Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - oblacno 2°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Opozice v Praze 4 se neúspěšně pokusila odvolat starostku Michalcovou
Irena Michalcová zůstává starostkou Prahy 4. Foto: archiv MČ

Opozice v Praze 4 se neúspěšně pokusila odvolat starostku Michalcovou

Opozice v Praze 4 se včera neúspěšně pokusila odvolat starostku Irenu Michalcovou (ANO). Po téměř několikahodinové diskusi nakonec zastupitelé nechválili program zasedání, a o odvolání se tak nakonec ani nehlasovalo. Opozice starostce vyčetla nedemokratický způsob vládnutí a netransparentní hospodaření. Pro projednání materiálu bylo pouze 22 ze 45 zastupitelů. Opozice chtěla také projednávat hospodaření v době koronavirové pandemie, způsob zadávání veřejných zakázek či odvolání členů školských rad. Ani na tyto materiály se nakonec nedostalo.

„Já jsem si vědom toho, že je osobně vždy nepříjemné, ať se navrhne odvolání kohokoliv. V politice, ale i jinde, není podstatné, jak věci cítíte, ale je podstatné pouze to, co opravdu děláte. A to je na Praze 4 v tuto chvíli tristní," řekl opoziční zastupitel Tomáš Kaplan (Společně pro Prahu 4). Starostce následně vytkl, že je to ona, kdo podepisuje sporné smlouvy nebo nevymáhá smluvní pokuty.

Zastupitel Daniel Kunc (Zelení) označil způsob vládnutí v Praze 4 za nedemokratický a za manažerský bez idejí a politických názorů. Starostce opakovaně také vytkl, že neumožnila na minulém zasedání občanům přístup do jednacího sálu.

Zastupitelé se stejně jako na minulém zasedání přeli o zařazení interpelací na program jednání. Opozice vedení radnice vytýkala, že pustilo zájemce z řad obyvatel až po 13:00, tedy po začátku zahájení jednání. Podle jednacího řádu mohou lidé interpelace podávat právě před zahájením zasedání.

Starostka Michalcová řekla, že to občanům radnice nenařídila, ale doporučila z bezpečnostních důvodů. „Mohli klidně přijít ve 12:45," řekla. Diskuse se vedla rovněž o zveřejňování interpelací. Pirátský zastupitel Adam Jaroš řekl, že strana je začala sama zveřejňovat.

Zastupitelé také diskutovali o březnovém odvolání členů školských rad v době pandemie. „Působí to jako politická čistka. Byli odvoláni někteří zastupitelé, kteří se školství dlouhodobě věnují," řekl zastupitel Petr Kutílek (Zelení). Radní Michal Hroza (TOP 09) řekl, že současná koalice naopak nabídla opozici více míst, než kolik měla TOP 09 v době, kdy byla v opozici ona a starostou byl zástupce Zelených.

Opoziční zastupitel Lukáš Zicha (STAN) kritizoval zakázky na nákup dezinfekce nebo z oblasti IT. „Žijete v bublině, že jste ochránili občany před koronavirem, ale já si myslím, že jste ochránili akorát podnikatele ODS," řekl.

Připomněl nákup dezinfekce za zhruba dvojnásobnou cenu, než je na trhu běžné. Zicha kritizoval také tendry na IT služby. Zichova slova odmítl radní Jaroslav Míth (ODS). „Na všechny zakázky proběhlo řádné výběrové řízení," řekl.

Na jednání dorazilo také několik obyvatel s protestními cedulemi jako Demokracie za půl mega?, Chci fér radu a Svoboda je Jidáš, kdy tímto nápisem kritizovali radního Josefa Svobodu (KDU-ČSL). Ten byl členem minulého vedení radnice, které svým hlasováním umožnil odvolat, a který je členem i současného vedení.

Zastupitelé loni v dubnu odvolali osm z devíti radních včetně starosty Petra Štěpánka (Praha 4 sobě – Zelení a nezávislí) a novou starostkou zvolili Michalcovou. Koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) poté přešla do opozice. Do čela radnice se postavily ANO, ODS a TOP 09 s jedním hlasem lidovců.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru