Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Opozice vyzvala primátora Hřiba a jeho náměstka Scheinherra k rezignaci
Primátor Zdeněk Hřib (vlevo) a jeho náměstek Adam Scheinherr. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Opozice vyzvala primátora Hřiba a jeho náměstka Scheinherra k rezignaci

Pražská ODS dnes vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) i jeho náměstka a radního pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) k rezignaci. Informovala o tom mluvčí ODS v metropoli Lenka Mottlová. Důvodem k takové výzvě je podle občanských demokratů korupční kauza související s dopravním podnikem, kvůli které rezignoval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Primátor i jeho náměstek podle ODS o nekalém jednání věděli a nezabránili mu. Rezignaci primátora i jeho náměstka požaduje také hnutí ANO, podle předsedy zastupitelského klubu Ondřeje Prokopa by měl ve své funkci skončit i ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. Hřib i Scheinherr odpovědnost odmítli.   

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 11 lidí kvůli hospodaření DPP, mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

„Hana Marvanová již několik let upozorňovala na to, že situace okolo DPP je katastrofální. I my jsme se na toto téma snažili upozorňovat a zařazovat ho na bod jednání zastupitelstva, ale koalice se nám vždy vysmála a odmítla to. Je zjevné, že informace o podezřelých a netransparentních postupech v DPP měl i sám náměstek Scheinherr a proto podal trestní oznámení. To, že nechtěl v této věci spolupracovat s opozicí, je zarážející,” řekl předseda pražských zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

„Pan primátor Hřib se chvástá, že šel na magistrát s heslem: ,Chci řídit město s čistým štítem.´ To se mu očividně nepovedlo a místo, aby z toho nyní vyvodil osobní odpovědnost, tak si nad touto kauzou, společně s kolegy z Prahy Sobě, jak Pilát myje ruce,“ uvedl zastupitel ODS a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

„Na nejasnosti okolo DPP upozorňujeme dlouhodobě. K politické odpovědnosti jsme opakovaně vyzývali jak primátora Zdeňka Hřiba, tak náměstka Adama Scheinherra. Odpovědí nám však byla jen jejich v lepším případě laxnost, v tom horším, úmysl. Přitom jsou to právě oni, kdo nesou plnou politickou odpovědnost za to, s kým sedí v Radě hlavního města Prahy a co se děje v pražském dopravním podniku,“ pokračoval Portlík.

Scheinherr dnes několikrát řekl, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v DPP odhalit, když podal před dvěma lety trestní oznámení a spolupracoval s policií. ODS chce nyní obsah oznámení znát.

„Vyzýváme tímto pana Scheinherra, ať veřejnosti ukáže, co bylo předmětem trestního oznámení. Dále také ať vysvětlí, proč i přes podezření na páchání trestné činnosti dokončil prodej pozemků okolo metra v Holešovicích. Jeho vysvětlení, že nechtěl mařit vyšetřování, je nepochopitelné. Kdo mu řekl, aby podivné kontrakty schvaloval a způsoboval tím městu miliardové škody? Policie? Toto ať nám vysvětlí. Navíc okolo DPP byla celá řada dalších podivných věcí, ty také všechny nechával být kvůli vyšetřování? Není možné se snažit vyvinit jen tím, že údajně podal nějaké trestné oznámení. Takhle se odpovědný hospodář opravdu nechová,” řekl Zajíček.

„To je neuvěřitelně vtipné, vyzývat k rezignaci whistleblowera, který před dvěma lety podal trestní oznámení a od té doby v režimu mlčenlivosti celou dobu spolupracoval s policií," řekl Scheinherr. Uvedl, že chápe, že jej opozice nemůže chválit, neboť „by to nepřenesla přes srdce", nicméně by podle něj měla mlčet a nedělat si ostudu.

Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká. „V tom případu není zapleten žádný z našich členů. Já osobně jsem nebyl policií vůbec kontaktován v této záležitosti. Jedná se skutečně o záležitost hnutí STAN," řekl dnes ČTK Hřib.

Podle předsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Ondřeje Prokopa jsme svědky „největší korupční kauzy v dějinách Prahy". „Nikdy se nestalo, že by si policie přišla pro náměstka primátora a společně s ním rozkryla tak rozsáhlou organizovanou skupinu, která systematicky rozkrádala peníze města, " uvedl.

„Primátor Hřib je hlava města, nemůže se zbavovat své politické odpovědnosti a ukazovat na všechny kolem. Už navždy bude éra Piráta bude spojena s korupcí a touto kauzou. Několik let jsme upozorňovali na podezřelé zakázky, byli jsme ignorováni a tohle je výsledek. Pokud primátor nechápe, že to je hlavně jeho odpovědnost, pak nemá ve své roli co dělat," pokračoval. 

Podle něj je role náměstka Scheinherra nevíce pofidérní. „Sám říká, že tu věc už před dvěma lety oznámil na polici, ale jak je možné, že další dva roky nechal dál v klidu rozkrádat Prahu? To je neskutečné. Celé to vypadá tak, že si nad tím umyl ruce a aby náhodou neohrozil, koryta v koalicii tak už dál hrál mrtvého brouka," dodal Prokop. 


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru