dnes
Sobota - zatazeno
26°C
zítra
Neděle - bourky
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Opilý byl denně, manželku týral před zraky dcery. Domácí násilí v Praze bohužel není na ústupu
Obětmi domácího násilí jsou ve většině případů ženy. Ilustrační foto: Freeimages.com

Opilý byl denně, manželku týral před zraky dcery. Domácí násilí v Praze bohužel není na ústupu

Počet odhalených případů domácího násilí v hlavním městě bohužel neklesá. Za první tři měsíce letošního roku skončilo vykázáním násilníka ze společné domácnosti 50 případů. To je navíc jen pomyslná špička ledovce. Za prvního čtvrt roku totiž zaznamenali pracovníci Intervenčního centra Praha 1548 kontaktů od ohrožených osob! Některé nahlášené případy zaskočí svou mírou násilí i zkušené pracovníky z pomáhajících organizací.

Neklesají ani počty nezletilých dětí, které jsou přítomny domácímu násilí nebo ho dokonce zažily na vlastní kůži. V rámci odhalených případů bylo v domácnostech násilí přítomno 52 dětí.

„Své traumatické zážitky si pak odnášejí do dalšího života. Co je horší, v řadě případů jsou dospívající děti dlouhodobě vystavovány psychicky velmi náročným situacím, kdy rodiče domácí násilí neřeší," uvedl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, do jehož kompetence spadá Intervenční centrum Praha.

„Často se setkáváme s tím, že i přes opakované vykázání se násilný rodič vrací zpět do společné domácnosti. Děti pak samy přebírají za rodiče odpovědnost a obrací se na nás s prosbou o pomoc. Ustát takový tlak je však pro děti nesmírně zatěžující, většinou tedy nakonec ze svého záměru ustoupí a raději snášejí dál násilí, nebo se snaží z domácnosti co nejdříve odstěhovat,“ dodal Ján.

Jeden z takových případů řešili odborníci Intervenčního centra Praha i v poslední době. Obrátila se na ně sedmnáctiletá dívka. Uvedla, že zpočátku nebyly v rodině téměř žádné problémy. Postupem času se však otcovo chování začalo měnit, jelikož začal nadměrně pít alkohol. Ten v něm spouštěl velkou agresivitu a výbušnost. Jeho závislost na něm se stále více prohlubovala, ale odmítal vyhledat jakoukoliv odbornou pomoc. Dokázala ho rozčílit jakákoliv maličkost, byl velmi vulgární. 

„Neváhal svou manželku fyzicky napadat. Nejčastěji pěstí do obličeje. Klientka vnímala, že se jeho agresivita stále více stupňuje. Navíc byl manžel posledních dvanáct měsíců opilý téměř denně. Policii volat nechtěla, protože se styděla,“ líčila otřesný případ vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.

Vše vyvrcholilo útokem, kdy matku muž škrtil a snažil se jí znehybnit v posteli zakleknutím. Do incidentu se vložila nezletilá dcera, která matku bránila. Otec byl v takovém afektu, že napadl i ji. Matce v tu chvíli došla trpělivost a přivolala na pomoc Policii ČR. Hlídka muže z bytu vykázala.

„S klientkou a její dcerou jsme probrali možnosti. Nabídli jsme matce pomoc s přípravou návrhu k soudu, který by prodloužil o jeden měsíc vykázání a zamezil tak jakémukoliv kontaktu s ní. Měla by tak možnost si v klidu promyslet další kroky. Ona však návrh podat nechtěla. Její plán byl takový, že se i s dcerou z bytu na čas odstěhuje do jiného bytu a budou s manželem žít odděleně. Nechtěla manželství ukončit, s tím že vše ukáže čas. Nabídli jsme jí psychologickou podporu, tu však také odmítla. Rozloučili jsme se s ní s informací, že se na nás může kdykoliv znovu obrátit,“ doplnila Chomová.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

22. srpna 2019 v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

21. srpna 2019 v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru