Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - skorojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opíjející se puberťáci plní bohnickou léčebnu
84% dívek prvně ochutnala alkohol před svou plnoletostí. Ilustrační foto: archiv autora

Opíjející se puberťáci plní bohnickou léčebnu

Máme plno, hlásí Karel Nešpor, přednosta Oddělení závislostí pro muže psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Všech 101 tamních lůžek obsadili především mladí alkoholici. Metropolitní omladina drží republikový primát v nárůstu alkoholiků od šestnácti do dvaceti let věku.

Podle Nešpora nic překvapivého – ve větších městech se prý vždy najde početnější skupina mladých lidí s vřelým vztahem k opilství. „Jsou vůbec nejnáchylnější skupinou obyvatel, která podléhá reklamám o alkoholických výrobcích. Ty jsou tvořeny vysoce profesionálně a hlavně by se měly zakázat. Nemluvě o tom, že alkohol je u nás cenově stále dostupný,“ uvedl psychiatr.

„Že je v Praze nepřeberné množství zábavních podniků, je naprosto v pořádku. Co ale stále nechápu, proč obsluha mnohých restaurantů bez skrupulí omladině alkohol podá,“ horoval Karel Nešpor.

A tak si nedospělci „dávají do nosu“, někteří u dna skleničky hledají odpověď, proč je k nim život nespravedlivý. „Příčin je pochopitelně celá škála, těmi nejčastějšími jsou osobnostní problémy. Tedy například neutěšené rodinné vztahy a v neposlední řadě rodič – alkoholik,“ vysvětloval přednosta s tím, že nesouhlasí s moralisty, kteří poukazují na generační jev.

Chlastal jsem, hrál na automatech a taky kradl

„Mládež pila v minulosti, pije i nyní a bude pít i po nás. Jen společenské klima dokáže měnit motivaci mládeže, jak si život uspořádat. V současné době, kdy spousta mladých lidí vnímá svou životní situaci jako bezvýchodnou, se pak uchyluje i k alkoholu,“ poznamenal Karel Nešpor. 

Dva z jeho početných hospitalizovaných pacientů nedávno dosáhli šestnácti let věku, nejstarší alkoholik završil šedesátku. Věkové skupiny se ale postupem času samozřejmě mění.

Své o tom ví pětadvacetiletý Tomáš, někdejší klient bohnické psychiatrické léčebny. „Byl jsem spíš gambler, než alkoholik. Na rozdíl od jiných se mi z hrací bedny sypaly peníze. Jasně že jsem si pak dal z radosti pořádného panáka. Pak jsem hrál na automatech hlavně kvůli chlastu. I práci jsem měl, ale tahle závislost byla silnějším“ uvedl mladík.

„Když jsem pak svému mistrovi na stavbě ukradl nějaké peníze, a přišlo se na to, bylo po legraci. Z práce mně vyhodili a žil jsem jen po hospodách. A dluhy rostly,“ popsal své problémy. Prý už je zase z nejhoršího venku.

Dívky neváhají začít s pitím dřív než kluci

Aktuální sociologické průzkumy poskytují znepokojující fakta. Pražská mládež se s alkoholem prostě opravdu nepáře. Především 84% dívek prvně ochutnalo alkohol dávno před svou plnoletostí, tedy ve svých 14 letech i dříve.

Poněkud zdrženlivější zbytek opačného pohlaví až v patnácti či šestnácti. Výsadní pití je pivo, na druhém místě jsou míchané nápoje, třetí příčka patří vínu. Pomyslnou „bramborovou medaili“ v oblíbenosti mladých respondentů překvapivě zaujal tvrdý alkohol.

To vše samozřejmě v hospodách a na diskotékách. Důvod si s alkoholem zavdat? Jednoznačné odpovědi – mladým prý jeho konzumace pomáhá odbourávat stres a stačí jim k tomu 300 korun měsíčně.

Otázkou zůstává, zda občasné policejní razie v restauračních zařízeních mají odpovídající účinek. „Kontrolujeme především dodržování příslušného zákona. Nemůžeme suplovat výchovu mládeže, to přece přísluší hlavně jejich rodinám,“ glosoval Martin Vondrášek, šéf pražské policie.

Anketa

Kolik vám bylo let, když jste se poprvé opili?

29.9%
(29.9%)
48.7%
(48.7%)
21.4%
(21.4%)
S myšlenkou úplného zákazu vstupu mladých lidí do zařízení, kde nalévají alkohol, pracuje skupina, v níž jsou zástupci ministerstva vnitra nebo vládní rady pro koordinaci protidrogové politiky. Jejím cílem je zpracovat konkrétní návrhy, jak zabránit tomu, aby se mladší 18 let opíjeli.

Zákaz vstupu ve večerních hodinách prosazuje i národní protidrogový koordinátor a místopředseda vládní protidrogové rady Jindřich Vobořil. „Chci to tlačit k tvrdé variantě, v metropoli je málo míst, kde nezletilým nenalijí,“ řekl.

I kdyby nenalili vůbec nikde, mládež si bezpochyby opět poradí. Právě Pražský patriot o tom už v minulých dnech informoval – v centru Prahy se rozmáhá fenomén „veřejných hospod“. Ty spontánně vznikají od jara do podzimu na území první městské části.

„Takových lokalit je zhruba sedm a shromažďují se na nich mladí lidé od 17 do 25 let, kteří si předtím nakoupí alkohol v obchodech. Situace se zhoršuje zejména od čtvrtka do soboty a nabývá takových rozměrů, že budeme muset žádat pražské ředitelství Městské policie o posílení,“ uvedl ředitel Městské policie Praha 1 Miroslav Stejskal.


Autor: Petr Štrompf

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru