Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Pražský balíček pomoci doplňuje pomoc státu v situaci, kdy dochází ke skokovému nárůstu cen energií a míry inflace. Jde o soubor opatření na pomoc pražským domácnostem v nouzi. Hlavní město vycházelo z analýzy domácností Pražanů ohrožených inflací, kterou projednávala pracovní skupina složená ze zástupců všech politických klubů pražského zastupitelstva, tak z nezávislých expertů a ze zástupců městských částí. Z jednání pracovní skupiny vyplynula metodika těchto opatření.

Pomoc je složena z několika pilířů. První pomůže rodičům, kteří mají děti v mateřských a základních školách. Druhý je zaměřen na letošní akci Milostivé léto II, tedy pro ty, kteří jsou zatíženi exekucemi, třetí na úspory energií, a zatím poslední na poradenství v oblasti bydlení.

Balíček úlevy ve školství

Rodiče mohou ředitele mateřských a základních škol požádat o prominutí poplatků za stravné, školné či za družinu. Mohou také požádat o finanční pomoc z fondu solidarity na mimoškolní činnost a aktivity rozvíjející talent a schopnosti dětí. Praha poskytla na tuto pomoc městským částem dotaci pro letošní rok ve výši 266 milionů korun.

Milostivé léto

Praha připravila informace pro ty, kteří chtějí využít možnosti oddlužení – zbavení se dluhů vůči veřejnoprávním institucím v rámci Milostivého léta II. Koho se Milostivé léto týká, jak postupovat i kde případně hledat další pomoc z dluhové pasti.  

Úspora energií

Jak ušetřit náklady na stále rostoucích cenách energií v domácnosti? Tipy a praktické rady připravilo město společně s odborníky. K dispozici je také poradenská Energolinka, kam se Pražané mohou obrátit v situaci, kdy nemají na zaplacení úhrady energií, nebo s dotazy v souvislosti s aktuální energetickou situací.

Bydlení

Tato oblast pomoci je určena pro ty, kteří potřebují pomoci či poradit při řešení své bytové situace, hrozí jim ztráta stávajícího bydlení či hledají nejúčinnější řešení bytové nouze.

Podrobnosti k těmto opatřením jsou k dispozici na webu pomocprazanum.praha.eu.

Postupně budou přibývat další opatření. Balíček pomoci Pražanům je v celkovém objemu připraven ve výši téměř jedné miliardy. Střední školy obdrží finance napřímo od svého zřizovatele.

Připravena je pomoc formou doplatku na příspěvek na bydlení prostřednictvím Sociálního nadačního fondu nebo příspěvek na úhradu sociálních služeb. Průběžně se bude řešit navýšení příspěvků pro starobní důchodce, invalidní důchodce, osoby pečující o invalidní důchodce, samostatně žijící osoby, případně pro další chudobou ohrožené skupiny Pražanů.


Autor: TZ, red

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

Dnes ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

Dnes ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

Dnes v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

Dnes v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Včera ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Pozvánka Prahy 4: Poslední adresa Antonína Šindeláře

Včera ve 14:34

V pátek 19. dubna ve 12 hodin si městská část Praha 4 připomene úspěšného stavitele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích bude umístěna pamětní tabulka Poslední adresa. Bude...

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Včera v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Včera v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Včera v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Včera v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Další články
Nahoru