dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Opencard nahradí v MHD od léta čipová karta Lítačka
Uvažovaná podoba Lítačky. Zdroj: Twitter Adriany Krnáčové

Opencard nahradí v MHD od léta čipová karta Lítačka

Kartu Opencard by měla při jízdách v MHD v Praze nahradit nová čipová karta s názvem Lítačka. Od února magistrát spustí nový systém vydávání karet, od poloviny roku pak budou lidé jezdit na Lítačku. Na tiskové konferenci to dnes oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). 

Nelíbí se vám Lítačka? Přejmenujte ji

Jak by se podle vás měla jmenovat nová karta pro pražskou MHD? Nelíbí se vám pracovní název Lítačka? Posílejte nám své návrhy na redakce@prazskypatriot.cz. Fantazii se meze nekladou, ze všech názvů uděláme článek. Nic nebudeme cenzurovat.

Primátorka už vloni avizovala, že Opencard do dvou let skončí. Podle magistrátního posudku je projekt předražený, zastaralý a neužitečný. Projekt Opencard, který vznikl za vlády primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu nejméně 1,75 miliardy korun.

Přesný termín přechodu na Lítačku primátorka říct nechtěla. Cestující podle ní nic nepoznají. „Je to jeden z důležitých kroků, kterým postupně dojde k vyřešení problému s Opencard," uvedla. Náklady na připravovaný projekt podle ní nepřekročí deset milionů korun.

V budoucnu nebude mít jen podobu plastové karty. „Máme tu ambici, abychom ji měli v elektronické i papírové podobě a možná i v podobě čipu," doplnila. V současnosti prý běží testovací provoz.

Praha má nevyřešené smlouvy s vlastníkem práv k Opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Vydávání karet v uplynulých měsících opakovaně zkolabovalo a provází jej potíže. I kvůli tomu se vedení města rozhodlo pro částečný návrat k papírovým kuponům. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun. O 140 milionů se soudí. Praha ale podle primátorky platit nehodlá.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí. Skutečných uživatelů je ale méně. Karta měla mít celou řadu funkcí a držitelům měla zajišťovat slevy na vstupném. Funguje ale především jako elektronická tramvajenka či průkaz do městské knihovny. Obvodní soud pro Prahu 1 nedávno kvůli kartě Opencard uvalil na hlavní město exekuci.

Přečtěte si vyjádření vlastníka Opencard: Vytvoření Lítačky považujeme za velmi netransparentní a nehospodárný krok. Praha porušuje licenční smlouvy i autorský zákon


Další články
Nahoru