dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Opencard skončí, lidé se vrátí k papírovým kupónům, zvažuje vedení Prahy
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Opencard skončí, lidé se vrátí k papírovým kupónům, zvažuje vedení Prahy

Prahu v nadcházejících dnech čeká klíčové rozhodování o dalším osudu problematického projektu Opencard. S vlastníkem autorských práv, firmou eMoneyServices (EMS), musí vyjednat prodloužení v dubnu končící smlouvy, za kterou je trestně stíhaná část pražské rady. Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí. V řádu několika měsíců by se tak Pražané museli vrátit k používání papírových kuponů.

Rozhodující bude výsledek jednání o podobě další spolupráce. Ve hře je možnost, že Praha od EMS odkoupí veškerá práva k systému Opencard. Pokud ale jednání selžou, je podle Vašíčka jedinou cestou vzdát se Opencard a v otevřené soutěži vysoutěžit celý nový systém.

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste místo Opencard museli začít znovu používat papírové tramvajenky?

75.9%
(75.9%)
24.1%
(24.1%)
Příprava, soutěž a nasazení nového systému ovšem potrvá až dva roky. Do té doby musí provoz systému zajistit EMS – pokud by tak neučinila, karty skončí a milion cestujících si bude muset vyzvednout papírové kupony.

Vedení města zároveň chystá založení společnosti, pod kterou bude převedena správa Opencard. Podle Vašíčka je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Návrh příští týden projednají radní. Na konci měsíce jej dostanou na stůl zastupitelé.

„Máme zájem o další spolupráci, jednání s vedením města probíhají. Jsme připraveni ke kompromisu,“ řekl na dotaz ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný. Transformaci pod městskou společnost označil za jediné smysluplné řešení situace.

Neustálé prodlužování smluv s EMS

Problematický projekt Opencard pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Tehdy se výhradním dodavatelem systému a vlastníkem práv k systému stala firma Haguess, dnešní eMoneyServices. Další fungování opencard je závislé na neustálém prodlužování smluv s EMS, čímž se politici podle policie dostávají do střetu se zákonem.

Od loňského roku kvůli tomu většina radních včetně někdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS) a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) čelí trestnímu stíhání. Radní ale tvrdí, že nic nezákonného nespáchali. „Jiné východisko jsme v dané situaci neměli, pokud jsme nechtěli zahodit projekt za 1,2 miliardy,“ řekl Vašíček.

Karta Opencard slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady. Původně měla mít řadu dalších funkcí. Ty se ale kvůli pochybným smlouvám s dodavatelem nepodařilo rozvinout.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru