
Omikron byl v pražských odpadních vodách potvrzen již na konci loňského roku
8. ledna 2022 08:02
Po té, co byla 24. listopadu poprvé nahlášena v Jihoafrické republice existence varianty koronaviru omikron, byl nástroj skupiny Veolia Vigie Covid-19, který je ve Francii používán již od září 2020, v rekordním čase upraven a doplněn i o identifikaci této varianty viru.
Mezi první lokality, na které se vzorkování a analýzy zaměřily, patřila velká francouzská města a od poloviny minulého měsíce se do programu podařilo zahrnout i vzorky odebrané na Ústřední čistírně odpadních vod v Praze. Nyní v pražské čistírně probíhá vzorkování s týdenní frekvencí. Další výsledky měření by podle Mrázka měly být známy příští týden v úterý.
Pomocí techniky PCR je možné identifikovat přítomnost všech známých mutací, pocházejících z existujících variant a vyhodnotit i jejich koncentraci.
„Tato metoda může představovat významnou pomoc v boji s epidemií a doplnit stávající data ze zdravotnictví, kam patří běžně používané charakteristiky záchytu viru antigenními a PCR testy. Oproti těmto charakteristikám ale analýza poskytuje data ve značném předstihu, často i více než týdne, a hlavně umožňuje identifikaci na lokální úrovni, například u výrobního závodu nebo školy,“ řekl Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel skupiny Veolia v České republice s tím, že hlubší analýzy bude možné provést až po vyhodnocení časové řady vzorků.
Zásadní z pohledu využitelnosti metody je to, že modifikace nástroje Vigie Covid-19 pro novou variantu je otázkou pouhých dvou týdnů. Vlastní PCR screening vyžaduje pouze několik hodin. PCR sekvenace je opět otázkou maximálně jednoho dne a po „najetí“ metody je možné zkrátit také na několik hodin.PVK monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Ale dosud to bylo pouze na dřívější varianty.
Systém zachycení koronaviru funguje tak, že vodárny do kanalizace u toho kterého zařízení umístí speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci je následně v pravidelných intervalech odvážejí do laboratoře. Na projektu spolupracuje PVK s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou.
Od 1. září 2021 se také rozjel pilotní projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u pražských základních škol.