dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Opera v Šárce nabídne Tajemství Bedřicha Smetany
V Šárce byla k vidění už i opera Prodaná nevěsta. Foto: archiv Praha 6

Opera v Šárce nabídne Tajemství Bedřicha Smetany

Opera Tajemství Bedřicha Smetany zazní 3. září v pražském přírodním divadle v Šárce na letošním tradičním operním představení. V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr a sbor Národního divadla. Vstup je zdarma, loni představení Rusalka navštívilo 10 000 lidí. Novináře o tom za organizátory informovala Renée Nachtigallová.

„Vždy vymýšlíme titul, který by se líbil divákům, hodil by se do Šárky a aby jej měli v repertoáru někteří sólisté a sbor. Tajemství jsme v Šárce ještě neuváděli a doufáme, že operu mají vystupující v povědomí, protože se před osmi lety hrála v Národním divadle," řekla ČTK Nachtigallová.

V Šárce se pod širým nebem v opeře o letitém sporu konšelů Kaliny a Maliny představí například František Zahradníček, Roman Janál, Kateřina Jalovcová, Aleš Briscein a Luděk Vele. Dirigovat bude Jan Chalupecký. Tajemství je náročná opera pro sborovou složku, takže si organizátoři podle Nachtigallové vypomůžou hostujícími pěvci.

Tajemství je opera o třech dějstvích z let 1877 až 1878. Někteří znalci ji považují za nejdokonalejší Smetanovu operu. Hlavní motiv je shodný s jedním z motivů ze symfonické básně Z českých luhů a hájů. Libreto k němu napsala Eliška Krásnohorská.

Premiéra byla připravena na 18. září 1878 do Nového českého divadla pod taktovkou Adolfa Čecha a v režii Edmunda Chvalovského. První inscenace opery v zahraničí byla uvedena v roce 1895 ve Vídni v německém překladu Maxe Kalbecka.

Také předchozí ročníky nabídly slavná česká operní díla. Od roku 2005 mohli zájemci zhlédnout například Prodanou nevěstu, Rusalku, Jakobína a Čerta a Káču.

Rozpočet letošní akce, který činí přibližně 1,2 milionu korun, hradí městská část Praha 6. Poprvé se na akci finančně podílí Hlavní město Praha a sponzoři. Mezi organizátory letos také vstoupila společnost Ostrovy, která zastřeší akci technicky i organizačně. Společnost má zkušenosti s pořádáním velkých akcí, stojí například za pražským festivalem United Islands.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10 000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Od obnovené tradice divadla v roce 2005 vidělo tamní představení celkem přes 140 000 diváků.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru