Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Online schránka důvěry funguje už na více než 2000 školách
Aplikace je k dispozici i studentům vysokých škol. Ilustrační foto: archiv

Online schránka důvěry funguje už na více než 2000 školách

S novým akademickým rokem mají studenti a studentky další možnost, jak řešit nevhodné chování. Na celkem 44 fakultách a více než 2000 základních a středních školách mohou využít online schránku důvěry v podobě aplikace NNTB (Nenech to být). Počet registrovaných vysokých škol vzrostl meziročně téměř čtyřikrát.

Aplikace NNTB (Nenech to být) slouží studentům jako nástroj pro oznamování šikany, sexuálního obtěžování a dalších nekalostí, se kterými se mohou během studia setkat. Online schránka důvěry v podobě jednoduché a uživatelsky přívětivé aplikace se na vysokých školách začala ve velkém zavádět po kauze sexuálního obtěžování na Právnické fakultě UK. Nyní je k dispozici studentům Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Slezské univerzity a dalších vysokých škol, jejichž počet meziročně vzrostl 3,5×.

Jak aplikace NNTB na VŠ funguje 

Aby se studenti a studentky mohli pomocí NNTB na školu obracet, je potřeba zavést osobu, která oznámení skrze aplikaci přijímá. Tou je zpravidla děkan či děkanka, případně ombudsman, pokud má fakulta tuto funkci zavedenou. „Studenti pak skrze aplikaci mohou oznamovat anonymně nebo pod svým jménem všechno, o čem je pro ně z jakéhokoliv důvodu obtížné mluvit osobně. Implementace a nastavení aplikace trvá školám v řádu hodin, studenti ji mohou používat jednoduše online,” vysvětluje David Špunar, spoluzakladatel a COO společnosti FaceUp Technology, která za aplikací NNTB stojí.

Zákon o ochraně oznamovatelů pomáhá i v boji proti šikaně na SŠ a ZŠ 

V srpnu vešel v účinnost whistleblowingový zákon o ochraně oznamovatelů, který ukládá firmám a institucím nad 250 a od prosince nad 50 zaměstnanců povinnost zavést vnitřní oznamovací kanál, skrz který se na ně mohou lidé obracet, pokud mají podezření na závažné přestupky nebo přímo trestné činy. Aplikace NNTB nabízí také whistleblowingové řešení, které firmám pomáhá splnit veškeré zákonné povinnosti.

Instituce zřizované státem, jako jsou právě školy, měly povinnost zavést oznamovací kanál již od srpna. A společnost FaceUp, která za aplikací NNTB stojí, v posledních měsících registrovala zajímavý trend. „Obrací se na nás školy, které chtějí v první řadě splnit zákonnou povinnost. Když následně zjistí, že kromě whistleblowingového řešení může naše aplikace fungovat i v boji proti šikaně a dalším nekalostem, rozšíří ji následně i pro své žáky a studenty,” popisuje David Špunar. Díky zákonu zavedlo během letošního roku aplikaci NNTB pro své žáky více než 100 českých škol, do konce roku FaceUp očekává ještě dvakrát tolik registrací. Jejich celkový počet už přesáhl 2000.

„Aplikaci NNTB jsme založili jako tři spolužáci na gymnáziu, kteří nevěděli, jak čelit šikaně. Možnost bezpečně oznámit vedení, když jste svědkem nebo dokonce obětí nekalostí, považujeme v jakémkoli kolektivu za naprosto klíčovou. Zvýšený nárůst zájmu u škol, ať už základních, středních nebo vysokých, nás obzvlášť těší,” uzavírá David Špunar.


Autor: Cen

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru