dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Opera Bedřicha Smetany rozezní Šárecké údolí. Prodaná nevěsta je zdarma, vezměte si deky
Loni se představila v šáreckém lesním divadle Smetanova opera Hubička. Foto: archiv Praha 6

Opera Bedřicha Smetany rozezní Šárecké údolí. Prodaná nevěsta je zdarma, vezměte si deky

Již deváté představení v novodobé historii původního přírodního divadla v Šárce je připraveno na první zářijový den. Dvě hodiny po poledni zde začne za účasti sólistů, orchestru a sboru opery Národního divadla v Praze opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

Letos přírodní divadlo oslavuje své 100. výročí. Prvním představením 16. května 1913 byla právě Smetanova Prodaná nevěsta. K tomuto výročí vydalo Originální hudební divadlo Praha za přispění MČ Praha 6 publikaci autorek Jany Divišové, Renée Nachtigallové a Taťány Součkové, která provede čtenáře historií divadla od r. 1913 – 2013. Tuto publikaci bude možné zakoupit během představení v Šárce za 299.- Kč.

Akce se koná již tradičně v rámci oslav Dne Prahy 6. Šestá městská část velkolepé představení pořádá. „Prodaná nevěsta má tři jednání, mezi nimiž jsou zhruba dvacetiminutové přestávky. Vstup na akci je zcela zdarma. Určitě to bude skvělý zážitek, přijďte“ zve starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Přístupové trasy jsou celkem tři, z nichž strmá cesta kolem Čertova mlýna je jen pro fyzicky zdatné osoby. Od stanic tramvají nebo od parkoviště je potřeba počítat s minimálně půlhodinovou cestou pěší chůzí. V minulosti vyrazili někteří diváci na operu v Šárce na kolech. Trasy budou v den představení značeny šipkami.

Pro špatně pohyblivé občany je zajištěný převoz od tenisových kurtů Aritma k divadlu. Rovněž jsou pro ně v omezeném počtu připraveny lavice k sezení.

opera-v-sarce-nahled

O operu v Šárce je každý rok zájem

Organizátoři divákům doporučují, aby si s sebou vzali deky na sezení a případně pláštěnky. Stánky s občerstvením a WC kabiny v místě konání jsou samozřejmostí. Po představení bude od půl šesté zhruba hodinu dopravním podnikem zajišťován odvoz z parkoviště Džbán k metru Dejvická.

Výstava Mezi stromy

pristupova-cesta-nahled

Přístupové cesty k divadlu

Tradičně se očekává velký zájem Pražanů. Na loňský ročník dorazilo podle odhadů 14 tisíc lidí. „Jsem šťastná, že naše městská část mohla být nápomocna znovuzrození zázraku tohoto divadla, které nepotřebuje předplatné a bonusové programy, aby nalákalo diváky. Jsem ráda, že jsem mohla být u obnovy divadla, které bylo před sto lety jedním z největších přírodních divadel v Evropě, bylo inspirací pro letní divadla na dalších místech v Čechách, Moravě i na Slovensku,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Představení je tradičně doprovázené výstavou „Mezi stromy“, kde Taťána Součková dokumentuje historii šáreckého divadla od roku 1913 dodnes. Autorkou fotografií z inscenací od roku 2005 jsou především Hana Smejkalová, Jaroslav Tatek, Pavel Horník.


Autor: Renata Rákosová

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru