Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís
Oceněný onkolog Luboš Petruželka (vlevo) a starosta Prahy 1 Petr Hejma. Foto: Jaroslav Tatek

Onkolog Petruželka získal Čestné občanství Prahy 1. Oceněni byli i Dědeček, Šibík a Sís

V Brožíkově síni Staroměstské radnice převzal dnes odpoledne ocenění Čestné občanství Prahy 1 světově uznávaný onkolog Luboš Petruželka. Od zástupců vedení městské části zároveň převzali Cenu Prahy 1 písničkář a spisovatel Jiří Dědeček, grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů Petr Sís a fotograf Jan Šibík. Toto ocenění udílí radnice občanům za významná umělecká, vědecká a jiná díla se vztahem k městské části Praha 1.

Ocenění předali starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), 1. místostarosta Petr Burgr (My, co tady žijeme) a místostarostka Eva Špačková (ODS).“ „Profesor Petruželka je osobností, která dbá nejen na prevenci, ale zároveň zachraňuje spoustu životů. Je pro mě takovým rytířem v oboru, ve kterém je boj s nepřítelem velmi těžký,“ uvedl starosta Hejma. „Je pro mě velkou ctí být takto oceněn, Praha 1 je nádherná,“ reagoval Petruželka.

Luboš Petruželka je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Tento světově uznávaný onkolog se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii.

Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih.

1. místostarosta Petr Burgr předal ocenění Jiřímu Dědečkovi, který bydlí na Malé Straně, je písničkářem, spisovatelem, vydavatelem, básníkem a překladatelem. Vystudoval knihovnictví a vědecké informace na FF UK a také scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Je nejen autorem, ale také vydavatelem mnoha písňových textů, próz či knih pro děti i dospělé. V roce 2006 se stal předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v roce 2011 předsedou poroty soutěže Magnesia Litera.

„Děkuji hlavně své ženě, které mě stáhla na Prahu 1, já bydlel na Praze 9. Jsem rád, že jsem ve společnosti pana Petruželky, který se stará o mé zdraví už 17 let,“ řekl Dědeček.

Místostarostka Eva Špačková předala ocenění fotografovi Janu Šibíkovi. Fotograf, držitel ceny World Press Photo, je s Prahou 1 spojen nejen tím, že zde žije a pracuje, ale také svojí odvahou. Mimo jiné kompletně zdokumentoval revoluční rok 1989. Jeho známé fotografie zprostředkovávají divákovi vypjatou atmosféru demonstrací, které se právě na území Prahy 1 tehdy konaly.

Jan Šibík se pravidelně vydává do nebezpečných oblastí v celém světě, kde dokumentuje život a místní události. Vydává si svoje fotografické publikace, z nichž poslední nese název Deset let, a jak název napovídá, přináší souhrn desetileté práce reportážního fotografa.

„Já jsem si vždycky hodně přál bydlet na Praze 1, ale to není tak jednoduché. Před osmnácti lety se mi to poštěstilo. Rád chodím pěšky a na Praze 1 mě baví, že to mám všude v centru kousek. Vím, kolik úžasných lidí tuto cenu dostalo, já si ocenění proto velmi vážím a děkuju za to,“ řekl dojatý fotograf.

Cenu Prahy 1 získal i světově uznávaný grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů, absolvent pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně Petr Sís. Vyrůstal na Malé Straně, a přestože trvale pobývá v USA, střídavě žije i tady. Kromě ilustrací do různých periodik, jako například New York Times, vydává knihy.

Je autorem dvaceti sedmi dětských knih a zhruba šedesát knih pro děti a mládež ilustroval. Natočil mnoho animovaných filmů, věnoval se malbě nebo tvorbě filmových plakátů. Na jeho mozaiky narazíte v newyorském metru a tapiserie můžete obdivovat na letištích v Kapském Městě, Dublinu i Praze. Je držitelem mnoha ocenění po celém světě.


Autor: puc

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru