Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Opozice v Praze 15 neprosadila nesouhlas s postupem stavby bytového domu
Budova radnice Prahy 15. Foto: archiv

Opozice v Praze 15 neprosadila nesouhlas s postupem stavby bytového domu

Opozici v Praze 15 se dnes na mimořádném jednání nepodařilo prosadit nesouhlas radnice s postupem developera při plánované výstavbě domu v Janovské ulici. Opozici se nelíbí to, že při výpočtu zastavěnosti pozemku do něj firma zahrnula pozemky městské části. Podle vedení radnice je vyslovení nesouhlasu zbytečné, neboť firma nemá oficiální souhlas se započítáním pozemků a navíc se prý již vyslovila proti výstavbě.

Společnost Exafin plánuje na místě bývalé kotelny až jedenáctipatrový bytový dům. Proti stavbě se postavili místní obyvatelé, kterým se nelíbí velikost domu a kácení vzrostlé zeleně.

Podle opozičních zastupitelů společnost zahrnula do výpočtu tzv. koeficientu zastavěnosti dva městské pozemky o celkovém rozloze asi 4000 metrů čtverečních. Při stavbě domu musí stavitel vždy zachovat poměrnou část pozemku volnou. V případě, že by radnice souhlasila se zahrnutím svých pozemků, výpočet by vycházel z parcely o větším rozměru a dům by tak mohl být vyšší.

Opozice kritizovala také souhlas místostarosty Petra Neumanna (TOP 09 a Naše 15 s podporou STAN), který developerovi za radnici zaslal. Neschválila jej totiž rada. „Jak to, že rada není pohoršena krokem pana Neumanna? Situace je taková, že developer operuje se dvěma našimi pozemky. Městská část se proti tomu nikdy neohradila," řekl opoziční zastupitel Marcel Pencák (Patnáctka náš domov).

Radní výtky odmítli. „Rada nikdy souhlas nedala a nikdo jiný to dělat nemůže. Jakýkoliv souhlas, o kterém se bavíme, není relevantní, jen rada mohla dát souhlas k započtení pozemků," řekl místostarosta Michal Fischer (nestr. za ODS).

Rada se prý navíc vyslovila proti výstavbě. Vedení radnice sice schválilo námitku k výstavbě, podle Pencáka v ní ale nejsou zmíněny pozemky zahrnuté do výpočtu koeficientu zastavěnosti.

Návrh opozice nakonec nepodpořil dostatečný počet zastupitelů a nebyl schválen. Zastupitelka Lucie Prinzové (ODS) řekla, že návrh usnesení v předloženém dokumentu je nehlasovatelný.

Developerská společnost podle návrhu zveřejněného na stránkách radnice plánuje vystavět jedenáctipatrový dům. Nadzemní část je rozdělena do dvou částí otočených proti sobě o 90 stupňů. Dům má stát na tzv. podnožích, kde by parkovala auta. Součástí jsou také dvě podzemní podlaží s garážemi. Další parkovací místa mají vzniknout na povrchu u domu.


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru