dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Olivova dětská léčebna v Říčanech bilancuje
ZpravodajstvíKomerční sdělení
V říčanské dětské léčebně loni převažovali dětší pacienti ve věkuji do 12 let. Foto (4x): MHMP

Olivova dětská léčebna v Říčanech bilancuje

Loni poskytla říčanská Olivovna péči téměř šesti stům dětských pacientů. V deseti pětitýdenních turnusech jsme se starali o pacienty od jednoho do osmnácti let, převažovaly děti ve věku od 7 do 12 let. Léčily se u nás s obezitou, nemocemi dýchacích cest a pohybového ústrojí. Do Olivovny děti přijely z celých Čech, převážně ale z Prahy a Středočeského kraje. 

Pro zajištění kvalitní péči máme k dispozici vyškolený lékařský, rehabilitační, vzdělávací a výchovný tým. Vytváříme dobré podmínky pro pobyt rodičů s předškolními dětmi. Rodičům nabízíme odborné vzdělání, která jim usnadní zapojení se do následné péče v domácím prostředí. Na spoluvytváření programů kolektivní i individuální péče se podílí ústavní psycholog. Dětem zajišťujeme školní výuku po celou dobu léčebného procesu. Chronicky nemocným dětem náš odborný pedagogický tým poskytuje individualizovanou výchovnou a vzdělávací péči.

podzim-odl

Olivova dětská léčebna v Říčanech

Po desetiletí je kmenovým základem poskytované péče léčba respiračních a alergických onemocnění. Olivovna je vybavena moderními přístroji pro funkční vyšetření dýchacího ústrojí. V případě potřeby mohou lékaři přijatým dětem zajistit všechna nezbytná laboratorní či konsiliární vyšetření v blízké nemocnici v Říčanech nebo na klinických pracovištích v Praze. Léčili jsme děti s alergickou rýmou, chronickými a opakovanými záněty horních a dolních dýchacích cest a stavy s alergickým dermorespiračním syndromem.

K léčbě obezity přistupujeme komplexně racionální a vyváženou stravou sestavenou nutriční terapeutkou podle potřeb dětí. Kondiční cvičení a pohybové aktivity vedou naši fyzioterapeuti. Psychoterapií posilujeme jejich sebevědomí a sebedůvěru. Děti u nás získají na sebe nový náhled, chtějí být aktivnější a zdravější. Usilujeme o změnu stravovacích a pohybových zvyklostí v úzké spolupráci s rodinou.

Po pěti týdnech od nás odjelo téměř 80% dětí s více než 5% ním úbytkem tělesné hmotnosti. Podstatné je, že se zlepšil jejich celkový tělesný stav a narostl podíl svalové hmoty. Jsme připraveni na řešení případných potravinových intolerancí nebo jiných poruch výživy. Chceme dětem poskytovat odbornou péči opakovaně; praxe totiž prokazuje, že hlavní zárukou dlouhodobého úspěchu léčby obezity je především kontinuita a soustavnost péče.

kluci-s-holemi Nejčastějším onemocněním pohybového ústrojí, které jsme se v Olivovně v loňském roce léčili, byla z 80% funkční vada chodidla neboli plochonoží. Tato vada má vliv na postavení lidského těla v prostoru a jeho způsob pohybu, zejména na dolní končetiny při zátěži, tj. na pohyb kolenních a kyčelních kloubů, postavení pánve a páteře. Přicházejí k nám děti i s vadným držením těla nebo stavy po úrazech a ortopedických operacích a zaměřujeme se i na vrozené a získané ortopedické vady a rehabilitaci před plánovanými operacemi skoliózy, kyfoskoliózy, kyfózy a hyperlordózy.

„Naší hlavní výhodou je, že můžeme dětského pacienta průběžně sledovat během celého pobytu ve skutečných podmínkách: v dětském kolektivu, ve škole, při tělesném pohybu, odpočinku i ve spánku. Pro ošetřujícího lékaře, který má na pacienta vyhrazeno pouze několik minut při obvyklé ambulantní péči, je to nedosažitelné," konstatuje MUDr. Karel Černý, vedoucí zdravotnického úseku léčebny.

kluk-spirometr Zřizovateli Olivovy dětské léčebny jsou Magistrát hl. města Prahy a město Říčany. Olivovna je nedílnou součástí života v Říčanech. Pořádá a podporuje odborné vzdělávací semináře pro lékaře a personál. Aktivně spolupracuje s místními institucemi a říčanským městským úřadem v čele se starostou Vladimírem Kořenem. „Olivova dětská léčebna je pro mě osobně důležitým a kvalitním zdravotnickým zařízením s úctyhodnou historií. Protože se v ní léčí především pražské děti, maximálně ji podporujeme," dodává Ing. Radek Lacko, radní hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví a bydlení. 

O Olivově dětské léčebně o.p.s. v Říčanech u Prahy

Olivova dětská léčebna poskytuje léčebně rehabilitační a následnou péči dětem od jednoho roku do osmnácti let. Specializuje se na léčbu a prevenci onemocnění respiračního a pohybového ústrojí, nadváhy a obezity. Součástí léčby i trávení volného času je pobyt v lesoparku léčebny v čistém klimatu Ladova kraje. Léčebna byla založena před 122 lety manželi Aloisem a Luisou Olivovými s cílem poskytovat dětem zdravotní a sociální služby.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru