Dnes Pondělí - oblacno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v Praze i letos
V pražských kostelech si budou moci Pražané prohlédnout betlémy, o tuto tradici nepřijdou. Foto: Jan Puci

Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v Praze i letos

Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v metropoli i letos. ČTK to řekli zástupci městských částí a organizací. Koncertů s vánočním repertoárem v pražských sakrálních stavbách nebo památkách se bude moci zúčastnit omezený počet posluchačů. Netradiční podobu bude mít i rozlévání rybí polévky. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se nekonají vánoční trhy. Prahu by podle odhadů mohla ve sváteční dny navštívit v porovnání s rokem 2019 asi čtvrtina lidí, sdělila mluvčí pražské organizace Prague City Tourism (PCT) Klára Malá.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní v podání orchestru Praga Sinfonietta, sboru Vox Pragae a sólistů v Kostele československé církve husitské v Dejvicích.

Koncert na první svátek vánoční připravila městská část Praha 6. Vstup je zdarma, kvůli covidovým opatřením bude omezená kapacita prostor. Koncert se proto bude zvukově přenášet do Šabachova parku, uvedla radnice.

Česká mše vánoční je součástí programu i dnešního Adventního koncertu v Národním divadle, kde se představí Kühnův dětský sbor, Orchestr Národního divadla a Pražský žesťový soubor.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK si připravil Rybovu mši v úpravě režiséra Matěje Formana. V kostele sv. Šimona a Judy ji symfonici odehrají 20., 21., 22., 23. a 25. prosince. Doprovázet je bude mimo jiné Kühnův smíšený sbor.

Rybovu mši si budou moci lidé 21. prosince poslechnout v Kulturním centru Zahrada v Praze 11 a o čtyři dny později i v Kostele sv. Václava na Smíchově, v němž koncert spolupořádá radnice Prahy 5.

 Skladbu Hej, mistře! představí v Praze 11 Symfonický orchestr Uměleckého sdružení ČVUT a pěvecký sbor ČVUT, v Praze 5 ji posluchači uslyší v podání komorního sboru a orchestru Bach-Collegia Praha.

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí bude vánoční koncert sopranistky Markéty Fassati. Kostelní slavnosti v sakrálních stavbách v Praze 1 připravuje pěvkyně ve spolupráci s první městskou částí pravidelně. Letos je v plánu na středu 22. prosince. Vstupné je dobrovolné, vybraný obnos bude věnován kostelu.

 V Chodovské tvrzi v Praze 11 jsou na 22. prosince plánované Barokní Vánoce s Jaroslavem Svěceným. Kromě sváteční hudby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha nebo Georga Friedricha Händela houslista přislíbil i vánoční melodie a koledy.

Na české koledy se lidé mohou těšit i na dnešním vánočním koncertě v kapli sv. Kříže na Pražském hradě, kde hrají komorní soubory Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Adventní koncerty oproti minulosti letos nepořádá pražská organizace PCT. Důvodem je covid-19, sdělila ČTK mluvčí Malá. Organizace podle ní omezila i akce na památkách, které spravuje, jako pražské věže nebo Staroměstská radnice.

PCT, která má na starosti turistický ruch v hlavním městě, odhaduje, že by o vánočních svátcích mohlo Prahu navštívit asi 200 000 turistů. Například v předpandemickém roce 2019 do české metropole přijelo svátky oslavit 700 000 návštěvníků, dodala Malá.

Rybí polévka se bude rozlévat v Praze 9. Radnice akci pořádá poosmé. Letos se bude pokrm podávat ve středu 22. prosince od 11:00 a pro svou porci si mohou zájemci přijít na náměstí OSN. Loni se akce kvůli pandemii covidu-19 nekonala, i letos ji radnice kvůli situaci v zemi pořádá v omezené podobě.

Lidé si tak budou moci polévku odnést s sebou v uzavřené nádobě. Rozlévání do vlastních talířů a nádob nebude možné, stejně jako konzumace polévky na místě, jak radnice deváté městské části avizovala na webu.

Od Štědrého dne bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v areálu Pražského hradu k vidění betlém s 25 figurami z keramiky a v klášterním kostele Panny Marie – U kajetánů na Malé Straně dřevěný betlém z dílny Ferdinanda Stuflessera z přelomu 19. a 20. století.

Betlém z Stuflesserovy řezbářské dílny lze obdivovat i v Bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Tamní betlém tvoří 13 postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Betlém z dřevěných figurek, přičemž některé pocházejí zřejmě z konce 19. století, bude vystavený v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.

 Malovaný betlém a jesličky lidé uvidí v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Tamní jesličky navíc dozdobily děti, které se zúčastnily předvánočních programů. Perníkový betlém je od soboty umístěný v kostele sv. Matěje v Dejvicích.

Betlém se skládá asi z 300 ručně zdobených perníkových figurek, které jsou oblečené do krojů. Betlémy jsou nyní k vidění také v Betlémské kapli, kde se lidé v rámci pořádané vánoční výstavy seznámí i s některými tradičními řemesly.


Autor: ČTK

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru