Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opozice v Praze 11 se neúspěšně pokusila odvolat starostu a místostarostu
Radnice Prahy 11 sídlí na Jižním Městě. Foto:archiv

Opozice v Praze 11 se neúspěšně pokusila odvolat starostu a místostarostu

Opozice se na včerejším jednání zastupitelů Prahy 11 neúspěšně pokusila odvolat starostu Jiřího Dohnala (Piráti) a místostarostu Jakuba Lepše (TOP 09). Pro odvolání hlasovalo pouze deset, respektive 11 z 36 přítomných zastupitelů. Pokusu o odvolání předcházely dohady a osobní invektivy mezi zastupiteli, které začaly prakticky okamžitě po zahájení jednání včera v 10 hodin.

Návrh na odvolání Dohnala a Lepše navrhl opoziční zastupitel a dosluhující senátor Ladislav Kos starší (Hnutí pro Prahu 11) při diskusi o fungování radničních výborů. V případě Lepše svůj návrh zdůvodnil jeho nedemokratickým chováním a Dohnalovi vytýkal mimo jiné, že podle něj špatně řídí jednání zastupitelů. Pro odvolání ale nesehnal dostatek hlasů.

Spory mezi koalicí a opozicí, ale i mezi některými opozičními zastupiteli navzájem, začaly krátce po zahájení schůze. Zastupitelé se hádali, pokřikovali po sobě či vykřikovali, když neměli udělené slovo.

Často se uchylovali k impertinencím, kdy mimo jiné právě Kos některé zastupitele, poté co si řekli o další přestávku, vulgárně vykázal do patřičných míst. Opoziční zastupitel Robert Vašíček (My, co tady žijeme) na adresu jedné z kolegyň zase prohlásil, že podle něj není duševně způsobilá vykonávat post zastupitelky.

Zastupitelé se rovněž přeli o koncepci rozvoje sociálních služeb, kdy materiál nakonec po dlouhé hádce neschválili. Často po sobě rovněž křičeli mimo mikrofon a jeden z koaličních zastupitelů pak část opozice označil za stádo hulvátů.

Na Praze 11 se zastupitelé neuchýlili k vulgarismům poprvé. Opoziční zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) letos v květnu požadovali rezignaci místostarosty Martina Sedeke (ODS) kvůli vulgárnímu výroku na adresu Kosa, kterému řekl: „Zavři hubu, ty sráči!".

Sedeke se poté omluvil a na sociálních sítích uvedl, že jeho reakci vyprovokovalo, že na něj Kos v danou chvíli pokřikoval, a dodal, že je jím dehonestován a urážen od začátku volebního období v roce 2018, kdy se stal místostarostou.

Na Jižním Městě vládnou Piráti, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Mezi koaličními partnery na Jižním Městě jsou od jara 2021 spory a některé politické subjekty následně uvedly, že se necítí být dále vázané koaliční smlouvou. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje mj. katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru