dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Opozici v Praze se nepodařilo prosadit jednání o vnitřním okruhu
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

Opozici v Praze se nepodařilo prosadit jednání o vnitřním okruhu

Opozici v pražském zastupitelstvu se nepodařilo prosadit na program dnešního jednání téma dostavby vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Neúspěšně navrhovali projednat audit některých zakázek, odvolání ředitele hřbitovů a stavbu metra D. Vedení Prahy opoziční zastupitelé kritizovali za podobu programu jednání, z kterého rada vyřadila řadu materiálů, a za odmítnutí doplnit na něj opoziční návrhy. V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Mezi nejdiskutovanější témata patřila dostavba vnitřního okruhu. „Od dubna máme materiál schválený radou a nikam jsme se neposunuli. Vy nemakáte, vy zdržujete. Nerozumím SZ, kdy cpeme železnici na letiště pod zem, ale v tomto případě chce nechat auta na povrchu. Tomu nerozumím," řekl opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

Narážel tím na to, že koalice se pře o to, zda má být okruh veden tunely či po povrchu. Zastupitel Marek Doležal (TOP 09) řekl, že proti povrchové variantě jsou Praha 3 a 9.

Opoziční zastupitel Pirátů Adam Zábranský v diskusi požadoval zařadit materiál týkající se zakázek pro firmy spjaté s členy ČSSD. Společnosti měly z veřejných peněz získat až 1,5 miliardy korun. „Už jen takový objem zakázek vyvolává pochybnosti, zda důvodem získání zakázek nebyla stranická příslušnost," řekl Zábranský, který požadoval, aby zastupitelé radním uložili provést audit těchto zakázek.

Na program jednání Piráti navrhovali zařadit rovněž problematiku dostavby metra D. Konkrétně záměr dopravního podniku (DPP) získat strategického partnery, s kterým vytvoří společnou firmu na výstavbu nové linky. Na program jednání se opozici nepodařilo prosadit ani odvolání ředitele pražských hřbitovů. Byl propuštěn na základě auditu letos v lednu. Podle opozice existuje posudek říkající, že audit byl nekvalitní.

Zastupitelé kritizovali i postup rady, která před necelými dvěma týdny schválila program jednání, následně z něj řadu bodů vyřadila. Podle předsedy zastupitelů TOP 09 Václava Novotného na něm chybí nejen závažná témata, ale byly vyřazeny i nekonfliktní materiály jako změny zřizovacích listin škol, centra sociálních služeb nebo koupě pozemků. Zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) uvedl, že původně zastupitelé dostali 7547 stran dokumentů, v upraveném programu jich bylo 4871. Vedení města vytkl, že nechá zastupitele studovat množství materiálu zbytečně.

Opozici vadilo také přesunutí termínu říjnového jednání zastupitelů na listopad. „Vidíme zoufalé úsilí koalice nesejít se před volbami a vyhnout se všem tématům, která by mohla ještě více narušit fungování nefunkční koalice. Bojíte se i těch nejbanálnějších témat, jinak si to nedovedu vysvětlit," řekl Novotný.

„Vy máte dva měsíce prázdnin a nejste schopni připravit normální jednání. Je to trapné. K zrušenému říjnovému zastupitelstvu: nemám pocit, že by Praha fungovala dobře a my neměli co na práci," řekl zastupitel Alexander Bellu (ODS). Chtěl projednat téma stoupajících cen bytů, které podle něj vzrostly o 45 procent. Ani tento návrh nebyl přijat.

Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek následně uvedl, že opozici je bráněno mluvit o závažných tématech nebo se i vůbec dostat k informacím. „To je karikatura demokracie," řekl. SZ pak označil za pokrytce, neboť hlásí transparentnost, ale pro návrhy opozice nehlasují.

Vedení města se zastala náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). „My jsme jej zkrátili z ohledem na vás, protože to jsou zástupci opozice, kteří tu nevydrží sedět do konce. Program je zkrácen kvůli vaší kondici tu vydržet," řekla.

Zastupitelstvo má 65 členů a koalice má nadpoloviční většinu 33 hlasů.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru