Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Pražský balíček pomoci doplňuje pomoc státu v situaci, kdy dochází ke skokovému nárůstu cen energií a míry inflace. Jde o soubor opatření na pomoc pražským domácnostem v nouzi. Hlavní město vycházelo z analýzy domácností Pražanů ohrožených inflací, kterou projednávala pracovní skupina složená ze zástupců všech politických klubů pražského zastupitelstva, tak z nezávislých expertů a ze zástupců městských částí. Z jednání pracovní skupiny vyplynula metodika těchto opatření.

Pomoc je složena z několika pilířů. První pomůže rodičům, kteří mají děti v mateřských a základních školách. Druhý je zaměřen na letošní akci Milostivé léto II, tedy pro ty, kteří jsou zatíženi exekucemi, třetí na úspory energií, a zatím poslední na poradenství v oblasti bydlení.

Balíček úlevy ve školství

Rodiče mohou ředitele mateřských a základních škol požádat o prominutí poplatků za stravné, školné či za družinu. Mohou také požádat o finanční pomoc z fondu solidarity na mimoškolní činnost a aktivity rozvíjející talent a schopnosti dětí. Praha poskytla na tuto pomoc městským částem dotaci pro letošní rok ve výši 266 milionů korun.

Milostivé léto

Praha připravila informace pro ty, kteří chtějí využít možnosti oddlužení – zbavení se dluhů vůči veřejnoprávním institucím v rámci Milostivého léta II. Koho se Milostivé léto týká, jak postupovat i kde případně hledat další pomoc z dluhové pasti.  

Úspora energií

Jak ušetřit náklady na stále rostoucích cenách energií v domácnosti? Tipy a praktické rady připravilo město společně s odborníky. K dispozici je také poradenská Energolinka, kam se Pražané mohou obrátit v situaci, kdy nemají na zaplacení úhrady energií, nebo s dotazy v souvislosti s aktuální energetickou situací.

Bydlení

Tato oblast pomoci je určena pro ty, kteří potřebují pomoci či poradit při řešení své bytové situace, hrozí jim ztráta stávajícího bydlení či hledají nejúčinnější řešení bytové nouze.

Podrobnosti k těmto opatřením jsou k dispozici na webu pomocprazanum.praha.eu.

Postupně budou přibývat další opatření. Balíček pomoci Pražanům je v celkovém objemu připraven ve výši téměř jedné miliardy. Střední školy obdrží finance napřímo od svého zřizovatele.

Připravena je pomoc formou doplatku na příspěvek na bydlení prostřednictvím Sociálního nadačního fondu nebo příspěvek na úhradu sociálních služeb. Průběžně se bude řešit navýšení příspěvků pro starobní důchodce, invalidní důchodce, osoby pečující o invalidní důchodce, samostatně žijící osoby, případně pro další chudobou ohrožené skupiny Pražanů.


Autor: TZ, red

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru