dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Operátoři všech lidí, spojte se! Provozovatelé mobilních sítí vytáhli do boje proti hackerům
Hackeři. Ilustrační foto: Classic Penant / Wikimedia Commons

Operátoři všech lidí, spojte se! Provozovatelé mobilních sítí vytáhli do boje proti hackerům

Mobilní operátoři spojili síly proti hackerům. Na půdě Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) vznikla pracovní skupina, která se bude speciálně zabývat pouze kybernetickými útoky. „Jde o krok, který reaguje na útoky hackerů z jara letošního roku, ale v širším měřítku na neustálé pokusy zneužít kyberprostor k poškozování majetku nebo vlastnímu obohacení,“ říká prezidentka APMS Michaela Renčínová.

Napadením serverů mobilních operátorů vyvrcholil letos začátkem března týden hackerských útoků na internetové stránky různých domácích institucí a zpravodajských webů.

Šlo o takzvané DDoS útoky, kdy je server zahlcen množstvím požadavků a prakticky zkolabuje. Sice nemohou napáchat výrazné škody, přesto je hrozba kybernetických útoků vysoká a mobilní operátoři se touto problematikou chtějí vážně zabývat.

„Věříme, že pracovní skupina přijde s návrhy, jak společně ještě vylepšit systém obrany proti podobným útokům,“ doplňuje prezidentka APMS.

Jednotliví operátoři v minulých týdnech nominovali do nově vzniklé pracovní skupiny své odborné zástupce. Proběhly již první schůzky, které mají nastavit podmínky dlouhodobé spolupráce.

„Je to realita v internetovém světě. Určitě se nepodaří útokům zcela zabránit, ale to neznamená, že není dobré hledat nová řešení případné obrany. Poznatky z naší pracovní skupiny bychom pochopitelně chtěli nabídnout širší veřejnosti,“ uzavírá Michaela Renčínová.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru