Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Omezení buskingu: Pouliční umělci nebudou smět hrát na hlasité nástroje
Jiří Wehle se označuje za potulného barda, v ulicích centra hraje převážně autorskou tvorbu inspirovanou keltskou hudbou. Používá k tomu středověké nástroje jako je niněra, harfa, kytara a cistra. Foto: archiv

Omezení buskingu: Pouliční umělci nebudou smět hrát na hlasité nástroje

Pouliční umělci v Praze od března nebudou smět hrát na vybrané hlasité nástroje. Novela vyhlášky, kterou včera schválilo zastupitelstvo, zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů, nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Takzvaní buskeři by měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Některé strany v zastupitelstvu s tak přísnou regulací nesouhlasí.

„Pamatuji, kdy v ulicích Prahy bylo temně šedo a bolševické ticho. Hudba je pozitivní fenomén na rozdíl od krámků s matrjoškami a různým obdobně laciným turistickým haraburdím, kterému bohužel dáváte neúměrný prostor," vzkázal na své facebookové stránce zastupitelům hudebník Vladimír Mišík, výzvu podpořili podle buskerů také například Marta Kubišová nebo Lenka Dusilová.

„Hlavní problém vyhlášky je v tom, že kombinuje rozumné restrikce, kdy je každá sama o sobě prospěšná, ale dohromady likvidují pouliční umění," uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Naopak podporu jí vyjadřovali zastupitelé z Prahy 1, která je negativními dopady buskingu, zejména hlukem, postižena nejvíce.

Kritizována byla i její přílišná konkrétnost, s níž vypočítává zakázané nástroje. „Mám vážnou obavu z toho, že bude docházet k častým konfliktním situacím mezi strážníky a buskery," řekl v diskusi zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Jeho stranický kolega Petr Prchal v nadsázce doplnil, že bude nutné strážníky ze znalosti nástrojů přezkoušet.

Piráti navrhovali střídání břehů jen v oblasti památkové rezervace, nenavyšovat počet míst se zákazem buskingu a zakázat jen ty nejproblémovější hudební nástroje jako skotské dudy, velké bubny a zesilovače podle výkonu. Chtěli povolit vystupování i v podchodech a vybalování a sklízení nástrojů v hodině, kdy není možné hrát.

Přímo na jednání zastupitelstva vystoupilo několik zástupců buskerské komunity, kteří vyhlášku kritizovali. Vystoupil i občan, kterému hluk z hudebních produkcí vadí.

Problémový je hlavně soupis hudebních nástrojů, které vyhláška zakazuje. „Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů, nebo dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména dudy, pikoly nebo hoboje. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku," píše se v návrhu vyhlášky. Podle buskerů ale mohou být všechny nástroje hlasité či tiché podle toho, jak se na ně hraje.

Doba produkcí je stanovena od 9 do 21 hodin. Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování tam bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Praha zvažovala i zavedení povolenek k vystupování, zákon jí to ale neumožňuje. Stejně tak zákon už postihuje produkce se zvířaty, které vyžadují povolení veterinární správy a zábor chodníku.

Anketa

Souhlasíte se zpřísněním podmínek pro pouliční umění v Praze?

57.2%
(57.2%)
42.8%
(42.8%)
Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibylo náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2. Zároveň zavádí hranici 25 metrů od křížení a ústí těchto ulic, kde zákaz také platí. Pro jednoho buskera vymezuje 1,5 metru čtverečního, pro skupinu ne více než šest metrů čtverečních.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Zpěv či hra na hudební nástroj jsou už zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí a v Husově, Jilské a Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.


Autor: ČTK

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

27. března 2024 v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Rajská zahrada: Barbora Sika v Kavárně co hledá jméno

25. března 2024 ve 14:25

Kavárna co hledá jméno hostí výstavu Rajská zahrada, která představuje jedinečný pohled na svět skrze oči talentované umělkyně Barbory Sika.

Velkopáteční hudební meditace

25. března 2024 v 08:40

Koncert v bazilice sv. Ludmily v Praze 2 na náměstí Míru na Velký pátek.

Dubnové tipy z Violy

24. března 2024 v 10:50

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris...

Česká hudba ve Vršovickém zámečku

24. března 2024 v 06:59

Ve Vršovickém zámečku proběhl první letošní komorní koncert. Hosty v sále si svým talentem podmanila čtrnáctiletá Nora Lubbadová ze ZUŠ Oleššská.

Veronika Sluka vystoupí v obřadní síni radnice

23. března 2024 v 11:18

V rámci cyklu koncertů komorní hudby v obřadní síni radnice zve Praha 9 na koncert Veroniky Sluka. Vystudovaná advokátka, která věnuje se zpěvu, hraje na klavír, kytaru a cello vystoupí 18. dubna v 19 hodin.

Výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové

22. března 2024 v 09:10

Od 11. dubna se bude konat v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové, která tvoří abstraktní obrazy, ale nemaluje je štětcem.

Dokument o Gabriele Soukalové sklízí úspěchy

21. března 2024 v 11:07

Celovečerní dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí, se i po několika týdnech nachází v českých kinech na předních příčkách sledovanosti. Vedle toho aktuálně vrcholí turné Noc s legendou s Gabrielou Soukalovou. Fanoušci na dojemný příběh hlavní hrdinky pějí ódy, a přestože nově...

Čechovův Racek přiletí Na Zábradlí

19. března 2024 ve 12:00

Divadlo Na zábradlí ve středu 20. března uvede premiéru inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky.  V hlavních...

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Další články
Nahoru