dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Chtěli odvolat radní Chudomelovou, ale neuspěli
Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ilustrační foto: archiv

Chtěli odvolat radní Chudomelovou, ale neuspěli

Jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy, v pořadí 24., probíhá dnes od devíti hodin ráno. Již dlouhá debata k schvalování programu ukázala, že jednání bude probíhat ve výbušné atmosféře. Opozice se pokusila zařadit na jednání bod o odvolání radní pro školství Heleny Chudomelové. Tento bod však nebyl přijat, stejně jako drtivá většina ostatních. Schvalování programu trvalo hodinu a půl. 

S návrhem přišel místopředseda zastupitelského klubu ČSSD Jan Slezák. Radní Chudomelové vyčítá chyby, kterých se dopustila. „Udělala jich celou řadu,“ řekl. Výběrové řízení na ředitele magistrátního odboru školství Jiřího Pilaře podle něj bylo nestandardní, stejně jako jeho odvolání. Radní vyčetl i loňské prošvihnutí vyhlášení konkursů na ředitele škol.

K návrhu na odvolání radní se připojil i zastupitelský klub KSČM. „Paní Chudomelová svou funkci nezvládá,“ řekla předsedkyně klubu Marta Semelová. KSČM a ČSSD ale nemají dostatek hlasů na odvolání radní.  Návrh na zařazení bodu programu na jednání zastupitelstva nebyl přijat, takže radní ve své funkci zůstává. 

Šťastný vs. Hudeček

Bývalý primátor Pavel Bém si vzal při projednávání programu slovo, na což má z pozice poslance za Prahu libovolné právo. Zkritizoval především náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09). 

Pražský zastupitel a poslanec Boris Šťastný (ODS) navrhl na jednání čtvrtečního zastupitelstva zařazení nového bodu, ve kterém by první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) objasnil, podle jakého klíče byli vybírání odborníci do poradní komise pro územní plán, která působí při Radě hlavního města Prahy.

Podle Šťastného existují pochybnosti, zda jsou vybíráni transparentně. „Bylo to politické rozhodnutí,“ řekl. Chtěl vědět, kdo je do komise jmenoval a zda podléhají zákonu o střetu zájmů.

Dále ho zajímalo, jestli je veřejně známo, pro jaké společnosti zmínění odborníci pracují. „Připravují podklady pro politické rozhodování,“ řekl Šťastný. S tím, že v územním plánování je následně rozhodováno o miliardách korun.

Návrh Šťastného nebyl přijat, pro jeho zařazení na pořad jednání hlasovali jen opoziční zastupitelé a malá část zastupitelů ODS. „Komise rady je svolávána, koná se pravidelně jednou měsíčně, je z ní pořizován zápis, který je dán vždy na internet,“ reagoval Hudeček ještě při projednávání programu jednání pražského zastupitelstva.

Na internetu lze podle Hudečka najít i jména členů komise. Ti podle něj nepřipravují pro pražskou radu podklady, ale dodávají odborný názor, zda daná změna územního plánu odpovídá, či neodpovídá koncepčnímu řešení toho kterého území.

Primátor chybí na zastupitelstvu, jel do ODS

Jen první tři hodiny se účastnil zasedání pražského zastupitelstva primátor Bohuslav Svoboda. V poledne totiž předal vedení schůze svým kolegům s omluvou, že má pracovní záležitosti. Již při ranním schvalování programu opozice avizovala, že primátor hodlá odjet do Jihlavy na setkání Výkonné rady ODS, jejímž je členem. Jeho záměr mu opoziční zastupitelé vyčetli. Podle svědků odjel primátor od budovy magistrátu autem společně s Filipem Dvořákem. Bývalý starosta Prahy 1 je také členem výkonné rady.

Trpící Spořilov dosáhl peticí dílčího úspěchu

Peticí za okamžité odvedení těžké tranzitní dopravy z centra Spořilova se dnes zabývalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Pražské radě uložilo podrobně se zabývat všemi body v petici i podněty, se kterými na jednání vystoupili zástupci petentů. Posléze s výsledky seznámí zastupitelstvo.  

Článek průběžně aktualizujeme.


Další články
Nahoru