Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Pražský balíček pomoci doplňuje pomoc státu v situaci, kdy dochází ke skokovému nárůstu cen energií a míry inflace. Jde o soubor opatření na pomoc pražským domácnostem v nouzi. Hlavní město vycházelo z analýzy domácností Pražanů ohrožených inflací, kterou projednávala pracovní skupina složená ze zástupců všech politických klubů pražského zastupitelstva, tak z nezávislých expertů a ze zástupců městských částí. Z jednání pracovní skupiny vyplynula metodika těchto opatření.

Pomoc je složena z několika pilířů. První pomůže rodičům, kteří mají děti v mateřských a základních školách. Druhý je zaměřen na letošní akci Milostivé léto II, tedy pro ty, kteří jsou zatíženi exekucemi, třetí na úspory energií, a zatím poslední na poradenství v oblasti bydlení.

Balíček úlevy ve školství

Rodiče mohou ředitele mateřských a základních škol požádat o prominutí poplatků za stravné, školné či za družinu. Mohou také požádat o finanční pomoc z fondu solidarity na mimoškolní činnost a aktivity rozvíjející talent a schopnosti dětí. Praha poskytla na tuto pomoc městským částem dotaci pro letošní rok ve výši 266 milionů korun.

Milostivé léto

Praha připravila informace pro ty, kteří chtějí využít možnosti oddlužení – zbavení se dluhů vůči veřejnoprávním institucím v rámci Milostivého léta II. Koho se Milostivé léto týká, jak postupovat i kde případně hledat další pomoc z dluhové pasti.  

Úspora energií

Jak ušetřit náklady na stále rostoucích cenách energií v domácnosti? Tipy a praktické rady připravilo město společně s odborníky. K dispozici je také poradenská Energolinka, kam se Pražané mohou obrátit v situaci, kdy nemají na zaplacení úhrady energií, nebo s dotazy v souvislosti s aktuální energetickou situací.

Bydlení

Tato oblast pomoci je určena pro ty, kteří potřebují pomoci či poradit při řešení své bytové situace, hrozí jim ztráta stávajícího bydlení či hledají nejúčinnější řešení bytové nouze.

Podrobnosti k těmto opatřením jsou k dispozici na webu pomocprazanum.praha.eu.

Postupně budou přibývat další opatření. Balíček pomoci Pražanům je v celkovém objemu připraven ve výši téměř jedné miliardy. Střední školy obdrží finance napřímo od svého zřizovatele.

Připravena je pomoc formou doplatku na příspěvek na bydlení prostřednictvím Sociálního nadačního fondu nebo příspěvek na úhradu sociálních služeb. Průběžně se bude řešit navýšení příspěvků pro starobní důchodce, invalidní důchodce, osoby pečující o invalidní důchodce, samostatně žijící osoby, případně pro další chudobou ohrožené skupiny Pražanů.


Autor: TZ, red

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Dnes ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Dnes v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

Další články
Nahoru