Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Online schránka důvěry funguje už na více než 2000 školách
Aplikace je k dispozici i studentům vysokých škol. Ilustrační foto: archiv

Online schránka důvěry funguje už na více než 2000 školách

S novým akademickým rokem mají studenti a studentky další možnost, jak řešit nevhodné chování. Na celkem 44 fakultách a více než 2000 základních a středních školách mohou využít online schránku důvěry v podobě aplikace NNTB (Nenech to být). Počet registrovaných vysokých škol vzrostl meziročně téměř čtyřikrát.

Aplikace NNTB (Nenech to být) slouží studentům jako nástroj pro oznamování šikany, sexuálního obtěžování a dalších nekalostí, se kterými se mohou během studia setkat. Online schránka důvěry v podobě jednoduché a uživatelsky přívětivé aplikace se na vysokých školách začala ve velkém zavádět po kauze sexuálního obtěžování na Právnické fakultě UK. Nyní je k dispozici studentům Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Slezské univerzity a dalších vysokých škol, jejichž počet meziročně vzrostl 3,5×.

Jak aplikace NNTB na VŠ funguje 

Aby se studenti a studentky mohli pomocí NNTB na školu obracet, je potřeba zavést osobu, která oznámení skrze aplikaci přijímá. Tou je zpravidla děkan či děkanka, případně ombudsman, pokud má fakulta tuto funkci zavedenou. „Studenti pak skrze aplikaci mohou oznamovat anonymně nebo pod svým jménem všechno, o čem je pro ně z jakéhokoliv důvodu obtížné mluvit osobně. Implementace a nastavení aplikace trvá školám v řádu hodin, studenti ji mohou používat jednoduše online,” vysvětluje David Špunar, spoluzakladatel a COO společnosti FaceUp Technology, která za aplikací NNTB stojí.

Zákon o ochraně oznamovatelů pomáhá i v boji proti šikaně na SŠ a ZŠ 

V srpnu vešel v účinnost whistleblowingový zákon o ochraně oznamovatelů, který ukládá firmám a institucím nad 250 a od prosince nad 50 zaměstnanců povinnost zavést vnitřní oznamovací kanál, skrz který se na ně mohou lidé obracet, pokud mají podezření na závažné přestupky nebo přímo trestné činy. Aplikace NNTB nabízí také whistleblowingové řešení, které firmám pomáhá splnit veškeré zákonné povinnosti.

Instituce zřizované státem, jako jsou právě školy, měly povinnost zavést oznamovací kanál již od srpna. A společnost FaceUp, která za aplikací NNTB stojí, v posledních měsících registrovala zajímavý trend. „Obrací se na nás školy, které chtějí v první řadě splnit zákonnou povinnost. Když následně zjistí, že kromě whistleblowingového řešení může naše aplikace fungovat i v boji proti šikaně a dalším nekalostem, rozšíří ji následně i pro své žáky a studenty,” popisuje David Špunar. Díky zákonu zavedlo během letošního roku aplikaci NNTB pro své žáky více než 100 českých škol, do konce roku FaceUp očekává ještě dvakrát tolik registrací. Jejich celkový počet už přesáhl 2000.

„Aplikaci NNTB jsme založili jako tři spolužáci na gymnáziu, kteří nevěděli, jak čelit šikaně. Možnost bezpečně oznámit vedení, když jste svědkem nebo dokonce obětí nekalostí, považujeme v jakémkoli kolektivu za naprosto klíčovou. Zvýšený nárůst zájmu u škol, ať už základních, středních nebo vysokých, nás obzvlášť těší,” uzavírá David Špunar.


Autor: Cen

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru