Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís
Oceněný onkolog Luboš Petruželka (vlevo) a starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: Jaroslav Tatek

Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís

V Brožíkově síni Staroměstské radnice převzal dnes odpoledne ocenění Čestné občanství Prahy 1 světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka. Od zástupců vedení městské části zároveň převzali Cenu Prahy 1 písničkář a spisovatel Jiří Dědeček, grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů Petr Sís a fotograf Jan Šibík. Toto ocenění udílí radnice občanům za významná umělecká, vědecká a jiná díla se vztahem k městské části Praha 1.

Ocenění předali starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), 1. místostarosta Petr Burgr (My, co tady žijeme) a místostarostka Eva Špačková (ODS).“ „Profesor Petruželka je osobností, která dbá nejen na prevenci, ale zároveň zachraňuje spoustu životů. Je pro mě takovým rytířem v oboru, ve kterém je boj s nepřítelem velmi těžký,“ uvedl starosta Hejma. „Je pro mě velkou ctí být takto oceněn, Praha 1 je nádherná,“ reagoval Petruželka.

Luboš Petruželka je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Tento světově uznávaný onkolog se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii.

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih.

1. místostarosta Petr Burgr předal ocenění Jiřímu Dědečkovi, který bydlí na Malé Straně, je písničkářem, spisovatelem, vydavatelem, básníkem a překladatelem. Vystudoval knihovnictví a vědecké informace na FF UK a také scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Je nejen autorem, ale také vydavatelem mnoha písňových textů, próz či knih pro děti i dospělé. V roce 2006 se stal předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v roce 2011 předsedou poroty soutěže Magnesia Litera.

„Děkuji hlavně své ženě, které mě stáhla na Prahu 1, já bydlel na Praze 9. Jsem rád, že jsem ve společnosti pana Petruželky, který se stará o mé zdraví už 17 let,“ řekl Dědeček.

Místostarostka Eva Špačková předala ocenění fotografovi Janu Šibíkovi. Fotograf, držitel ceny World Press Photo, je s Prahou 1 spojen nejen tím, že zde žije a pracuje, ale také svojí odvahou. Mimo jiné kompletně zdokumentoval revoluční rok 1989. Jeho známé fotografie zprostředkovávají divákovi vypjatou atmosféru demonstrací, které se právě na území Prahy 1 tehdy konaly.

Jan Šibík se pravidelně vydává do nebezpečných oblastí v celém světě, kde dokumentuje život a místní události. Vydává si svoje fotografické publikace, z nichž poslední nese název Deset let, a jak název napovídá, přináší souhrn desetileté práce reportážního fotografa.

„Já jsem si vždycky hodně přál bydlet na Praze 1, ale to není tak jednoduché. Před osmnácti lety se mi to poštěstilo. Rád chodím pěšky a na Praze 1 mě baví, že to mám všude v centru kousek. Vím, kolik úžasných lidí tuto cenu dostalo, já si ocenění proto velmi vážím a děkuju za to,“ řekl dojatý fotograf.

Cenu Prahy 1 získal i světově uznávaný grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů, absolvent pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně Petr Sís. Vyrůstal na Malé Straně, a přestože trvale pobývá v USA, střídavě žije i tady. Kromě ilustrací do různých periodik, jako například New York Times, vydává knihy.

Je autorem dvaceti sedmi dětských knih a zhruba šedesát knih pro děti a mládež ilustroval. Natočil mnoho animovaných filmů, věnoval se malbě nebo tvorbě filmových plakátů. Na jeho mozaiky narazíte v newyorském metru a tapiserie můžete obdivovat na letištích v Kapském Městě, Dublinu i Praze. Je držitelem mnoha ocenění po celém světě.


Autor: puc

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

Dnes v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru