Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v Praze i letos
V pražských kostelech si budou moci Pražané prohlédnout betlémy, o tuto tradici nepřijdou. Foto: Jan Puci

Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v Praze i letos

Opatření proti šíření covidu-19 omezí vánoční akce v metropoli i letos. ČTK to řekli zástupci městských částí a organizací. Koncertů s vánočním repertoárem v pražských sakrálních stavbách nebo památkách se bude moci zúčastnit omezený počet posluchačů. Netradiční podobu bude mít i rozlévání rybí polévky. Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru se nekonají vánoční trhy. Prahu by podle odhadů mohla ve sváteční dny navštívit v porovnání s rokem 2019 asi čtvrtina lidí, sdělila mluvčí pražské organizace Prague City Tourism (PCT) Klára Malá.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby zazní v podání orchestru Praga Sinfonietta, sboru Vox Pragae a sólistů v Kostele československé církve husitské v Dejvicích.

Koncert na první svátek vánoční připravila městská část Praha 6. Vstup je zdarma, kvůli covidovým opatřením bude omezená kapacita prostor. Koncert se proto bude zvukově přenášet do Šabachova parku, uvedla radnice.

Česká mše vánoční je součástí programu i dnešního Adventního koncertu v Národním divadle, kde se představí Kühnův dětský sbor, Orchestr Národního divadla a Pražský žesťový soubor.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK si připravil Rybovu mši v úpravě režiséra Matěje Formana. V kostele sv. Šimona a Judy ji symfonici odehrají 20., 21., 22., 23. a 25. prosince. Doprovázet je bude mimo jiné Kühnův smíšený sbor.

Rybovu mši si budou moci lidé 21. prosince poslechnout v Kulturním centru Zahrada v Praze 11 a o čtyři dny později i v Kostele sv. Václava na Smíchově, v němž koncert spolupořádá radnice Prahy 5.

 Skladbu Hej, mistře! představí v Praze 11 Symfonický orchestr Uměleckého sdružení ČVUT a pěvecký sbor ČVUT, v Praze 5 ji posluchači uslyší v podání komorního sboru a orchestru Bach-Collegia Praha.

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí bude vánoční koncert sopranistky Markéty Fassati. Kostelní slavnosti v sakrálních stavbách v Praze 1 připravuje pěvkyně ve spolupráci s první městskou částí pravidelně. Letos je v plánu na středu 22. prosince. Vstupné je dobrovolné, vybraný obnos bude věnován kostelu.

 V Chodovské tvrzi v Praze 11 jsou na 22. prosince plánované Barokní Vánoce s Jaroslavem Svěceným. Kromě sváteční hudby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha nebo Georga Friedricha Händela houslista přislíbil i vánoční melodie a koledy.

Na české koledy se lidé mohou těšit i na dnešním vánočním koncertě v kapli sv. Kříže na Pražském hradě, kde hrají komorní soubory Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Adventní koncerty oproti minulosti letos nepořádá pražská organizace PCT. Důvodem je covid-19, sdělila ČTK mluvčí Malá. Organizace podle ní omezila i akce na památkách, které spravuje, jako pražské věže nebo Staroměstská radnice.

PCT, která má na starosti turistický ruch v hlavním městě, odhaduje, že by o vánočních svátcích mohlo Prahu navštívit asi 200 000 turistů. Například v předpandemickém roce 2019 do české metropole přijelo svátky oslavit 700 000 návštěvníků, dodala Malá.

Rybí polévka se bude rozlévat v Praze 9. Radnice akci pořádá poosmé. Letos se bude pokrm podávat ve středu 22. prosince od 11:00 a pro svou porci si mohou zájemci přijít na náměstí OSN. Loni se akce kvůli pandemii covidu-19 nekonala, i letos ji radnice kvůli situaci v zemi pořádá v omezené podobě.

Lidé si tak budou moci polévku odnést s sebou v uzavřené nádobě. Rozlévání do vlastních talířů a nádob nebude možné, stejně jako konzumace polévky na místě, jak radnice deváté městské části avizovala na webu.

Od Štědrého dne bude v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v areálu Pražského hradu k vidění betlém s 25 figurami z keramiky a v klášterním kostele Panny Marie – U kajetánů na Malé Straně dřevěný betlém z dílny Ferdinanda Stuflessera z přelomu 19. a 20. století.

Betlém z Stuflesserovy řezbářské dílny lze obdivovat i v Bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Tamní betlém tvoří 13 postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Betlém z dřevěných figurek, přičemž některé pocházejí zřejmě z konce 19. století, bude vystavený v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.

 Malovaný betlém a jesličky lidé uvidí v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Tamní jesličky navíc dozdobily děti, které se zúčastnily předvánočních programů. Perníkový betlém je od soboty umístěný v kostele sv. Matěje v Dejvicích.

Betlém se skládá asi z 300 ručně zdobených perníkových figurek, které jsou oblečené do krojů. Betlémy jsou nyní k vidění také v Betlémské kapli, kde se lidé v rámci pořádané vánoční výstavy seznámí i s některými tradičními řemesly.


Autor: ČTK

Praha 5 zve na Adventní koncert filmové hudby

Dnes v 11:21

Adventní koncert filmové hudby se koná 11. prosince od 16 hodin v Obřadní síni radnice Prahy 5.

Vánoční bezlepkový trh

Dnes v 08:30

Vánoční cukroví, vánočku, tradičního smaženého kapra, nic z toho si nemohou dát děti a dospělí, kterým byla diagnostikována celiakie, závažné a bohužel neléčitelné autoimunitní onemocnění. Při nedodržování diety hrozí neprospívání, psychické potíže, anémie, gynekologické problémy jako je...

Vánoce na Desítce: Neděle ve znamení vážné hudby a vánoční městečko

Dnes v 08:05

Hlavní program Vánoc na Desítce proběhne na náměstí Svatopluka Čecha. Od 18. do 23. prosince tady bude stát vánoční městečko s ukázkou řemesel a dílničkami pro děti i zpěvem v podání dětských sborů. Největší hudební tahák letošních desítkových Vánoc se ale chystá už tuto neděli: v kostele svatého...

Charitativní Štědrovečerní večeře na Chodově

Dnes v 07:35

V Nákupním centru Westfield Chodov se letos opět pořádá charitativní Štědrovečerní večeře. Akce je určená pro potřebné, kteří si nemohou atmosféru Štědrého večera užít se svými blízkými nebo si to nemohou finančně dovolit.

Novoměstský advent 2022 v Praze 2

Dnes v 07:34

Předvánoční jarmark Novoměstský advent 2022 se koná 10. a 11. prosince v Novoměstské radnici v Praze 2.

Adventní koncert v kapli sv. Václava

Dnes v 07:14

Adventní koncert se koná v úterý 13. prosince od 18:30 hodin v kapli sv. Václava v Suchdole.

Praha 13: Vánoční výstava v Mohylce

Včera ve 12:33

Tradiční Vánoční výstavu v ZŠ Mohylová můžete vidět od úterý 13. do pátku 16. prosince. Těšit se můžete na vánoční koncert, chvilku poezie, prohlédnete si výrobky dětí, posedíte u dobrot ve vánoční kavárně, nakoupíte dárky.

Vánoce na Chodovské tvrzi

Včera v 08:27

V Praze 11 se od 16. do 18. prosince konají Vánoce na Chodovské tvrzi.

Adventní koncert Viléma Veverky

Včera v 08:24

V pátek 9. prosince uslyšíte adventní koncert Viléma Veverky. Začíná ve 20 hodin v kostele Nejsvětějšího srdce páně v Praze 3.

Adventní koncert Tichého světa

7. prosince 2022 v 10:48

Adventní koncert Tichého světa se koná 13. prosince od 18 hodin v Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

Adventní koncert a zdobení stromečku

7. prosince 2022 v 10:01

Adventní koncert u příležitosti narozenin Spolku přátel Petrské čtvrti se uskuteční v sobotu 10. prosince od 18:30 hodin v kostele sv. Petra Na Poříčí.

Vánoční jarmark v RoSe

7. prosince 2022 v 09:02

Senioři z pražské RoSy zvou na předvánoční sobotní jarmark. Zájemci, kteří mají chuť koupit drobné vánoční dárky a tím pomoci potřebným mohou přijít v sobotu 10. prosince od 14 hodin do velkého sálu Rezidence Rosa v Kobylisích. Čeká je sváteční atmosféra, dárkové předměty od drobných prodejců a...

Praha 11: Kluziště Chodov na ledě

7. prosince 2022 v 07:21

Kluziště Chodov na ledě je v provozu do 31. ledna 2023 a nabízí více než 600 m2 ledového světa.

Vtípečky se zelím se vrátí do Pracovny

6. prosince 2022 v 08:54

Skupina stand up komiků Vtípečky se zelím si připravila speciální vánoční show. V sobotu 17. prosince se vrátí do žižkovského podniku Pracovna. Pětice mladých komiků Pavel Hrdlička, Ondřej Cabal, Julie Fric, Lukáš Tomčal a Zdeněk Hruška rozesmějí publikum nejen svátečními vtipy, ale i takovými,...

Další články
Nahoru