Operní pěvkyně Pecková zahájila senátní kampaň, v Praze 9 kandiduje za ODS a TOP 09
25. června 2026 20:22
Zahájení kampaně se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS), předseda ODS Martin Kupka, starosta Prahy 9 a kandidát na primátora Tomáš Portlík (ODS), předsedkyně pražské ODS Alexandra Udženija a lídr TOP 09 na kandidátce SPOLU pro Prahu Michal Hroza (TOP 09)-
Dagmar Pecková při zahájení kampaně uvedla, že rozhodnutí kandidovat v ní zrálo delší dobu proto, že jí není jedno, kam Česká republika směřuje.„V posledních dnech a týdnech se mi trochu změnil svět. Udělala jsem krok, který ve mně zrál delší dobu. Rozhodla jsem se, že už nestačí být pouze aktivní a angažovanou občankou, ale že je čas udělat krok dál a ucházet se o senátní mandát zde, ve volebním obvodu Praha 9,“ uvedla Pecková.
Ve svém vystoupení připomněla také osobní zkušenost s obdobím nesvobody po roce 1968. Právě ta podle ní formovala její vztah ke svobodě, demokracii, odpovědnosti i prozápadnímu směřování České republiky.
„Kdo zažil nesvobodu, ten ví, že svoboda, svoboda slova, demokracie ani osobní odpovědnost nejsou samozřejmost. Hodnoty, které jsme po roce 1989 považovali za dané, dnes znovu potřebují aktivní obranu. Nestačí si myslet, že to dobře dopadne samo. Nedopadne,“ pokračovala.
Úvodním mottem její kampaně je odvaha říkat věci naplno. V Senátu chce hájit svobodu, osobní odpovědnost, demokracii, nezávislost veřejných institucí, kulturu a pevné ukotvení České republiky na Západě. Mezi její hlavní témata patří kultura či sociální otázky.
„Nepatřím k lidem, kteří raději mlčí, aby měli klid. Ozvu se vždy, když mám pocit, že je něco špatně. A raději vydržím kritiku než poslušně mlčet. Do Senátu kandiduji proto, že věřím, že své zkušenosti mohu využít ve prospěch České republiky a jejich občanů,“ doplnila.
Podle Kupky Pecková celý život dokazovala, že úspěch není náhoda. „Za její závratnou kariérou je nejen talent, ale i disciplína, tvrdá práce a odvaha obstát i pod tlakem. Českou republiku reprezentovala na nejvýznamnějších světových scénách a zároveň nikdy nepřestala být člověkem s jasnými názory. Vždy se občansky angažovala ve věcech veřejných. Právě takové osobnosti Senát potřebuje,“ řekl.
Podle Portlíka je kandidátkou, která už nyní bere kampaň velmi vážně. „Na Dáše si vážím jedné věci. Nespoléhá na své jméno ani na to, co už v životě dokázala, a od prvního dne je mezi lidmi, objíždí celý obvod, poslouchá jejich problémy a zajímá se o to, co je skutečně trápí. Jsem přesvědčený, že pro Prahu 9 i celý náš senátní obvod bude silným hlasem a člověkem, který se za místní obyvatele dokáže postavit,“ uvedl.
V senátních volbách se bude na podzim obsazovat tradičně třetina křesel, tedy 27 z 81. První kolo senátních voleb se spolu s obecními volbami uskuteční 9. a 10. října. Pecková ve „svém“ obvodu vyzve obhajujícího Davida Smoljaka (STAN).

Přidejte si nás na domovskou