Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Opozice v Praze 12 chce odvolání starosty a místostarosty kvůli investicím
Zrekonstruované Sofijské náměstí. Foto: JP

Opozice v Praze 12 chce odvolání starosty a místostarosty kvůli investicím

Opoziční zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky chtějí odvolání starosty dvanácté městské části Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Jiřího Fremra (ODS), v jehož gesci jsou investice. O změnách v radě by se podle opozičních zastupitelů mělo jednat na mimořádném zasedání zastupitelstva, o jehož svolání požádali. Dokument má ČTK k dispozici.

Důvodem k odvolání je mimo jiné rekonstrukce Sofijského náměstí a stavba chodníku v parku Modřany. Podle opozice jde o nezdařené investice, které kvůli bariérám nemohou používat mimo jiné lidé s handicapem. Místostarosta Fremr ČTK sdělil, že tyto investice se nyní řeší.

„Dvě největší investice, které provedla Městská část Praha 12 pod vedením a přímým dohledem místostarosty Jiřího Fremra, skončily nešťastným a pro městskou část zahanbujícím výsledkem, který má výrazně negativní vliv na užívání veřejného prostoru v centrální části Prahy 12," uvedla opozice. Podobně se vyjádřila v případě návrhu na odvolání starosty Adamce.

Nový dřevěný chodník v parku Modřany nahradil loni původní chodník z betonových panelů. Investorem byla radnice, chodník postavila za 3,13 milionu korun firma Taxus. Dřevěný chodník byl ale postaven v rozporu s povolením z roku 2018, konstatoval na podzim odbor výstavby městské části. Fremr tehdy ČTK sdělil, že se jedná o možném vydání dodatečného stavebního povolení. Včera dodal, že se nyní zpracovává potřebná dodatečná dokumentace.

Opozice kritizuje to, že nevznikla dříve vyprojektovaná cesta ze zámkové dlažby s vodícími liniemi pro nevidomé. Postavený dřevěný chodník je nebezpečný pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace, uvedli zastupitelé za ANO, Změnu pro Prahu 12 a Občané dvanáctky s odkazem na zjištění Národního institutu pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace (NIPI).

Změny proti původně připravenému projektu podle opozice zapříčinily i to, že vyhlášce k bezbariérovému užívání staveb neodpovídá ani Sofijské náměstí. Za úpravy náměstí zaplatila městská část zhruba 52 milionů korun. Rekonstrukce byla dokončena loni.

Zatím byla zkolaudovaná pouze část opraveného náměstí, sdělila ČTK v září mluvčí Prahy 12 Eva Burianová. Sklon rampy je podle ní v rozporu s vyhláškou k bezbariérovému užívání staveb, na což už dříve upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením ČR.

Opoziční zastupitelé nyní starostovi a místostarostovi vyčítají to, že do dnešního dne nebyly provedeny úpravy náměstí tak, aby se snížilo riziko úrazu lidí se sníženou schopností pohybu a orientace. Rampa v severní části náměstí je tak podle nich zatím ohrazená a lidé ji nemohou používat.

Místostarosta včera ČTK sdělil, že Praha 12 v pondělí obdržela od projektanta návrh, jak situaci na Sofijském náměstí řešit. K výhradám opozice vůči úpravám původního projektu revitalizace náměstí dodal, že si změny v projektu vynutily nedostatky dříve připraveného záměru.

„Změny proti původnímu projektovému řešení byly způsobeny tím, že právě původní projektové řešení zpracovávané za minulého vedení nebylo provedeno v detailech, a to se ukázalo jako problém. To ovšem opozice neustále účelově opomíjí," uvedl. 

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Dvanáctá pražská městská část, v níž žije asi 60 000 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Včera ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Včera v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru