Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Opozice v Praze 11 se neúspěšně pokusila odvolat starostu a místostarostu
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto:archiv

Opozice v Praze 11 se neúspěšně pokusila odvolat starostu a místostarostu

Opozice se na včerejším jednání zastupitelů Prahy 11 neúspěšně pokusila odvolat starostu Jiřího Dohnala (Piráti) a místostarostu Jakuba Lepše (TOP 09). Pro odvolání hlasovalo pouze deset, respektive 11 z 36 přítomných zastupitelů. Pokusu o odvolání předcházely dohady a osobní invektivy mezi zastupiteli, které začaly prakticky okamžitě po zahájení jednání včera v 10 hodin.

Návrh na odvolání Dohnala a Lepše navrhl opoziční zastupitel a dosluhující senátor Ladislav Kos starší (Hnutí pro Prahu 11) při diskusi o fungování radničních výborů. V případě Lepše svůj návrh zdůvodnil jeho nedemokratickým chováním a Dohnalovi vytýkal mimo jiné, že podle něj špatně řídí jednání zastupitelů. Pro odvolání ale nesehnal dostatek hlasů.

Spory mezi koalicí a opozicí, ale i mezi některými opozičními zastupiteli navzájem, začaly krátce po zahájení schůze. Zastupitelé se hádali, pokřikovali po sobě či vykřikovali, když neměli udělené slovo.

Často se uchylovali k impertinencím, kdy mimo jiné právě Kos některé zastupitele, poté co si řekli o další přestávku, vulgárně vykázal do patřičných míst. Opoziční zastupitel Robert Vašíček (My, co tady žijeme) na adresu jedné z kolegyň zase prohlásil, že podle něj není duševně způsobilá vykonávat post zastupitelky.

Zastupitelé se rovněž přeli o koncepci rozvoje sociálních služeb, kdy materiál nakonec po dlouhé hádce neschválili. Často po sobě rovněž křičeli mimo mikrofon a jeden z koaličních zastupitelů pak část opozice označil za stádo hulvátů.

Na Praze 11 se zastupitelé neuchýlili k vulgarismům poprvé. Opoziční zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) letos v květnu požadovali rezignaci místostarosty Martina Sedeke (ODS) kvůli vulgárnímu výroku na adresu Kosa, kterému řekl: „Zavři hubu, ty sráči!".

Sedeke se poté omluvil a na sociálních sítích uvedl, že jeho reakci vyprovokovalo, že na něj Kos v danou chvíli pokřikoval, a dodal, že je jím dehonestován a urážen od začátku volebního období v roce 2018, kdy se stal místostarostou.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje mj. katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

Včera ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru