Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís
Oceněný onkolog Luboš Petruželka (vlevo) a starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: Jaroslav Tatek

Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís

V Brožíkově síni Staroměstské radnice převzal dnes odpoledne ocenění Čestné občanství Prahy 1 světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka. Od zástupců vedení městské části zároveň převzali Cenu Prahy 1 písničkář a spisovatel Jiří Dědeček, grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů Petr Sís a fotograf Jan Šibík. Toto ocenění udílí radnice občanům za významná umělecká, vědecká a jiná díla se vztahem k městské části Praha 1.

Ocenění předali starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), 1. místostarosta Petr Burgr (My, co tady žijeme) a místostarostka Eva Špačková (ODS).“ „Profesor Petruželka je osobností, která dbá nejen na prevenci, ale zároveň zachraňuje spoustu životů. Je pro mě takovým rytířem v oboru, ve kterém je boj s nepřítelem velmi těžký,“ uvedl starosta Hejma. „Je pro mě velkou ctí být takto oceněn, Praha 1 je nádherná,“ reagoval Petruželka.

Luboš Petruželka je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Tento světově uznávaný onkolog se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii.

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih.

1. místostarosta Petr Burgr předal ocenění Jiřímu Dědečkovi, který bydlí na Malé Straně, je písničkářem, spisovatelem, vydavatelem, básníkem a překladatelem. Vystudoval knihovnictví a vědecké informace na FF UK a také scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Je nejen autorem, ale také vydavatelem mnoha písňových textů, próz či knih pro děti i dospělé. V roce 2006 se stal předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v roce 2011 předsedou poroty soutěže Magnesia Litera.

„Děkuji hlavně své ženě, které mě stáhla na Prahu 1, já bydlel na Praze 9. Jsem rád, že jsem ve společnosti pana Petruželky, který se stará o mé zdraví už 17 let,“ řekl Dědeček.

Místostarostka Eva Špačková předala ocenění fotografovi Janu Šibíkovi. Fotograf, držitel ceny World Press Photo, je s Prahou 1 spojen nejen tím, že zde žije a pracuje, ale také svojí odvahou. Mimo jiné kompletně zdokumentoval revoluční rok 1989. Jeho známé fotografie zprostředkovávají divákovi vypjatou atmosféru demonstrací, které se právě na území Prahy 1 tehdy konaly.

Jan Šibík se pravidelně vydává do nebezpečných oblastí v celém světě, kde dokumentuje život a místní události. Vydává si svoje fotografické publikace, z nichž poslední nese název Deset let, a jak název napovídá, přináší souhrn desetileté práce reportážního fotografa.

„Já jsem si vždycky hodně přál bydlet na Praze 1, ale to není tak jednoduché. Před osmnácti lety se mi to poštěstilo. Rád chodím pěšky a na Praze 1 mě baví, že to mám všude v centru kousek. Vím, kolik úžasných lidí tuto cenu dostalo, já si ocenění proto velmi vážím a děkuju za to,“ řekl dojatý fotograf.

Cenu Prahy 1 získal i světově uznávaný grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů, absolvent pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně Petr Sís. Vyrůstal na Malé Straně, a přestože trvale pobývá v USA, střídavě žije i tady. Kromě ilustrací do různých periodik, jako například New York Times, vydává knihy.

Je autorem dvaceti sedmi dětských knih a zhruba šedesát knih pro děti a mládež ilustroval. Natočil mnoho animovaných filmů, věnoval se malbě nebo tvorbě filmových plakátů. Na jeho mozaiky narazíte v newyorském metru a tapiserie můžete obdivovat na letištích v Kapském Městě, Dublinu i Praze. Je držitelem mnoha ocenění po celém světě.


Autor: puc

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Včera ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Další články
Nahoru