
Online schránka důvěry funguje už na více než 2000 školách
29. září 2023 21:15
Aplikace NNTB (Nenech to být) slouží studentům jako nástroj pro oznamování šikany, sexuálního obtěžování a dalších nekalostí, se kterými se mohou během studia setkat. Online schránka důvěry v podobě jednoduché a uživatelsky přívětivé aplikace se na vysokých školách začala ve velkém zavádět po kauze sexuálního obtěžování na Právnické fakultě UK. Nyní je k dispozici studentům Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Slezské univerzity a dalších vysokých škol, jejichž počet meziročně vzrostl 3,5×.
Jak aplikace NNTB na VŠ funguje
Aby se studenti a studentky mohli pomocí NNTB na školu obracet, je potřeba zavést osobu, která oznámení skrze aplikaci přijímá. Tou je zpravidla děkan či děkanka, případně ombudsman, pokud má fakulta tuto funkci zavedenou. „Studenti pak skrze aplikaci mohou oznamovat anonymně nebo pod svým jménem všechno, o čem je pro ně z jakéhokoliv důvodu obtížné mluvit osobně. Implementace a nastavení aplikace trvá školám v řádu hodin, studenti ji mohou používat jednoduše online,” vysvětluje David Špunar, spoluzakladatel a COO společnosti FaceUp Technology, která za aplikací NNTB stojí.
Zákon o ochraně oznamovatelů pomáhá i v boji proti šikaně na SŠ a ZŠ
V srpnu vešel v účinnost whistleblowingový zákon o ochraně oznamovatelů, který ukládá firmám a institucím nad 250 a od prosince nad 50 zaměstnanců povinnost zavést vnitřní oznamovací kanál, skrz který se na ně mohou lidé obracet, pokud mají podezření na závažné přestupky nebo přímo trestné činy. Aplikace NNTB nabízí také whistleblowingové řešení, které firmám pomáhá splnit veškeré zákonné povinnosti.
Instituce zřizované státem, jako jsou právě školy, měly povinnost zavést oznamovací kanál již od srpna. A společnost FaceUp, která za aplikací NNTB stojí, v posledních měsících registrovala zajímavý trend. „Obrací se na nás školy, které chtějí v první řadě splnit zákonnou povinnost. Když následně zjistí, že kromě whistleblowingového řešení může naše aplikace fungovat i v boji proti šikaně a dalším nekalostem, rozšíří ji následně i pro své žáky a studenty,” popisuje David Špunar. Díky zákonu zavedlo během letošního roku aplikaci NNTB pro své žáky více než 100 českých škol, do konce roku FaceUp očekává ještě dvakrát tolik registrací. Jejich celkový počet už přesáhl 2000.
„Aplikaci NNTB jsme založili jako tři spolužáci na gymnáziu, kteří nevěděli, jak čelit šikaně. Možnost bezpečně oznámit vedení, když jste svědkem nebo dokonce obětí nekalostí, považujeme v jakémkoli kolektivu za naprosto klíčovou. Zvýšený nárůst zájmu u škol, ať už základních, středních nebo vysokých, nás obzvlášť těší,” uzavírá David Špunar.