dnes
Úterý - polojasno
0°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
2°C
Opilý byl denně, manželku týral před zraky dcery. Domácí násilí v Praze bohužel není na ústupu
Obětmi domácího násilí jsou ve většině případů ženy. Ilustrační foto: Freeimages.com

Opilý byl denně, manželku týral před zraky dcery. Domácí násilí v Praze bohužel není na ústupu

Počet odhalených případů domácího násilí v hlavním městě bohužel neklesá. Za první tři měsíce letošního roku skončilo vykázáním násilníka ze společné domácnosti 50 případů. To je navíc jen pomyslná špička ledovce. Za prvního čtvrt roku totiž zaznamenali pracovníci Intervenčního centra Praha 1548 kontaktů od ohrožených osob! Některé nahlášené případy zaskočí svou mírou násilí i zkušené pracovníky z pomáhajících organizací.

Neklesají ani počty nezletilých dětí, které jsou přítomny domácímu násilí nebo ho dokonce zažily na vlastní kůži. V rámci odhalených případů bylo v domácnostech násilí přítomno 52 dětí.

„Své traumatické zážitky si pak odnášejí do dalšího života. Co je horší, v řadě případů jsou dospívající děti dlouhodobě vystavovány psychicky velmi náročným situacím, kdy rodiče domácí násilí neřeší," uvedl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, do jehož kompetence spadá Intervenční centrum Praha.

„Často se setkáváme s tím, že i přes opakované vykázání se násilný rodič vrací zpět do společné domácnosti. Děti pak samy přebírají za rodiče odpovědnost a obrací se na nás s prosbou o pomoc. Ustát takový tlak je však pro děti nesmírně zatěžující, většinou tedy nakonec ze svého záměru ustoupí a raději snášejí dál násilí, nebo se snaží z domácnosti co nejdříve odstěhovat,“ dodal Ján.

Jeden z takových případů řešili odborníci Intervenčního centra Praha i v poslední době. Obrátila se na ně sedmnáctiletá dívka. Uvedla, že zpočátku nebyly v rodině téměř žádné problémy. Postupem času se však otcovo chování začalo měnit, jelikož začal nadměrně pít alkohol. Ten v něm spouštěl velkou agresivitu a výbušnost. Jeho závislost na něm se stále více prohlubovala, ale odmítal vyhledat jakoukoliv odbornou pomoc. Dokázala ho rozčílit jakákoliv maličkost, byl velmi vulgární. 

„Neváhal svou manželku fyzicky napadat. Nejčastěji pěstí do obličeje. Klientka vnímala, že se jeho agresivita stále více stupňuje. Navíc byl manžel posledních dvanáct měsíců opilý téměř denně. Policii volat nechtěla, protože se styděla,“ líčila otřesný případ vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.

Vše vyvrcholilo útokem, kdy matku muž škrtil a snažil se jí znehybnit v posteli zakleknutím. Do incidentu se vložila nezletilá dcera, která matku bránila. Otec byl v takovém afektu, že napadl i ji. Matce v tu chvíli došla trpělivost a přivolala na pomoc Policii ČR. Hlídka muže z bytu vykázala.

„S klientkou a její dcerou jsme probrali možnosti. Nabídli jsme matce pomoc s přípravou návrhu k soudu, který by prodloužil o jeden měsíc vykázání a zamezil tak jakémukoliv kontaktu s ní. Měla by tak možnost si v klidu promyslet další kroky. Ona však návrh podat nechtěla. Její plán byl takový, že se i s dcerou z bytu na čas odstěhuje do jiného bytu a budou s manželem žít odděleně. Nechtěla manželství ukončit, s tím že vše ukáže čas. Nabídli jsme jí psychologickou podporu, tu však také odmítla. Rozloučili jsme se s ní s informací, že se na nás může kdykoliv znovu obrátit,“ doplnila Chomová.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Další články
Nahoru