Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opozice vyzvala primátora Hřiba a jeho náměstka Scheinherra k rezignaci
Primátor Zdeněk Hřib (vlevo) a jeho náměstek Adam Scheinherr. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Opozice vyzvala primátora Hřiba a jeho náměstka Scheinherra k rezignaci

Pražská ODS dnes vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) i jeho náměstka a radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) k rezignaci. Informovala o tom mluvčí ODS v metropoli Lenka Mottlová. Důvodem k takové výzvě je podle občanských demokratů korupční kauza související s dopravním podnikem, kvůli které rezignoval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Primátor i jeho náměstek podle ODS o nekalém jednání věděli a nezabránili mu. Rezignaci primátora i jeho náměstka požaduje také hnutí ANO, podle předsedy zastupitelského klubu Ondřeje Prokopa by měl ve své funkci skončit i ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. Hřib i Scheinherr odpovědnost odmítli.   

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 11 lidí kvůli hospodaření DPP, mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

„Hana Marvanová již několik let upozorňovala na to, že situace okolo DPP je katastrofální. I my jsme se na toto téma snažili upozorňovat a zařazovat ho na bod jednání zastupitelstva, ale koalice se nám vždy vysmála a odmítla to. Je zjevné, že informace o podezřelých a netransparentních postupech v DPP měl i sám náměstek Scheinherr a proto podal trestní oznámení. To, že nechtěl v této věci spolupracovat s opozicí, je zarážející,” řekl předseda pražských zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

„Pan primátor Hřib se chvástá, že šel na magistrát s heslem: ,Chci řídit město s čistým štítem.´ To se mu očividně nepovedlo a místo, aby z toho nyní vyvodil osobní odpovědnost, tak si nad touto kauzou, společně s kolegy z Prahy Sobě, jak Pilát myje ruce,“ uvedl zastupitel ODS a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Na nejasnosti okolo DPP upozorňujeme dlouhodobě. K politické odpovědnosti jsme opakovaně vyzývali jak primátora Zdeňka Hřiba, tak náměstka Adama Scheinherra. Odpovědí nám však byla jen jejich v lepším případě laxnost, v tom horším, úmysl. Přitom jsou to právě oni, kdo nesou plnou politickou odpovědnost za to, s kým sedí v Radě hlavního města Prahy a co se děje v pražském dopravním podniku,“ pokračoval Portlík.

Scheinherr dnes několikrát řekl, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v DPP odhalit, když podal před dvěma lety trestní oznámení a spolupracoval s policií. ODS chce nyní obsah oznámení znát.

„Vyzýváme tímto pana Scheinherra, ať veřejnosti ukáže, co bylo předmětem trestního oznámení. Dále také ať vysvětlí, proč i přes podezření na páchání trestné činnosti dokončil prodej pozemků okolo metra v Holešovicích. Jeho vysvětlení, že nechtěl mařit vyšetřování, je nepochopitelné. Kdo mu řekl, aby podivné kontrakty schvaloval a způsoboval tím městu miliardové škody? Policie? Toto ať nám vysvětlí. Navíc okolo DPP byla celá řada dalších podivných věcí, ty také všechny nechával být kvůli vyšetřování? Není možné se snažit vyvinit jen tím, že údajně podal nějaké trestné oznámení. Takhle se odpovědný hospodář opravdu nechová,” řekl Zajíček.

„To je neuvěřitelně vtipné, vyzývat k rezignaci whistleblowera, který před dvěma lety podal trestní oznámení a od té doby v režimu mlčenlivosti celou dobu spolupracoval s policií," řekl Scheinherr. Uvedl, že chápe, že jej opozice nemůže chválit, neboť „by to nepřenesla přes srdce", nicméně by podle něj měla mlčet a nedělat si ostudu.

Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká. „V tom případu není zapleten žádný z našich členů. Já osobně jsem nebyl policií vůbec kontaktován v této záležitosti. Jedná se skutečně o záležitost hnutí STAN," řekl dnes ČTK Hřib.

Podle předsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Ondřeje Prokopa jsme svědky „největší korupční kauzy v dějinách Prahy". „Nikdy se nestalo, že by si policie přišla pro náměstka primátora a společně s ním rozkryla tak rozsáhlou organizovanou skupinu, která systematicky rozkrádala peníze města, " uvedl.

„Primátor Hřib je hlava města, nemůže se zbavovat své politické odpovědnosti a ukazovat na všechny kolem. Už navždy bude éra Piráta bude spojena s korupcí a touto kauzou. Několik let jsme upozorňovali na podezřelé zakázky, byli jsme ignorováni a tohle je výsledek. Pokud primátor nechápe, že to je hlavně jeho odpovědnost, pak nemá ve své roli co dělat," pokračoval. 

Podle něj je role náměstka Scheinherra nevíce pofidérní. „Sám říká, že tu věc už před dvěma lety oznámil na polici, ale jak je možné, že další dva roky nechal dál v klidu rozkrádat Prahu? To je neskutečné. Celé to vypadá tak, že si nad tím umyl ruce a aby náhodou neohrozil, koryta v koalicii tak už dál hrál mrtvého brouka," dodal Prokop. 


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru