dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
8°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Opozici v Praze se nepodařilo prosadit jednání o vnitřním okruhu
Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto: archiv

Opozici v Praze se nepodařilo prosadit jednání o vnitřním okruhu

Opozici v pražském zastupitelstvu se nepodařilo prosadit na program dnešního jednání téma dostavby vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Neúspěšně navrhovali projednat audit některých zakázek, odvolání ředitele hřbitovů a stavbu metra D. Vedení Prahy opoziční zastupitelé kritizovali za podobu programu jednání, z kterého rada vyřadila řadu materiálů, a za odmítnutí doplnit na něj opoziční návrhy. V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Mezi nejdiskutovanější témata patřila dostavba vnitřního okruhu. „Od dubna máme materiál schválený radou a nikam jsme se neposunuli. Vy nemakáte, vy zdržujete. Nerozumím SZ, kdy cpeme železnici na letiště pod zem, ale v tomto případě chce nechat auta na povrchu. Tomu nerozumím," řekl opoziční zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

Narážel tím na to, že koalice se pře o to, zda má být okruh veden tunely či po povrchu. Zastupitel Marek Doležal (TOP 09) řekl, že proti povrchové variantě jsou Praha 3 a 9.

Opoziční zastupitel Pirátů Adam Zábranský v diskusi požadoval zařadit materiál týkající se zakázek pro firmy spjaté s členy ČSSD. Společnosti měly z veřejných peněz získat až 1,5 miliardy korun. „Už jen takový objem zakázek vyvolává pochybnosti, zda důvodem získání zakázek nebyla stranická příslušnost," řekl Zábranský, který požadoval, aby zastupitelé radním uložili provést audit těchto zakázek.

Na program jednání Piráti navrhovali zařadit rovněž problematiku dostavby metra D. Konkrétně záměr dopravního podniku (DPP) získat strategického partnery, s kterým vytvoří společnou firmu na výstavbu nové linky. Na program jednání se opozici nepodařilo prosadit ani odvolání ředitele pražských hřbitovů. Byl propuštěn na základě auditu letos v lednu. Podle opozice existuje posudek říkající, že audit byl nekvalitní.

Zastupitelé kritizovali i postup rady, která před necelými dvěma týdny schválila program jednání, následně z něj řadu bodů vyřadila. Podle předsedy zastupitelů TOP 09 Václava Novotného na něm chybí nejen závažná témata, ale byly vyřazeny i nekonfliktní materiály jako změny zřizovacích listin škol, centra sociálních služeb nebo koupě pozemků. Zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) uvedl, že původně zastupitelé dostali 7547 stran dokumentů, v upraveném programu jich bylo 4871. Vedení města vytkl, že nechá zastupitele studovat množství materiálu zbytečně.

Opozici vadilo také přesunutí termínu říjnového jednání zastupitelů na listopad. „Vidíme zoufalé úsilí koalice nesejít se před volbami a vyhnout se všem tématům, která by mohla ještě více narušit fungování nefunkční koalice. Bojíte se i těch nejbanálnějších témat, jinak si to nedovedu vysvětlit," řekl Novotný.

„Vy máte dva měsíce prázdnin a nejste schopni připravit normální jednání. Je to trapné. K zrušenému říjnovému zastupitelstvu: nemám pocit, že by Praha fungovala dobře a my neměli co na práci," řekl zastupitel Alexander Bellu (ODS). Chtěl projednat téma stoupajících cen bytů, které podle něj vzrostly o 45 procent. Ani tento návrh nebyl přijat.

Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek následně uvedl, že opozici je bráněno mluvit o závažných tématech nebo se i vůbec dostat k informacím. „To je karikatura demokracie," řekl. SZ pak označil za pokrytce, neboť hlásí transparentnost, ale pro návrhy opozice nehlasují.

Vedení města se zastala náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). „My jsme jej zkrátili z ohledem na vás, protože to jsou zástupci opozice, kteří tu nevydrží sedět do konce. Program je zkrácen kvůli vaší kondici tu vydržet," řekla.

Zastupitelstvo má 65 členů a koalice má nadpoloviční většinu 33 hlasů.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru