Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ombudsmankou Prahy 5 je znovu Ulrichová Hakenová, funkci zastávala už v minulém volebním období
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Ombudsmankou Prahy 5 je znovu Ulrichová Hakenová, funkci zastávala už v minulém volebním období

Do role veřejné ochránkyně práv Prahy 5 se vrátila zastupitelka Marie Ulrichová Hakenová (KDU-ČSL). Před ní byl ombudsmanem zastupitel a předseda výboru pro životní prostředí Jiří Vejmelka (SNOP5). Ulrichová Hakenová byla v této funkci v minulém volebním období.
ulrichova-hakenova

Marie Ulrichová Hakenová. Foto: P5

Úkolem ombudsmanky je především řešit stížnosti a podněty občanů ohledně fungování úřadu. Kancelář je v budově smíchovské radnice ve Štefánikově ulici. Dlouholetá zastupitelka páté městské části přijímá klienty v kanceláři číslo každé úterý od 9 do 17 hodin. 

„Pomáhat lidem zorientovat se v některé problematice, nasměrovat je, aby šli do správných dveří a někdy také řešit složité mezilidské vztahy, třeba mezi sousedy. To je moje úloha. Něco se řešit dá, něco jen těžko, pokud lidé sami nechtějí,“ uvedla staronová ombudsmanka Prahy 5. 

Ve funkci byla do podzimních voleb v roce 2018. Potom úřad veřejného ochránce práv nefungoval, vedení Prahy 5 funkci obnovilo až loni v červnu. Jiří Vejmelka vyřizoval kolem deseti stížností či podnětů měsíčně. V době nouzového stavu nabízel kvůli dočasnému zrušení návštěvních hodin pomoc přes email či telefon. 

Občané se dotazovali na oblast dopravy, zejména zóny placeného stání a dopravní opatření. V těsném závěsu pak byla bytová problematika.

Samostatnou kapitolou pak byly stížnosti na špatnou práci úřadu. Většinou šlo o stížnosti na nedostatky v komunikaci. Jde hlavně o problémy, které řeší současně více odborů a komunikace může váznout.

„Výkon práce ombudsmana byl fatálně zasažen epidemií a lockdowny, nějaký čas tuto práci nešlo odpovědně dělat,“ uvedl mluvčí páté městské části Stanislav Brunclík.


Autor: puc

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Dnes ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru