dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
14°C
Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy
Řada podniků musela mít dlouhou dobu zavřeno a funguje v omezeném režimu. Ilustrační foto: archiv

Opatřeními kvůli koronaviru přišla Praha 1 téměř o čtvrt miliardy korun, sáhne na uspořené rezervy

Radní Prahy 1 vzali na vědomí předpokládané dopady opatření přijatých v souvislosti s bojem proti onemocnění covid-19 na rozpočet první městské části za rok 2020 a na výsledky její ekonomické činnosti. Celkový předpokládaný dopad byl už nyní vyčíslen 230 milionů korun a není vyloučeno, že ještě vzroste. 

Na příjmové straně rozpočtu je předpokládán výpadek ve výši zhruba 104 milionů korun. Výdaje by naopak měly narůst o 61 milionů korun.

Co se týká ekonomické činnosti, predikují radní snížení příjmů z nájemného bytových a nebytových prostorů asi o 100 milionů korun. Na straně nákladů je pak za letošní rok odhad úspor ve výši 35 milionů korun.

Uspoří se například dva miliony korun na neuskutečněných kulturních akcích, devět milionů získala první městská část pro boj s epidemií od magistrátu.

Celkový předpokládaný dopad na hospodaření Prahy 1 v roce 2020 je tedy minus 65 milionů korun.

„Tento pětašedesátimilionový propad příjmů z ekonomické činnosti je navíc jen odhad, který je v rámci hlavní činnosti poměrně racionální. Globální prominutí 100 milionů za restaurační předzahrádky hlavním městem dopadlo zhruba ze 75 milionů na příjmy Prahy 1,“ uvedl radní Jan Votoček (TOP 09), který ve vedení městské části odpovídá za hospodaření, finance a rozpočet.

Ostatní poplatky sice prominuty nebyly, například ze vstupného ze sportovních a kulturních podniků či z ubytování, ale kvůli vládním omezením takové příjmy nyní městská část stejně nemá.

„Horší je to s ekonomickou činností, kde kromě stoprocentní slevy na nájemném za měsíc duben a možnosti hradit nájemné z tříměsíční kauce, kterou je třeba dorovnat do poloviny příštího roku, je obtížné si představit, co to udělá s cash-flow tohoto i příštího rozpočtu,“ pokračoval Votoček.

Podle předsedy finančního výboru Prahy 1 Tomáše Herese (ODS) bude městská část v nadcházejících měsících analyzovat vývoj a na základě konkrétnějších údajů připraví opatření na straně výdajů a nákladů, které bude moci ovlivnit. Domnívá se, že celkovou situaci nebude možné řešit pouze v rámci úsporných opatření, ale bude muset být zapojena i rezerva, kterou má Praha 1 z minulých let.

„Předpokládám, že na přelomu léta a podzimu, budou připraveny rozpočtové změny, které budou předloženy zastupitelstvu,“ sdělil Heres. Praha 1 měla podle schváleného rozpočtu na letošní rok hospodařit s příjmy zhruba 847 milionů a výdaji kolem jedné miliardy korun. Rozdíl měl být dorovnán z peněz do magistrátu a státu a také z vlastních zdrojů.

Podle něj nemají na rozpočet Prahy 1 za rok 2020 vliv jen opatření vlády a hlavního města, spojené s výběrem místních poplatků z předzahrádek, ale je potřeba vzít v úvahu i ztrátu hospodaření Nemocnice na Františku. Její provoz byl omezen kvůli pandemii koronaviru, nemocnice navíc zřídila speciální oddělení KOVES, které se staralo o seniory s onemocněním covid-19.

„Předpokládám, že hlavní město konečně změní svůj přístup a přispěje Praze 1 na provoz nemocnice tak, jak bylo přislíbeno. Jde zejména o příspěvek na péči našich lékařů a zdravotnického personálu, kteří se starají nejen o pacienty s covid-19, ale i o osoby bez domova a rovněž o pacienty z celé Prahy, přivezené do naší nemocnice záchrannou službou,“ sdělil předseda výboru Heres.

„Zde si dovoluji zdůraznit, že naše městská část jako zřizovatel do této chvíle nesla sama náklady za léčbu seniorů s onemocněním covid-19, kteří k nám byli převezeni z domovů sociální péče jiných městských částí. Praze 1 rostou i výdaje na opatření spojená s covid-19, týkající se sociálních zařízení zřízených naší městskou částí, včetně samotné radnice, ale také na úklid či dezinfekci Prahy 1,“ pokračoval.

Výpadek příjmů z ekonomické činnost bude mít dopad na přípravu rozpočtu první městské části pro rok 2021. Podle Herese se projeví snížení výnosů z důvodu ztráty nájemníků nebytových prostorů, ztráta příjmů ze zóny placeného stání a také v důsledku pomoci občanům a podnikatelům.

„Jsme si vědomi toho, že jsme s podnikateli svázáni – když jim nepomůžeme, zkrachují a výnos z nájmu nebudeme mít žádný. I v rámci ekonomické činnosti se Praha 1 musí chovat jako podnikatel a z výnosu nájmů pak může hradit různé benefity svým občanům,“ dodal radní Jan Votoček.


Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

Včera v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

Praha spustí novou kampaň proti koronaviru, svou tvář jí propůjčili lidé v první linii

Včera v 18:52

Hlavní město pokračuje v kampaních proti koronaviru s cílem ukázat, jak je více než kdy jindy důležitá slušnost, pomoc ostatním a lidé kolem nás, kteří jsou v první linii a zachraňují životy každý den. Nová kampaň „Chraňte sebe i ostatní“ je postavena na pozitivní komunikaci a na fotografiích...

Bruslařská sezona v Praze 13 odložena

24. října 2020 ve 21:58

S ohledem na nepříznivou epidemiologickou situaci a v souladu s vládním nařízením nebude počátkem listopadu zahájena bruslařská sezona na Školním zimním stadionu Bronzová v Praze 13.

Zástupci Prahy 6: Berme boj s koronavirem vážně, ministr Prymula nejde příkladem

24. října 2020 v 10:06

Nerozumíme chování ministra zdravotnictví, opatření vůči koronaviru je nutné dodržovat, zní shodně od nejvyšších volených představitelů městské části Praha 6 – starosty Ondřeje Koláře, statutárního místostarosty Jakuba Stárka a místostarosty Jana Laciny. Reagují tak na aktuální politickou kauzu,...

Karanténa ve Vysočanech. Registr vozidel omezuje provoz

23. října 2020 v 15:43

Od 23. října do odvolání je z důvodu nákazy jednoho pracovníka a karantény dalších omezen provoz na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností ve Vysočanech, Na Výběžku 11. Jedná se od další pracoviště registru řidičů, na kterém tento týden musel být ze stejného důvodu omezen...

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Zákaznické kanceláře a pobočky innogy jsou uzavřeny

22. října 2020 v 16:44

Z důvodu ochrany před šířící se nákazou převedla innogy veškerou komunikaci se zákazníky do elektronického režimu. Dotazy spojené s odběrem elektrické energie a zemního plynu můžete vyřídit z domova.

Další články
Nahoru