dnes
Sobota - oblacno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Ondřej Gros (ODS): Praha 8 bude bude čelit větším rozpočtovým problémům, než po povodních
Zastupitelé Praha 8 jednají v budově úřadu městské části v ulici U Meteoru. Foto: archiv

Ondřej Gros (ODS): Praha 8 bude bude čelit větším rozpočtovým problémům, než po povodních

Zastupitelé ANO v Praze 8 přišli půl roku před volbami s návrhem, aby už pro příští období klesl počet zastupitelů o deset na zákonné minium 35 zvolených zástupců. Koalice ohledně toho není jednotná, opozice je zásadně proti. Server Pražský patriot položil k tématu několik otázek předsedovi zastupitelů ODS Ondřeji Grosovi. Ten na návrh hnutí ANO už hned po zveřejnění reagoval ostrou kritikou.
gros-praha-8

Ondřej Gros z ODS

Jaký je podle Vás skutečný důvod toho, že půl roku před komunálními volbami přišlo hnutí ANO v Praze 8 s návrhem, aby se snížil počet zastupitelů o téměř čtvrtinu?
Evidentní je, že ANO prostě nemá lidi, kteří by byli schopni být zastupiteli. Je to vidět na každém zastupitelstvu v tomto volebním období. Sedí, mlčí, zvedají ruce, jak jim bylo přikázáno.

Argument o šetření peněz z úst radního pro finance této koalice je chucpe, reagoval jste. Myslíte, že úspora nákladů za deset zastupitelských míst by byla zanedbatelná?
Naprosto zanedbatelná. Měsíční úspora za deset neplacených zastupitelů je maximálně 40 tisíc korun, ti lidé berou almužnu. Srovnejme to například s tím, že zastupitel za ANO je uvolněný, tedy plně placený, předseda kulturní komise. Přitom kultura má svůj odbor a radní, která je také štědře placena. Daňové poplatníky takový zastupitel stojí s odvody přes 65 tisíc. Prostě „ANO šetření„. A to zde nemám prostor hodnotit naprosto tragický rozpočet, který koalice o jediný hlas protlačila.

Je zastupitelstvo s 45 členy kvalitnější, lze-li to tak nazvat, než sbor o 35 členech?
Praha 8 má přes sto tisíc obyvatel, kteří by měli mít odpovídající zastoupení. Čtyřicet pět zastupitelů má zastupitelstvo odjakživa, není důvod to měnit. 

Předpokládáte, že třeba i s ohledem na blížící se volby získá mezi politiky návrh větší podporu?
Nemyslím si to, ale třeba pan místostarosta Vilgus (Zelení) odhlasuje všechno, co po něm ANO a ČSSD chce, takže bych se nedivil, kdyby i pro toto zvednul ruku. Zelení mají stejně minimální šanci překonat 5%, takže to rád zobchoduje za podobnou hloupost, jako byl strategický plán. Tentokrát by mohl být třeba do roku 2100.

Vedení Prahy 8 chce na květnovém zasedání předložit zastupitelům k projednání rovněž dokument určující počet volebních obvodů. Měl by být jeden. Jaký je k tomuto návrhu postoj ODS?
S jedním obvodem nemáme žádný problém, budeme mít personálně silnou kandidátní listinu.

Co nejvíce vytýkáte současné koalici ČSSD, ANO a Zelení, která vládne s podporou KSČM?
K vytýkání je toho opravdu moc. Počínaje zničením projektu Nová Palmovka, přes neschopnost udržet základní pořádek na ulicích a špatně fungující modré zóny,  po totální rozvrat financí Prahy 8. Upřímně řečeno, nové vedení radnice bude po letošních volbách čelit větším rozpočtovým problémům, než po povodních v roce 2002.
 
Čím se bude ODS snažit přesvědčit občany Prahy 8, aby jí dali silnou důvěru, díky které by mohla reálně pomýšlet na návrat do vedení osmé městské části?
My nebudeme příliš slibovat. Ale jednu věc slíbit můžeme. Návrat k fungující radnici, která nevymýšlí vzdušné zámky a plány na sto let dopředu, ale umí posekat trávu, uklidit sníh, bude řešit plynulost dopravy a parkování, postará se o osamělé seniory a nebude vyhazovat peníze z okna. To je totiž podle mne přesně to, co občané „osmičky“ potřebují.


TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

Dnes v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru