dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Snad budou lidé chtít, aby se můj vodící pes na stará kolena válel ve sněmovně, říká kandidát na poslance a oznamovatel korupce Závodský
Kandidát na poslance Ondřej Závodský a jeho vodící pes Chico. Foto: archiv

Snad budou lidé chtít, aby se můj vodící pes na stará kolena válel ve sněmovně, říká kandidát na poslance a oznamovatel korupce Závodský

Nevidomého právníka Ondřeje Závodského má veřejnost spjatého s bojem proti korupci. Před třemi lety měl po té, co opakovaně upozorňoval na různé podezřelé smlouvy na ministerstvu vnitra, problémy v práci. Zastání se nedočkal ani u tehdejšího ministra vnitra, ani u policie. Oznamovatel korupce a lauerát Ceny za odvahu, kterou uděluje Nadační fond proti korupci, kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny na čtvrtém místě pražské kandidátky lidovců. „Věřím, že KDU – ČSL se v Praze bude pohybovat někde mezi čtyřmi a sedmi procenty,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

JUDr. Ondřej Závodský, Ph. D.

Narodil se 20. listopadu 1979 v Praze.

Je vedoucím právního oddělení Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra.

V minulosti pracoval v tištěných médiích.

Nadační fond proti korupci mu udělil na jaře 2011 Cenu za odvahu.  

V Praze jste na kandidátce KDU – ČSL jako nestranický kandidát. Proč jste si vybral právě tuto stranu?
S KDU-ČSL spolupracuji několik let na programových záležitostech. Spolupráce začala, když jsem byl odvolaný ze své funkce u zaměstnavatele kvůli oznámení neprůhledných transakcí. V té době se o můj osud zajímali tři lidé – paní Zuzana Roithová, Petr Pithart a tehdy nově zvolený předseda KDU Pavel Bělobrádek. Věřím, že když tito lidé v době, kdy žádnou mocí nedisponovali, se namísto starání o to, kde ji získat, starali o oznamovatele korupce, tak až tu moc mít budou, nepřestanou se o korupci starat.

Lidovci ve volbách tradičně bodují na Moravě. V Praze získali v posledních volbách jen 2,17 % hlasů. Jaký zisk strany očekáváte v hlavním městě v nadcházejících volbách?
Ano, je pravda, že KDU je silnější na Moravě nebo východních Čechách, o to je to větší výzva zvednout ji v Praze. Chceme ukázat, že my o korupci nežvaníme, ale něco s ní děláme. Rovněž chceme ukázat, že křesťanství není o zapalování svíček a pokrytectví, jak nám to předvádí ve svých kinematografických zvratkách pan Troška, ale o skutečné morálce a zakotvení v nepřekročitelných principech. Abych odpověděl na Vaši otázku, věřím, že KDU v Praze se bude pohybovat někde mezi čtyřmi a sedmi procenty.

Strana smyla smradlavý lobbystickokorupční nános

KDU – ČSL byla po revoluci tradiční parlamentní stranou. Od roku 2010 to však není pravda. Myslíte, že lidovcům pobyt mimo Poslaneckou sněmovnu prospěl?
Lidovci jsou v Senátu, takže jsou parlamentní politickou stranou. Pobyt mimo hlavní mocenský proud KDU nesmírně pomohl, zbavili se dluhů, neuvěřitelně administrativně zhubla a radikálně obměnila vedení. Čili věci, které jsou potřeba udělat i v případě státu. Zároveň se lidovci zbavili stínu lidí jako je pan Kalousek a mohu proto věřit tomu, že se strana vrátila k idejím, na nichž byla založena, a smyla ten smradlavý lobbystickokorupční nános.

Jste až na čtvrtém místě kandidátky, budete tedy asi spoléhat na preferenční hlasy. Věříte, že byste takzvaným kroužkováním mohl poskočit výše? zavodsky-pes-2-nahled
Prvořadým úkolem je pomoci k zisku minimálně jednoho mandátu v Praze. Kdo jej obsadí je druhořadé. Pochopitelně, pokud mě bude kdokoliv kroužkovat, nebudu ho odrazovat, ale budu to chápat jako uznání toho, co jsem pro tuto zemi udělal.

Jste známým bojovníkem proti korupci, chcete hlavně toto téma akcentovat ve Vaší kampani, nebo plánujete pražské voliče zaujmout a přesvědčit něčím jiným?
Jsem jeden z autorů volebního programu v oblasti boje proti korupci. Je proto pochopitelné, že budu chtít zaujmout některými protikorupčními tématy, zejména pak ale i tím, jak zastavit zbytečné plýtvání ve veřejném sektoru. Zároveň jsem si vědom toho, že jako křesťan musím hájit tradiční hodnoty jako je důstojnost lidského života, ač si tím automaticky na sebe nalepím obrázek „černoprdelníka“, ale je to skutečně o tom, že jsou to principy, za něž nemohu jít a nikdy nepůjdu.

Vyvracení pomluv je součástí mého denního programu

Čím více se budou blížit volby, kampaň se bude přiostřovat a pravděpodobně se dočkáme i nějakých podpásovek. Nebojíte se, že by se na vás snažil „někdo něco“ vytáhnout?
Může se snažit vytáhnout, kdo chce, co chce, není co. Druhou věcí, jak se může někdo snažit mi uškodit, je snaha něco zkreslit, třeba nějaké moje jednání z minulosti. To je jeho morální problém, já jsem na to nejen připravený, ale i po řadu let zvyklý. S pomluvami na svou adresu žiju delší čas a vyvracení nejrůznějších blábolů poškozujících mé jméno už se stalo součástí mého pravidelného denního programu.

Jedna věc jsou témata, druhá věc je způsob, jakým jsou v předvolebním guláši témat a hesel prezentována. Jakými hesly a originálními prvky chcete Pražany v kampani zaujmout?
zavodsky-pes-1-nahled Zaujmout chci především svou odbornou připraveností na legislativní práci, ale jsem si vědom toho, že ta volby nevyhrává. Když jsem se radil s odborníky na PR, zcela bez obalu mi řekli, že podstatně sympatičtěji než já působí můj vodicí pes, rozhodli jsme se proto, že stěžejní slova budou vkládány do úst, respektive do tlamy Chicovi. Pokud mi lidé nevěří, že svou práci pro ostatní myslím vážně, snad budou alespoň chtít, aby se Chico mohl na stará kolena válet ve sněmovně na měkoučkém koberci.

Pokud usednete do parlamentní lavice, na jaká témata se ve své práci poslance budete zaměřovat?
Stejně jako v programu jsou to témata protikorupční a protiplýtvací legislativy a justice a spravedlnosti vůbec. Zároveň, jak už jsem dříve říkal, jsou to témata podporující důstojný život každého z nás od početí.

K banánovým republikám nás stahuje banda grázlů

Česká republika nemá, co se týče korupce a boje proti ní, příliš dobrou reputaci. Jaká účinná opatření politici mohou a měli by v boji proti korupci udělat?
To, co je třeba udělat proti korupci, ví už dneska i frekventanti ústavů pro choromyslné, ale není vůle to prosadit. Myslím, že výrazný průlom do nátlaku na přijetí stěžejních norem udělala iniciativa Rekonstrukce státu, kterou plně podporuji. Kdo by chtěl porovnat náš volební program s plány Rekonstrukce, zjistí, že náš volební program jde v některých bodech mnohem hlouběji do problému. Pokud by se většina bodů z našeho protikorupčního manuálu prosadila, můžeme konkurovat v ekonomice západním státům, protože nás nebude stahovat v žebříčku nejzkorumpovanějších zemí k banánovým republikám banda všemocných grázlů. Po přijetí navrhované legislativy si totiž neškrtnou.

Cítíte se být pražským patriotem?
Cítím se být hrdý na to, v jakém městě jsem se narodil a jaké krásy Praha má. Cítím se však být hlavně patriotem Braníku a Hodkoviček, kde jsem vyrůstal a kde chci, aby vyrůstaly i moje tři děti.


Další články
Nahoru