dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
To byla grilovačka! Opozice se pustila do radních kvůli Opencard
Opencard je problematický projekt od začátku. Ilustrační foto: archiv

To byla grilovačka! Opozice se pustila do radních kvůli Opencard

Celé dnešní dopoledne trvalo grilování stávající Rady hlavního města Prahy ohledně kauzy Opencard, kvůli které jsou členové vedení metropole obviněni policií. „Primátor Bohuslav Svoboda ztratil obviněním masku nejčistšího z nejčistších,“ uvedl zastupitel Miroslav Poche z ČSSD. 

Zastupitel Karel Březina (ČSSD) se pustil do radní Evy Vorlíčkové (TOP 09), která na jeho starší interpelaci, proč nebyl zpracován oponentní posudek, reagovala tak, že bylo těžké získat kvalitního oponenta. To, zda se radnice svými kroky dopustila jednání v rozporu s trestním zákoníkem, podle něj mohou posoudit jen orgány činné v trestním řízení.

Milan Richter (ODS), který krátce poté na funkci zastupitele rezignoval, řekl, že když měl z pozice radního projekt Opencard osm měsíců na starosti, prosadil transparentní soutěž na správu projektu, přihlásili se čtyři zájemci, nová rada ji ale v prosinci 2010 zrušila. „Za mých osm měsíců se rozšířily funkce karty, například na slevy do kulturních zařízení. Jaké funkce se vám podařilo rozšířit za 2,5 roku? Žádné,“ dodal.

Starší citace pražských politiků TOP 09 připomněl zastupitel Antonín Weinert (ČSSD). Nynější obviněná radní Helena Chudomelová (TOP 09) v minulosti například uvedla: „V civilizovaných zemích stačí pouhé podezření na to, že politik se nechoval, jak měl, a jestliže má morálku, sám se svého místa vzdává, aby nepoškozoval sebe, svou rodinu, svou politickou stranu. Lidé to od něho také očekávají.“ Nyní ale podle Weinerta ona ani další odstoupit nehodlají.

Podle zastupitele Miroslava Pocheho (ČSSD) ztratil nynější primátor Bohuslav Svoboda (ODS) obviněním v kauze Opencard masku nejčistšího z nejčistších. Rada podle něj vybrala firmu Haguess jako správce projektu, přičemž řízení bez uveřejnění se prodražilo o desítky milionů korun – cena dvouletého kontraktu vyšla téměř na 80 milionů.

Ředitel odboru magistrátu

Zastupitelka Marta Semelová (KSČM) uvedla, že Opencard je problematický projekt od začátku. „Nová koalice ODS a TOP pokračovala v neprůhledné politice i financování,“ řekla.

Diskusí se hodně neslo jméno ředitele odboru IT na magistrátu, který měl podklady k Opencard připravovat – Jana Tesky. Zastupitelka Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) v nadsázce uvedla, že s ním nemá nic společného.

„V jakékoli evropské metropoli je naprosto nepředstavitelné, aby jí vládl obviněný primátor a rada, jediným řešením současné situace jsou nové volby,“ uvedl bývalý radní Petr Štěpánek (SZ), který byl jednání přítomný.

Nynější rady se naopak zastala Alena Rybníčková z Pražského fóra, podle ní by měli být stíhání politici z Bémovy éry. „Informace pro cestující: Na základě kolektivní viny se jako držitelé Opencard stáváte spolupachateli trestného činu: držení Opencard,“ je ironicky uvedeno na letácích Pražského fóra, které mají současnou radu hájit.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru