Dnes Čtvrtek - zatazeno 7°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opozice v Praze 10 chtěla jednání zastupitelstva o zvýšení daně z nemovitosti, koalice to zamítla
Letecký pohled na radnici Prahy 10 ve Vršovicích. Foto: archiv

Opozice v Praze 10 chtěla jednání zastupitelstva o zvýšení daně z nemovitosti, koalice to zamítla

Zastupitelé Prahy 10, kteří se dnes z popudu opoziční TOP 09 mimořádně sešli kvůli dani z nemovitosti, neschválili program. Jednání tak skončilo po zhruba deseti minutách. Souhlas se zvýšením daně v rámci připravované městské vyhlášky vyslovila nedávno rada městské části, podle TOP 09 by však otázku mělo projednat zastupitelstvo. Úpravu připravuje magistrát, má znamenat plošné zdvojnásobení daně pro podnikatele. O zvýšení pro fyzické osoby může rozhodnout radnice, v případě Prahy 10 se má daň zdvojnásobit všem.

V rámci připomínkování vyhlášky, kterou budou projednávat příští čtvrtek pražští zastupitelé, odsouhlasili radní Prahy 10 zavedení místního koeficientu pro výpočet daně ve výši 2 a ponechání ostatních koeficientů na stávající úrovni. Ve výsledku to bude pro obyvatele Prahy 10 znamenat zvýšení roční sazby daně z nemovitostí určených pro bydlení z 10 na 20 Kč/m2.

„U průměrného padesátimetrového bytu bude nová výše daně vycházet na 84 korun měsíčně, což znamená zvýšení o 42 korun,“ uvedl místostarosta pro majetek Petr Beneš (Piráti), který zároveň upozorňuje, že daň z nemovitých věcí je jedinou daní, která jde přímo do rozpočtu městské části.  

„Obecně jsme proti zvyšování daňové zátěže. V Poslanecké sněmovně například čeká náš návrh na snížení daně z nabytí nemovitosti na polovinu. Na druhou stranu daň z nemovitosti je jediná, která je schopna přímo sanovat deficit rozpočtu, který nám předchozí vedení radnice zanechalo. Zároveň není její výše pro občany výrazně zatěžující,“ dodal.

„Očekáváme, že příští rok na dani vybereme o 70 milionů korun víc než doposud. A tyto prostředky využijeme v době klesajících státních dotací na udržení současné kvality i rozsahu sociálních služeb, a zejména na investice do oprav a rekonstrukcí školních budov. Tady má Praha 10 velký dluh, v minulosti se tato oblast citelně zanedbávala,“ řekla Lucie Sedmihradská (VLASTA), radní, která má na starosti finance.

Koalice Vlasta odůvodňuje svůj souhlasný postoj ke zvýšení daně především tím, že zdědila městskou část po předchozím vedení (jehož součástí byla i TOP 09, pozn. red.) v mimořádně nedobré finanční situaci. Peníze, které má Praha 10 k dispozici, nestačí podle Vlasty na pokrytí běžných výdajů.

„Stojíme skutečně před buď – anebo. Ano, můžeme zavřít oči a rozprodat městské byty (nic jiného na prodej nemáme). Tím si ale pod sebou podřežeme větev. Tento zdroj příjmů však brzy vyschne a s ním i příjmy z nájmů. A v řádu několika let by bylo nutné radikálně omezovat naše veřejné služby,“ dodala Sedmihradská.

„Druhou možností je zvýšit daň z nemovitých věcí, která je ve srovnání s daní z příjmu nebo se sociálním a zdravotním pojištěním pro jednotlivce relativně nízká. Takto vybrané peníze patří jako celek městské části. Při dobrém hospodaření a šetření můžeme udržet kvalitní sociální služby a zároveň začít investovat peníze do velmi zanedbaných budov škol a školek,“ uvedla starostka a lídr Koalice VLASTA Renata Chmelová.

Když magistrátní vyhlášku projednávali radní Prahy 10, pro zvýšení daně byli členové VLASTY a Pirátů, ODS se při hlasování zdržela. „Pro nás je principiální věc, že nepodporujeme zvyšování daní,“ uvedl místostarosta Martin Valovič (ODS), který zároveň odmítá, že by rozdílný názor na tuto problematiku jakkoliv poznamenal fungování koalice.

Paradoxně Valovič a další dva členové Rady MČ Praha 10 za ODS – místostarosta Filip Humplík a radní Olga Koumarová, se dnes zdrželi při hlasování o programu mimořádného zastupitelstva, čímž přispěli k tomu, že program nebyl přijat a jednání o zvýšení daně se tak nakonec nekonalo a zastupitelé šli se po pár minutách rozešli.

Ke schválení programu totiž bylo potřeba z 45členného zastupitelstva celkem 23 hlasů, pro bylo jen 21 zastupitelů, 21 se zdrželo a jeden nehlasoval. A další paradox spojený s občanskými demokraty: zatímco tři jmenovaní radní se zdrželi, pět zastupitelů za ODS bylo pro přijetí programu. Hlasovali společně se zastupiteli TOP 09 spolu se Starosty pro Prahu a se zastupiteli za hnutí ANO.

„Občanská demokratická strana nesouhlasí s navýšením daně z nemovitosti i na úrovni městské části Praha 10,“ uvedla ODS na svém facebookovém profilu dnes dopoledne.

Praha 10 v tiskové zprávě uvedla, že o zavedení koeficientu jednali radní na své schůzi letos 25. června. Následně předala městská část informaci o navýšení daně z nemovitosti na pražský magistrát. A tady je další paradox. Den před jednáním radních, tedy 24. června, se sešli zastupitelé Prahy 10. I když bylo v minulostí praxí, že projednávali změny ve výši daní, na posledním jednání před letními prázdninami otázka navýšení daně z nemovitostí na stole zastupitelů nebyla.

„Návrh na dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti schválilo ve statisícovém městě 5 lidí, jejichž strany nemají v zastupitelstvu většinu. To považujeme za nepřijatelné a iniciovali jsme proto mimořádné jednání zastupitelstva, kde jsme o návrhu chtěli hlasovat. Koalice Pirátů, koalice Vlasta a ODS ovšem odmítla schválit program a tím potvrdila rozhodnutí pouhých pěti lidí z 45 zástupců města,“ uvedl zastupitel Prahy 10 za TOP 09 Tomáš Pek.

Opoziční strana se dnešním neúspěchem nechce nechat odradit a hodlá prosadit, aby zastupitelé o dani jednali. Strana proto začala sbírat podpisy. Pokud jich sežene alespoň 600, zastupitelstvo návrh bude muset projednat.

„Pokud seženeme alespoň 600 podpisů občanů, bude se muset zastupitelstvo sejít znovu a návrh skutečně projednat. O to usilujeme, protože je nepřijatelné, aby o tak zásadní otázce, která vytáhne peníze z kapes tisíců zdejších obyvatel, rozhodlo pět lidí, kteří jsou v menšině,“ pokračoval Pek. 

Zároveň vyzval ostatní strany, ať se k úsilí připojí, zejména apeloval na ODS, která podlě něj vždy vystupuje proti zvyšování všech daní a přitom právě její pasivita umožnila rovnou dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti. 

„Apelujeme zejména na ODS, aby přestala upřednostňovat vztahy uvnitř koalice před zájmy občanů Prahy 10. ODS má odpovědnost vůči svým voličům, nikoli vůči koalici. Věříme, že nakonec politika vyhraje nad politikařením a náš záměr na nezvyšování daně z nemovitosti občanští demokraté podpoří,“ uzavřel Tomáš Pek.  

Strana uvedla na svém facebookovém profilu, že podpisy pod petici bude sbírat například na Kubánském náměstí nebo u metra Strašnická. Časy budou upřesněny. Vytisknuty už byly i letáky podporující petici. „Máte na Desítce nemovitost? Hrozí, že za ni zaplatíte dvakrát víc. Koalice se totiž rozhodla zvýšit daň ze všech nemovitostí o 100 procent. Dejte najevo, že nechcete další zdražování bydlení,“ píše se v letáku.


Autoři: puc, red

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru