Dnes Neděle - jasno 21°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opozice v Praze 12 vyzývá k nesouhlasu se sportovním areálem na části louky
Modřanská louka Na Hupech. Foto: archiv

Opozice v Praze 12 vyzývá k nesouhlasu se sportovním areálem na části louky

Vedení Prahy 12 by se mělo na jednání v úterý 28. května zabývat smlouvou s investorem projektu sportovního areálu na louce „Na Hupech" v sousedství Modřanské rokle. Opoziční Piráti otevřeným dopisem vyzvali Radu městské části, aby smlouvu neschvalovala. Když byli Piráti v minulém volebním období ve vládnoucí koalici, prosadili změnu územního plánu, aby se v dolní části této louky nemohlo stavět. Současný návrh smlouvy se týká jiné části louky. V rámci areálu tam má vyrůst ubytovna, tělocvična a restaurace.

Otevřený dopis Radě MČ Praha 12: Nesouhlas s projektem sportovního areálu na louce „Na Hupech" a žádost o přehodnocení záměru

Vážení členové a členky Rady MČ Praha 12,

dne 20. května 2024 proběhla veřejná prezentace projektu výstavby sportovního areálu na louce „Na Hupech“ na pozemku parc. č. 1831 v katastrálním území Modřany, kde občané vyjádřili zásadní nesouhlas s projektem v předložené podobě. Naprostá většina z nich na místě podepsala i petici za přehodnocení tohoto záměru. Petice tak získala hned na jednání  95 podpisů. Ve sběru podpisů zastupitelé pokračují.

Důvody nesouhlasu:

  1. Zakomponování do rekreační oblasti: louka Na Hupech je významnou rekreační oblastí v blízkosti přírodní památky Modřanská rokle s výskytem chráněných druhů živočichů a rostlin. Je důležité tuto oblast chránit pro současné i budoucí generace.

  2. Nadměrná výstavba: navrhované budovy, zejména pětipatrová ubytovna s 50 lůžky, jsou nadměrné a nesouladné s charakterem lokality rodinných domů.

  3. Využití v rozporu s územním plánem: obáváme se, že nastane situace stejná jako u Barrandovských teras, kde byl postaven hotel s restaurací a nyní se majitel snaží hotel i restauraci vydávat za byty. Zde mají budova plánovaná pro ubytování sportovců i restaurace takové dimenze a vzhled, že reálně hrozí změna jejich funkce na klasické bydlení, což není v souladu s územním plánem.

  4. Pěší průchodnost: zachování pěší průchodnosti územím je pro obyvatele klíčové.

Proto žádáme, aby Rada městské části Praha 12:

  1. Okamžitě zastavila schvalování tohoto projektu, uzavření smlouvy o spolupráci s investorem a zajistila jeho přepracování v souladu s připomínkami občanů.
  2. Zahájila jednání s investorem o zmenšení a úpravě objektů, především ubytovny, aby projekt lépe odpovídal potřebám a charakteru lokality.

Na závěr bychom ještě chtěli uvést, že na představení několikrát zaznělo od starosty Vojtěcha Kose (ODS) a místostarosty Petra Šuly (TOP 09), že není možné projekt změnit a že je vše na straně stavebního úřadu a investora. Toto tvrzení není úplně  pravdivé. Stavební úřad jako státní správa sice vede proces územního řízení, ale městská část může využít svého práva účastníka řízení a vyjádřit s projektem nesouhlas a dle toho dále konat, např. neposkytnout souhlas s připojením na komunikaci či s věcnými břemeny přes pozemky svěřené městské části atd.

Žádáme tedy radu městské části, aby najala odborného právního zástupce, který by za městskou část mohl pomoci vypracovat kvalitní odvolání, tak, jako jsme to činili, když jsme byli ve vedení městské části v předchozím volebním období.

Věříme, že našim požadavkům vyhovíte, a povede k řešení, které bude respektovat zájmy obyvatel naší městské části.

S pozdravem,

zastupitelé a zastupitelky za klub Pirátů

Jan Adamec

Jiří Brůžek

Michal Macek

Petri Mališů

Matěj Mlčoch

Václav Šístek

Ivan Štěpka

Eva Tylová

Otevřený dopis Radě MČ Praha 12: Nesouhlas s projektem sportovního areálu na louce „Na Hupech" a žádost o přehodnocení záměru


Autor: red

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru