Dnes Úterý - prehanky-snih 2°C
Zítra Středa - skorojasno 7°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy
Řada podniků musela mít dlouhou dobu zavřeno a funguje v omezeném režimu. Ilustrační foto: archiv

Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy

Radní Prahy 1 vzali na vědomí předpokládané dopady opatření přijatých v souvislosti s bojem proti onemocnění covid-19 na rozpočet první městské části za rok 2020 a na výsledky její ekonomické činnosti. Celkový předpokládaný dopad byl už nyní vyčíslen 230 milionů korun a není vyloučeno, že ještě vzroste. 

Na příjmové straně rozpočtu je předpokládán výpadek ve výši zhruba 104 milionů korun. Výdaje by naopak měly narůst o 61 milionů korun.

Co se týká ekonomické činnosti, predikují radní snížení příjmů z nájemného bytových a nebytových prostorů asi o 100 milionů korun. Na straně nákladů je pak za letošní rok odhad úspor ve výši 35 milionů korun.

Uspoří se například dva miliony korun na neuskutečněných kulturních akcích, devět milionů získala první městská část pro boj s epidemií od magistrátu.

Celkový předpokládaný dopad na hospodaření Prahy 1 v roce 2020 je tedy minus 65 milionů korun.

„Tento pětašedesátimilionový propad příjmů z ekonomické činnosti je navíc jen odhad, který je v rámci hlavní činnosti poměrně racionální. Globální prominutí 100 milionů za restaurační předzahrádky hlavním městem dopadlo zhruba ze 75 milionů na příjmy Prahy 1,“ uvedl radní Jan Votoček (TOP 09), který ve vedení městské části odpovídá za hospodaření, finance a rozpočet.

Ostatní poplatky sice prominuty nebyly, například ze vstupného ze sportovních a kulturních podniků či z ubytování, ale kvůli vládním omezením takové příjmy nyní městská část stejně nemá.

„Horší je to s ekonomickou činností, kde kromě stoprocentní slevy na nájemném za měsíc duben a možnosti hradit nájemné z tříměsíční kauce, kterou je třeba dorovnat do poloviny příštího roku, je obtížné si představit, co to udělá s cash-flow tohoto i příštího rozpočtu,“ pokračoval Votoček.

Podle předsedy finančního výboru Prahy 1 Tomáše Herese (ODS) bude městská část v nadcházejících měsících analyzovat vývoj a na základě konkrétnějších údajů připraví opatření na straně výdajů a nákladů, které bude moci ovlivnit. Domnívá se, že celkovou situaci nebude možné řešit pouze v rámci úsporných opatření, ale bude muset být zapojena i rezerva, kterou má Praha 1 z minulých let.

„Předpokládám, že na přelomu léta a podzimu, budou připraveny rozpočtové změny, které budou předloženy zastupitelstvu,“ sdělil Heres. Praha 1 měla podle schváleného rozpočtu na letošní rok hospodařit s příjmy zhruba 847 milionů a výdaji kolem jedné miliardy korun. Rozdíl měl být dorovnán z peněz do magistrátu a státu a také z vlastních zdrojů.

Podle něj nemají na rozpočet Prahy 1 za rok 2020 vliv jen opatření vlády a hlavního města, spojené s výběrem místních poplatků z předzahrádek, ale je potřeba vzít v úvahu i ztrátu hospodaření Nemocnice na Františku. Její provoz byl omezen kvůli pandemii koronaviru, nemocnice navíc zřídila speciální oddělení KOVES, které se staralo o seniory s onemocněním covid-19.

„Předpokládám, že hlavní město konečně změní svůj přístup a přispěje Praze 1 na provoz nemocnice tak, jak bylo přislíbeno. Jde zejména o příspěvek na péči našich lékařů a zdravotnického personálu, kteří se starají nejen o pacienty s covid-19, ale i o osoby bez domova a rovněž o pacienty z celé Prahy, přivezené do naší nemocnice záchrannou službou,“ sdělil předseda výboru Heres.

„Zde si dovoluji zdůraznit, že naše městská část jako zřizovatel do této chvíle nesla sama náklady za léčbu seniorů s onemocněním covid-19, kteří k nám byli převezeni z domovů sociální péče jiných městských částí. Praze 1 rostou i výdaje na opatření spojená s covid-19, týkající se sociálních zařízení zřízených naší městskou částí, včetně samotné radnice, ale také na úklid či dezinfekci Prahy 1,“ pokračoval.

Výpadek příjmů z ekonomické činnost bude mít dopad na přípravu rozpočtu první městské části pro rok 2021. Podle Herese se projeví snížení výnosů z důvodu ztráty nájemníků nebytových prostorů, ztráta příjmů ze zóny placeného stání a také v důsledku pomoci občanům a podnikatelům.

„Jsme si vědomi toho, že jsme s podnikateli svázáni – když jim nepomůžeme, zkrachují a výnos z nájmu nebudeme mít žádný. I v rámci ekonomické činnosti se Praha 1 musí chovat jako podnikatel a z výnosu nájmů pak může hradit různé benefity svým občanům,“ dodal radní Jan Votoček.


V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

Dnes v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

Včera ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

V Praze 15 očkovali seniory

Včera v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Včera v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

17. ledna 2021 v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

Dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala předsedu představenstva Janečka, společnost nově povede Pacovský

16. ledna 2021 v 11:34

Na zasedání 15. ledna 2021 dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala Pavla Janečka z funkce předsedy představenstva a člena představenstva společnosti. Pavel Janeček ve společnosti působil od 7. 4. 2014. Na uvolněné místo v představenstvu Pražské plynárenské byl jmenován Martin...

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Další články
Nahoru