dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Pražská kultura

Opera v labyrintu slov. Bludiště seznamů v operní inscenaci Martina Smolky a Jiřího Adámka

V pondělí 27. června od 20 hodin uvede divadlo Alfred ve dvoře v premiéře operní inscenaci Martina Smolky a Jiřího Adámka Bludiště seznamů. Tvůrci, kteří každý ve svém oboru vědomě navazují na avantgardní tradice, vytvořili nový scénický tvar, který posouvá operu až na samotnou hranici tohoto žánru. Mluvená opera, ve které se téměř nezpívá, složená z výčtů a seznamů rezignuje na operní dialogy a dějovou linii.

Divák-posluchač se tak ocitá ve členité krajině na pomezí současné opery a experimentálního divadla. Představení je zároveň poctou Umbertu Ecovi, jehož stejnojmenná kniha byla pro vznik představení inspirací.

Martin Smolka, jeden z nevýznamnějších současných českých skladatelů, spoluzakladatel známého souboru Agon či nositel ceny Alfréda Radoka za operu Nagano (2004), vyšel při tvorbě Bludiště seznamů z dřívější spolupráce s Jiřím Adámkem na opeře Sezname, otevři se! (2014). Toto operní dílo s velkým orchestrem a sborem bylo uvedeno pouze dvakrát, v premiéře a repríze na festivalu Dny nové opery Ostrava.  Tvůrci za něj také získali Cenu divadelních novin.

Původní idea vytvořit komorní verzi opery adaptovanou pro malou scénu vyústila v novou překomponovanou verzi a novou premiéru. Herci-mluvci z kolektivu Boca Loca Lab spolu s Kvartetem Pavla Bořkovce, harfenistkou Hedvikou Mousa Bacha, klavíristkou Janou Holmanovou a kontratenoristou Janem Mikuškem vytvořili pod vedením Martina Smolky a Jiřího Adámka novou „neoperu“ z výčtů, rejstříků a katalogů v minimalistické scénografii, která počítá s těsnou blízkostí diváků a účinkujících. Její autorkou je jedna z nejtalentovanějších scénografek mladší generace Ivana Kanhäuserová. V divadle Alfred ve dvoře se po inscenaci Útěky Dominiky Andraškové jedná o druhé nové představení během jarní části sezóny, jemuž vtiskla svůj umělecký rukopis.

Poetikou „labyrintů slov“ se Jiří Adámek a kolektiv Boca Loca Lab  zabývají ve svých projektech už dlouhodobě. V českém prostředí tím navazují na tradici tzv. hudebního divadla, v němž neslouží řeč jako komunikační prostředek, ale spíše jako hudební forma, je tancem slov a jejich fragmentů či mozaikou atomárních významů v textuře divadelního představení. Adámkova režijní práce tak nemá daleko k hudební kompozici a propojení s výraznou postavou současné české hudby je proto nabíledni.

Premiéra: 27. 6. / 20.00, Alfred ve dvoře Repríza: 28. 6., 29. 6. / 20.00, Alfred ve dvoře


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru