemci, přesto je potřeba drobné opravy udělat,“ řekl Kárník.

KCP se od roku 2000 dostalo do dluhu zhruba čtyři miliardy. Ručitelem byl stát, KCP si totiž půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Polovinu půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých týdnech zaplatil stát svým vstupem do majetkové struktury centra. To ročně vykazuje zisk zhruba 60 milionů korun.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru