dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Ženy chtějí operovat hlavně prsa, muži víčka
Plastický chirurg Libor Kment. Foto: autorka

Ženy chtějí operovat hlavně prsa, muži víčka

Krása a mladistvý zjev: dříve výsada privilegované vrstvy horních deseti tisíc, dnes běžná praxe. Zkrášlovat se nechávají i muži, ačkoli ženy tvoří většinu. Jaká úskalí a rizika přináší honba za věčným mládím? Jak se kloubí medicína s komercí? O tom a dalších zajímavostech ze světa estetické medicíny jsem si povídala s MUDr. Liborem Kmentem, zástupcem vedoucího lékaře a spolumajitelem kliniky Esthé.

Co vás motivovalo k této profesi? Líbí se vám dokonalá těla?
Pěkná těla se mi líbí, ale to jistě nebyl ten důvod. Už na základce jsem měl jedničky a chtěl se stát chirurgem. Maminka totiž pracovala jako staniční sestra na chirurgické ambulanci, takže jsem měl vzor. Ale dospívání u mě probíhalo bouřlivě. Gympl jsem trochu flákal a po maturitě začal pracovat jako nádražák. Tam mi došlo, že bych měl dělat něco jiného, co mě baví. Tak jsem se připravil na přijímačky, přednosta stanice mi napsal doporučení – a vyšlo to. Od druhého ročníku 3. LF UK jsem měl možnost docházet na vinohradskou Kliniku plastické chirurgie k panu docentovi Měšťákovi. Brzy jsem jemu i dalším lékařům mohl asistovat při operacích. Naučil jsem se dělat mikrochirurgické zákroky, operovat úrazy. Po promoci mě doporučili na chirurgii v Kadani, kde jsem pak atestoval z všeobecné chirurgie. V roce 1999 jsem nastoupil na Kliniku plastické chirurgie FN Na Bulovce.

Jaký typ klientů k vám chodí, a co si nechávají dělat? Co bývá nejčastější zakázka?
Chodí ke mně z 95 procent ženy od 18 do 80 let, převážně ze střední vrstvy. Samozřejmě jsou tu i takoví, pro něž peníze nehrají roli, ti ale netvoří většinu. Nejčastější jsou operace víček, celé spektrum operací prsů, liposukce, plastika břicha, operace nosu, facelifting a další zákroky. Já operuji asi nejčastěji prsa, někdy i osmery za jeden operační den.

Jaká jsou rizika, nebezpečí? Třeba že tělo implantáty nepřijme? O těchto případech se dost často píše. Chtěl někdo vrátit peníze, když operace nedopadla podle jeho představ?
Každá operace má svá rizika, ale snažíme se je minimalizovat. Že by tělo implantáty nepřijalo, to se nestává. Příčinou, že je tělo vyloučí, může být infekce. U nás na klinice se to naštěstí za 15 let nestalo… Dalším důvodem vypuzení bývá nepřiměřená velikost implantátů. Způsobí otlak a nekrózu tkání nad implantátem. Že by klienti požadovali vrátit peníze, s tím jsem se nesetkal. Naopak, často zde napravujeme to, co se jinde nepovedlo. 

Co těch pět procent mužské klientely? Absolvují i muži facelifting ?
Samozřejmě. Častěji ale přicházejí na operace víček, liposukci nebo úpravu prsů pro gynekomastii, čili zbytnění mléčné žlázy, nebo pseudogynekomastii (zvětšení prsů vlivem tukových nadbytků).

Kolik klientů se nechává chirurgicky „vylepšit" hlavně kvůli partnerovi? Děláte i zákroky z oblasti intimní chirurgie?
Není to běžný trend, ale stává se. Já se to vždycky snažím klientům rozmluvit nebo rozhodnutí alespoň oddálit. Aby si uvědomili, že nejdou ke kadeřnici, ale na zdravotní zákrok. Každý klient, ať žena či muž, by ho měl podstoupit pro sebe. Pro lepší pocit, sebevědomí. Z intimní chirurgie provádíme zmenšování hypertrofických malých stydkých pysků, výplně velkých labií, korekce předkožky u mužů. Zvětšování penisů ani zákroky na pochvě neprovádíme.

Díváte se na lidi, hlavně na ženy, očima plastického a estetického chirurga?
Určitě ne. Jsem jako normální chlap. Všimnu si jako každý výraznějších abnormalit, ale rozhodně neposuzuji lidi podle toho, jestli by potřebovali víčka nebo prsa. Možná mě na rozdíl od jiných mužů nepřitahují obrovské silikony. Je mi vždy líto, když mám „řezat" do krásných, i když třeba menších prsů.

Nezdá se vám, že honba za věčným mládím je nezdravá? Diktát krásy se pak míjí účinkem a po světě běhají směšné figuríny s „věčným úsměvem" na líci.
U nás to zas tak strašné není, Češky mají rozum. Lidé dnes utrácejí hodně peněz za kosmetiku, oblečení, kadeřníky, s tím souvisejí i plastické operace. Myslím, že nic se nemá přehánět, ale zná-li každý svou míru, proč ne. Všechno je dnes posunuté. Ženy zakládají rodiny až kolem 35, pracují do 70, někdy dokonce déle. Žádný div, že chtějí vypadat k světu.

Zažil jste nějaký humorný nebo absurdní případ?
Ano. Vzpomínám si, že ke mně přišla asi tak sedmdesátiletá paní. Snědá, bylo vidět, že se ráda opaluje. Hrozně řešila, že se po ní dědečkové na koupališti divně koukají, prý kvůli malým implantátům! Měla pocit, že by jí toho z bikin mělo lézt ještě víc. Nebo jeden transvestita. Byl ženatý a měl děti, ale zřejmě kvůli travesti show si před iks lety nechal voperovat implantáty. Vydržel s nimi až do šedesáti, až tehdy podlehl tlaku rodiny, že je má dát pryč. A možná mu bylo trapně i na rybách, když si nemohl svléknout triko.

Rozmluvíte operaci, považujete-li ji za zbytečnou?
Určitě, dokonce často, u 20 až 30 % pacientů. A taky klientkám zásadně nenabízím další vylepšení. Pro mě je směrodatné pouze to, s čím klientka přišla a jaká doporučení po mně chce.

Kolik procent u vás tvoří zahraniční klientela? Jaké je cenové srovnání s cizinou?
Budu-li do toho počítat i Slovensko, tvoří zahraniční klienti asi tak deset procent. Jsme podle mého jediná klinika, která nemá smlouvu s žádnou agenturou. Nejezdí k nám autobusy napěchované „zdravotními turisty". Péče o takové klienty je složitá, po operaci je naloží a odvezou zpátky. Operatér je téměř nevidí, nemůže řešit eventuální komplikace. Ovšem atraktivita tohoto druhu turismu je dána cenami. Zákrok, který u nás stojí 40 000 korun, může stát na Západě tutéž sumu, jenže v eurech nebo dolarech.

Kolik stojí úprava očních víček a augmentace prsou?
Operace očních víček stojí kolem 11 tisíc korun, zvětšení prsů od 60 tisíc včetně silikonových implantátů.

A na závěr něco osobního. Vaše manželka je také z oboru? Už jste zkrášloval i ji nebo se na to chystáte?
Moje žena je kadeřnice, oba tedy lidi zkrášlujeme. Zatím jsem ji neoperoval, ale bavili jsme se o tom. Řekla mi, že kdyby po dětech byla nutná menší úprava, chtěla by, abych ji operoval jedině já. Dlužím jí to. Ona mě stříhá už mnoho let.


Autor: Libuše Konopová
Další články
Nahoru