Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 20. 6. 2024
Svátek má Květa
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
VíkendZdraví

Onkopacienti oslaví život pohybem

2. 6. 2024
Pohyb má být nedílnou součástí života, poskytuje celou řadu benefitů pro fyzickou i duševní kondici – a to jak u zdravých osob, tak u lidí s probíhající nebo ukončenou léčbou rakoviny. Jasně to potvrzují nejen vědecké studie, ale také osobní zkušenosti samotných pacientek a pacientů.

Společně se o ně podělí na letošním druhém ročníku akce DEN ONKOPACIENTŮ 2024, která proběhne v neděli 2. června v Tyršově domě (Újezd 450/40, Praha 1) od 10:00 do 16:30 hodin. Akce je součástí celosvětové iniciativy Survivorship Day. 

Den nabitý aktivitami pro celou rodinu se ponese v duchu motta: Oslavte spolu s námi život pohybem! „Všichni, kdo mají zkušenost s nemocí v minulosti nebo právě nyní, totiž dobře vědí: hýbat se znamená vědět, že mohou aktivně ovlivnit kvalitu vlastního života. Na návštěvníky čeká široký výběr pohybových workshopů – onko-jóga, nordic walking, latinský tanec, onko-fyzioterapie, trénink paměti, a v dílničkách si na své přijdou ti nejmenší. Praktické informace bude možné načerpat v rozhovorech s předními odborníky,“ přibližuje Petra Adámková, předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů (HOP), který akci pořádá.  

Důležitost pohybových aktivit poroste

Podle aktuálních datposkytnutých ÚZIS žije v ČR zhruba 636 000 osob, které mají nebo prodělaly nějaký druh rakoviny – to je asi 6 % české populace. Neustále se také zlepšují možnosti časného záchytu a tím i šance na vyléčení onkologických onemocnění. Z toho vyplývá, že bude nadále přibývat vyléčených osob, jejichž kvalita života je důležitá celospolečensky. Podpořit člověka po rakovině v zotavení totiž znamená podpořit jeho návrat k samostatnosti.  

Výsledky celé řady výzkumů 1) ukazují, že fyzická aktivita snižuje závažnost vedlejších účinků onkologické léčby u současných i již vyléčených pacientů. „Vhodně zvolená fyzická aktivita a pravidelný pohyb má pozitivní vliv na duševní pohodu a zvládání onkologické léčby u našich pacientů. Zvyšuje jejich zdatnost, snižuje pocit únavnosti, zlepšuje kvalitu života a výsledky onkologické léčby. Pomáhá snižovat riziko návratu onemocnění a úmrtí. Fyzická aktivita podle možností se doporučuje pacientům s prakticky jakýmkoliv typem onkologického onemocnění, v průběhu léčby i po ní, přičemž typ a intenzita aktivity by měla být volena individuálně s ohledem na stav pacienta. S rostoucím počtem onkologických pacientů, tak ale roste i potřeba pohybových specialistů a fyzioterapeutů zaměřených specificky na péči o naše onkologické pacienty,“ vysvětluje prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D., onkolog a předseda Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP.

Vědět, že si mohu pomoci

Sami onkologičtí pacienti potvrzují přínos pohybu z vlastní zkušenosti. „Z důvodu metastáz v kostech jsem musela podstoupit výměnu kyčelního kloubu spolu s částí stehenní kosti. Jako pohybovou aktivitu jsem si našla onko-jógu – jde o klidné cvičení založené na hlubokém dýchání. Líbí se mi, že okysličením těla a vyplavením endorfinů mohu zažívat emoce štěstí a pocitu, že jsem statečná a samostatná,“ popisuje operní zpěvačka Olga Vít Krumpholzová. Zapravdu jí dává také Veronika Blahuta, a vysvětluje svoji motivaci k pohybu: „Velice mi pomáhají procházky, chůzi vnímám jako nejpřirozenější formu pohybu. Hnacím motorem je pro mne můj syn, protože chci držet krok s jeho mládím a trávit s ním co nejvíce času. Chtěla bych povzbudit všechny onkologicky nemocné, aby se nebáli s ošetřujícím lékařem otevřít téma pohybových aktivit – nejenže to jde, ale také to funguje.“

Tipy na pohybové aktivity pod odborným vedením je možné získat právě na akci DEN ONKOPACIENTŮ. „Lektoři, kteří povedou workshopy, mají zkušenosti s prací s onkologickými pacienty a jednotlivé aktivity je nejlepší si osobně vyzkoušet. Zároveň ale rádi nasměrujeme všechny zájemce, kteří se akce nemohou zúčastnit – stačí se na HOP obrátit prostřednictvím kontaktů na webových stránkách www.hlaspacientu.cz,” doplňuje na závěr organizátorka Nikol Pazderová, členka Výboru HOP. 

1)

-         https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9454950/ 

-         https://ascopubs.org/doi/10.1200/EDBK_349635 

-         https://www.cancer.org/cancer/survivorship/be-healthy-after-treatment/physical-activity-and-the-cancer-patient.html 

-         https://www.fsps.muni.cz/aktuality/vliv-pohybove-aktivity-u-onkologickych-pacientu


Autor: red

Den pro zdraví

Včera v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Pražské služby dětem 2024

17. června 2024 v 10:05

Rodinný den plný informací o třídění, nakládání s odpadem, předcházení jeho vzniku a zábav. Přesně taková bude akce Pražské služby dětem 2024 v sobotu 22. června. Těšit se můžete na edukativní soutěže pro malé i velké, přehlídku nejmodernější techniky, výtvarnou dílnu, vzdělávací loutkovou pohádku...

Bublinky na náplavce v Praze 2

16. června 2024 v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Barevná party v Butky Parku

15. června 2024 v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Letní scéna Prahy 10: Diskotéka na kolečkách

13. června 2024 v 07:07

Rodinný program na kolečkových bruslích pro děti i rodiče v neděli 16. června v 16 hodin na Korzu Skalka. Přijďte se naučit základy bruslení a vyzkoušet si tančení na bruslích nebo jiných vozítkach podle vlastního výběru.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Nohejbalový turnaj O pohár Prahy 1

12. června 2024 v 08:03

Turnaj v nohejbalu se koná 15. června od 9 hodin. Start je zdarma.

Další články
Nahoru