Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Operační středisko Malovanka začne řídit pražskou dopravu za tři roky
Takto bude po dokončení vypadat Operační středisko Malovanka, v pozadí je hotel Pyramida. Vizualizace: VCES / Metrostav

Operační středisko Malovanka začne řídit pražskou dopravu za tři roky

Operační středisko Malovanka začne řídit pražskou dopravu v roce 2025. Zázemí tam najdou dopravní inženýři, dispečeři a policisté, kteří řídí provoz. Bude tam také záložní středisko krizového štábu hlavního města a v mimořádných situacích i dopravní podnik (DPP). Hotova je hrubá stavba. Informovali o tom primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), zástupci Technické správy komunikací (TSK) a sdružení Společnost VCES-Metrostav DIZ pro Malovanku, kteří stavbu za 629,5 milionu korun dokončí.

Centrum pro dopravu, které je situováno v prostoru severně od Bělohorské ulice mezi hotelem Pyramida a ulicí Na Malovance v Praze 6, zůstávalo od roku 2016 nedokončené. Loni vedení Prahy rozhodlo o výběru zhotovitele pro dokončení. V současnosti tak stavební práce znovu pokračují.

„Rozestavěná stavba, kde se proinvestovalo sto milionů korun, byla od roku 2016 u ledu a nic se tam nedělo. Přitom to je budoucí důležité centrum pro řízení pražské automobilové dopravy a nastavení preferencí tramvají a autobusů,“ řekl Scheinherr.

Nyní se jedná o železobetonový skelet se skleněným fasádním pláštěm rozdělený na dvě části.

Po dokončení stavby budou v části A umístěny technologie hlavní dopravně řídící ústředny Technické správy komunikací hl. m. Prahy, středisko odboru krizového řízení magistrátu a administrativní prostory včetně sociálního zázemí.

V části B bude podzemní parkoviště a technologie dieselagregátu. Do střediska bude po jeho dokončení přestěhováno dopravně řídící středisko sídlící dosud v ulici Na Bojišti. 

„Projekt MOS Malovanka je specifický hned ze tří pohledů. Tím prvním je vlastní charakter stavby, kdy se jedná o ,dispečink´ pražské dopravy, to znamená zejména technologicky specifickou stavbu. Druhý představuje fakt, že naše práce budou navazovat na dokončenou hrubou stavbu. A třetím specifikem je samotné umístění stavby, která se nachází přímo nad portálem Strahovského tunelu,“ sdělil Jan Šlajs, vedoucí Metrostav DIZ.

Díky této stavbě se podle Scheinherra uskuteční plánovaná integrace řízení dopravy a vybavenosti komunikací a tunelů, což pomůže ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti všech druhů dopravy. Budou zde také integrovány složky, které se podílejí na činnostech souvisejících s řízením dopravy za běžného provozu i mimořádných situacích.

Součástí projektu bude vytvoření potřebných prostorových nároků a podpůrných technologií pro další dokončované stavby v rámci sítě hlavních komunikací i telematických dopravních systémů v Praze.

Zároveň zde bude vybudován i prostor pro umístění infrastruktury datových center pražského magistrátu. Součástí střediska bude také záložní centrum krizového štábu pro složky integrovaného záchranného systému, městskou policii, dopravní podnik a odbor bezpečnosti magistrátu.

Výstavba dispečinku na Malovance byla spojena se stavbou tunelového komplexu Blanka, který začal být budován v roce 2007. Jeho stavbu provázela řada problémů včetně tří propadů půdy. Ve zkušebním režimu zahájil provoz 19. září 2015 a zkolaudován byl až v roce 2019. Tvoří jej tři tunely, kterými denně projedou desítky tisíc vozidel.


Autor: puc

Nenechte se rozladit, radí Platforma VIZE 0 v boji proti agresivním řidičům na českých silnicích

Dnes v 11:03

Lepič! Řítí se po silnici, jede těsně za vaším vozidlem a snaží se vás donutit zrychlit. Myškař! Těsně vás předjíždí a následně se vrací před vás, kličkuje bez dostatečné vzdálenosti. Vybržďovač! Úmyslně vás zpomalí přibržděním, aby vám ukázal dominanci. Znáte je? Nová kampaň „Řitiči” Platformy...

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru