Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Omikron byl v pražských odpadních vodách potvrzen již na konci loňského roku
Ústřední čistírna odpadních vod v Praze - aktivační nádrže. Zdroj foto: PVK

Omikron byl v pražských odpadních vodách potvrzen již na konci loňského roku

Společnost Veolia upravila metodu pro odhalování nákazy koronavirem v odpadních vodách a nyní umí identifikovat i variantu omikron. Stejně jako u předchozích mutací má tato metoda potenciál fungovat jako systém včasného varování vývoje epidemie. Od 13. prosince 2021 se do testování zapojily i Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a hned první odebrané vzorky potvrdily přítomnost omikronu v Praze. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Po té, co byla 24. listopadu poprvé nahlášena v Jihoafrické republice existence varianty koronaviru omikron, byl nástroj skupiny Veolia Vigie Covid-19, který je ve Francii používán již od září 2020, v rekordním čase upraven a doplněn i o identifikaci této varianty viru.

Mezi první lokality, na které se vzorkování a analýzy zaměřily, patřila velká francouzská města a od poloviny minulého měsíce se do programu podařilo zahrnout i vzorky odebrané na Ústřední čistírně odpadních vod v Praze. Nyní v pražské čistírně probíhá vzorkování s týdenní frekvencí. Další výsledky měření by podle Mrázka měly být známy příští týden v úterý.

Pomocí techniky PCR je možné identifikovat přítomnost všech známých mutací, pocházejících z existujících variant a vyhodnotit i jejich koncentraci.

„Tato metoda může představovat významnou pomoc v boji s epidemií a doplnit stávající data ze zdravotnictví, kam patří běžně používané charakteristiky záchytu viru antigenními a PCR testy. Oproti těmto charakteristikám ale analýza poskytuje data ve značném předstihu, často i více než týdne, a hlavně umožňuje identifikaci na lokální úrovni, například u výrobního závodu nebo školy,“ řekl Ondřej Beneš, technický a obchodní ředitel skupiny Veolia v České republice s tím, že hlubší analýzy bude možné provést až po vyhodnocení časové řady vzorků.

Zásadní z pohledu využitelnosti metody je to, že modifikace nástroje Vigie Covid-19 pro novou variantu je otázkou pouhých dvou týdnů. Vlastní PCR screening vyžaduje pouze několik hodin. PCR sekvenace je opět otázkou maximálně jednoho dne a po „najetí“ metody je možné zkrátit také na několik hodin.

PVK monitorují odpadní vody ve vybraných lokalitách již od července 2020, díky společně vyvinuté metodě s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Ale dosud to bylo pouze na dřívější varianty. 

Systém zachycení koronaviru funguje tak, že vodárny do kanalizace u toho kterého zařízení umístí speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci je následně v pravidelných intervalech odvážejí do laboratoře. Na projektu spolupracuje PVK s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou.

Od 1. září 2021 se také rozjel pilotní projekt monitoringu odpadních vod na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u pražských základních škol.


Autor: Jan Puci

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru