dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy
Řada podniků musela mít dlouhou dobu zavřeno a funguje v omezeném režimu. Ilustrační foto: archiv

Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy

Radní Prahy 1 vzali na vědomí předpokládané dopady opatření přijatých v souvislosti s bojem proti onemocnění covid-19 na rozpočet první městské části za rok 2020 a na výsledky její ekonomické činnosti. Celkový předpokládaný dopad byl už nyní vyčíslen 230 milionů korun a není vyloučeno, že ještě vzroste. 

Na příjmové straně rozpočtu je předpokládán výpadek ve výši zhruba 104 milionů korun. Výdaje by naopak měly narůst o 61 milionů korun.

Co se týká ekonomické činnosti, predikují radní snížení příjmů z nájemného bytových a nebytových prostorů asi o 100 milionů korun. Na straně nákladů je pak za letošní rok odhad úspor ve výši 35 milionů korun.

Uspoří se například dva miliony korun na neuskutečněných kulturních akcích, devět milionů získala první městská část pro boj s epidemií od magistrátu.

Celkový předpokládaný dopad na hospodaření Prahy 1 v roce 2020 je tedy minus 65 milionů korun.

„Tento pětašedesátimilionový propad příjmů z ekonomické činnosti je navíc jen odhad, který je v rámci hlavní činnosti poměrně racionální. Globální prominutí 100 milionů za restaurační předzahrádky hlavním městem dopadlo zhruba ze 75 milionů na příjmy Prahy 1,“ uvedl radní Jan Votoček (TOP 09), který ve vedení městské části odpovídá za hospodaření, finance a rozpočet.

Ostatní poplatky sice prominuty nebyly, například ze vstupného ze sportovních a kulturních podniků či z ubytování, ale kvůli vládním omezením takové příjmy nyní městská část stejně nemá.

„Horší je to s ekonomickou činností, kde kromě stoprocentní slevy na nájemném za měsíc duben a možnosti hradit nájemné z tříměsíční kauce, kterou je třeba dorovnat do poloviny příštího roku, je obtížné si představit, co to udělá s cash-flow tohoto i příštího rozpočtu,“ pokračoval Votoček.

Podle předsedy finančního výboru Prahy 1 Tomáše Herese (ODS) bude městská část v nadcházejících měsících analyzovat vývoj a na základě konkrétnějších údajů připraví opatření na straně výdajů a nákladů, které bude moci ovlivnit. Domnívá se, že celkovou situaci nebude možné řešit pouze v rámci úsporných opatření, ale bude muset být zapojena i rezerva, kterou má Praha 1 z minulých let.

„Předpokládám, že na přelomu léta a podzimu, budou připraveny rozpočtové změny, které budou předloženy zastupitelstvu,“ sdělil Heres. Praha 1 měla podle schváleného rozpočtu na letošní rok hospodařit s příjmy zhruba 847 milionů a výdaji kolem jedné miliardy korun. Rozdíl měl být dorovnán z peněz do magistrátu a státu a také z vlastních zdrojů.

Podle něj nemají na rozpočet Prahy 1 za rok 2020 vliv jen opatření vlády a hlavního města, spojené s výběrem místních poplatků z předzahrádek, ale je potřeba vzít v úvahu i ztrátu hospodaření Nemocnice na Františku. Její provoz byl omezen kvůli pandemii koronaviru, nemocnice navíc zřídila speciální oddělení KOVES, které se staralo o seniory s onemocněním covid-19.

„Předpokládám, že hlavní město konečně změní svůj přístup a přispěje Praze 1 na provoz nemocnice tak, jak bylo přislíbeno. Jde zejména o příspěvek na péči našich lékařů a zdravotnického personálu, kteří se starají nejen o pacienty s covid-19, ale i o osoby bez domova a rovněž o pacienty z celé Prahy, přivezené do naší nemocnice záchrannou službou,“ sdělil předseda výboru Heres.

„Zde si dovoluji zdůraznit, že naše městská část jako zřizovatel do této chvíle nesla sama náklady za léčbu seniorů s onemocněním covid-19, kteří k nám byli převezeni z domovů sociální péče jiných městských částí. Praze 1 rostou i výdaje na opatření spojená s covid-19, týkající se sociálních zařízení zřízených naší městskou částí, včetně samotné radnice, ale také na úklid či dezinfekci Prahy 1,“ pokračoval.

Výpadek příjmů z ekonomické činnost bude mít dopad na přípravu rozpočtu první městské části pro rok 2021. Podle Herese se projeví snížení výnosů z důvodu ztráty nájemníků nebytových prostorů, ztráta příjmů ze zóny placeného stání a také v důsledku pomoci občanům a podnikatelům.

„Jsme si vědomi toho, že jsme s podnikateli svázáni – když jim nepomůžeme, zkrachují a výnos z nájmu nebudeme mít žádný. I v rámci ekonomické činnosti se Praha 1 musí chovat jako podnikatel a z výnosu nájmů pak může hradit různé benefity svým občanům,“ dodal radní Jan Votoček.


V květnu bylo podáno nejméně návrhů na bankrot firem od začátku roku 2008

Včera v 07:22

V květnu letošního roku bylo vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 619 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 458 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 52 návrhů na bankrot obchodních společností, 494 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 215 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Praha 11: Ve třídě Pomněnek je karanténa, učitel je pozitivní na covid

2. června 2020 v 19:19

Na základě pokynu hygienické stanice Praha z důvodu pozitivního výsledku u pedagoga ze třídy Pomněnky MŠ Markušova je tato třída od dnešního dne od 13 hodin v karanténě. Uzavřena bude do 12. 6. Hygienická stanice bude všechny rodiče docházejících dětí do Pomněnek...

Praha 6: Odběrový kontejner na testování protilátek ukončil provoz

2. června 2020 v 06:48

Včera ukončilo provoz odběrové místo na Vítězném náměstí. Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí praktičtí lékaři nově ukončovat karanténu již jen PCR testem (test z výtěru z nosohltanu), nikoliv rapidtesty.

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem. Prvenství po letech přebrali Rusům

1. června 2020 v 10:09

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v České republice. Od loňska do svých portfolií zařadili dalších 458 českých firem, čímž se vůbec poprvé stali nejčastějšími zahraničními vlastníky českých společností. Na druhou příčku tak odsunuli vlastníky z Ruska, kteří naopak náš trh opouštějí....

Od začátku roku skončilo s podnikáním 6 % živnostnic a 5 % živnostníků

28. května 2020 v 07:39

Během prvních čtyř měsíců tohoto roku ukončilo nebo přerušilo podnikání téměř 22 tisíc žen a přes 35 tisíc mužů. S podnikáním tak skončilo 6 % aktivních živnostnic a 5 % aktivních živnostníků. 

Další články
Nahoru