dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Dětská PrahaVíkendové tipy

OLD’S COOL 2016 představuje témata upcyklace a recyklace

Zpomalit a uvědomit si, že i staré materiály mohou znovu získat vyšší hodnotu. Toto téma čtvrté mezigenerační přehlídky OLD´S COOL reflektuje její hlavní programová část nazvaná SLOW UP, která se věnuje fenoménu pomalé módy.

V sobotu 24. září proběhne v prostorách Veletržního paláce Národní galerie v Praze celodenní festivalový program, jehož náplní bude jedinečný workshop s předními českými designérkami a s pletařkami z projektu Ponožky od babičky, večerní módní přehlídka upcyklovaných modelů a koncert zpěvačky Never Sol a seniorského sboru Elpida.

Festival OLD’S COOL pořádá obecně prospěšná společnost Elpida, jejímž cílem je především aktivovat, vzdělávat a bavit seniory, ale také propojovat generace a pohnout veřejným míněním ve prospěch stáří.

Workshop pomalé módy s mladými designérkami a pletařkami projektu Ponožky od babičky, sobota 24. září, 11:00 – 18:00, Café Jedna

Upcyklace patří k procesům takzvané pomalé módy (neboli slow fashion), díky níž se kvalitně zužitkují přebytečné materiály. Upcyklace nechtěnou věc povyšuje a dává jí novou hodnotu. Staré tričko se tak nepromění v hadr na podlahu, ale třeba v šaty, šperk či jiný doplněk. Celodenní workshop SLOW UP, který se odehraje ve vzdušných a světlých prostorách Café Jedna, bude jedinečnou příležitostí vyzkoušet osobité techniky upcyklace mladých českých návrhářů.

S Hanou Frišonsovou si budete moci vyzkoušet proměnu starých triček na stylové doplňky nebo interiérové dekorace. Jak vyrábět stylové batohy a jedinečné šperky ze starých džínů vás naučí designérky Kristýna Bratinková (Jakoby) a Lubica Skalská. Přivést s sebou můžete i své děti, protože si pod vedením Hannah Saleh mohou samy ušít hračku – textilního králíčka ze starých závěsů a přikrývek. Základy pletení naopak naučí sympatické seniorské pletařky z projektu Ponožky od babičky, které se na akci sjedou z celé republiky.

Projekt Ponožky od babičky je jednou z aktivit obecně prospěšné společnosti Elpida, která vyvíjí aktivizační projekty pro seniory. „Pletením ponožek zaměstnává Elpida více než 40 babiček/pletařek z celé republiky. Ty dokážou uplést nádherné ponožky i ze starých svetrů a každý jednotlivý pár nese originální rukopis své autorky,“ vysvětluje vedoucí kulturních projektů Elpidy Broňa Hilliová. Účastníci workshopu se tak mohou naučit zpracovávat vlnu či plést ponožky přímo od jednotlivých pletařek.

Komentované prohlídky Národní Galerie, sobota 24. září ve 14:00 a 16:30, Veletržní Palác, Praha

V odpoledním programu nabídne Národní galerie dvě unikátní komentované prohlídky, které se k tématu upcyklace a recyklace přímo vztahují. Od 14 hodin se účastníci projdou mezi plastikami, kolážemi a jinými uměleckými objekty Zbyňka Sekala, který pracoval výhradně s odpadem, jehož expresivní povahu, danou destrukcí původního účelu, konfrontoval s pevnou strukturou svého výtvarného záměru. Recyklace však nemusí být pouze záležitostí materiální. Recyklovat se dají také staré umělecké náměty a ideje, čemuž se společně s fenoménem recyklace v celém českém prostředí bude věnovat přednáška od 16:30. Recyklace tak bude představena na tvorbě slavných umělců, jako je Věra Janoušková, Vladimír Boudník, Jiří Kolář či Karel Nepraš.

Módní přehlídka s koncertem Never Sol a sborem Elpida, sobota 24. září, 19:30 – 21:00 Malá Dvorana, Veletržní palác

Ve svých kolekcích se fenoménu pomalé módy aktuálně hlásí i velká česká návrhářská jména jako Jakub Polanka nebo Monika Drápalová. A právě jejich modely uvidíte v pohybu na večerní módní přehlídce. Celkem bude představeno více než dvacet modelů od známých českých návrhářů i talentovaných mladých tvůrců. Vedle už zmíněného Jakuba Polanky a Moniky Drápalové poskytnou na přehlídku modely také Jan Černý, La Femme Mimi, Hana Frišonsová, Leeda, Win Win Love, Vivien Babicová, Filip Jakab nebo Daniela Pešková a další. Módu předvedou modelky všech generací, které se projdou ve speciální scénografické výstavě. Abstraktní krajina z recyklovaných materiálů vzniká ve spolupráci s Architektkou Kateřinou Blahutovou. Celou show navíc doprovodí a umocní živé vystoupení zpěvačky a skladatelky Sáry Vondráškové aka Never Sol. Společně se sborem Elpida představí i zbrusu novou skladbu NUR, která vznikla u příležitosti konání letošního festivalu OLD’S COOL. „Naše spolupráce se sborem Elpida začala již v loňském roce a měla velký ohlas. Proto letos vyústila až ke společnému videoklipu k písni NUR, kterou uslyšíte třeba právě 24. září na SLOW UP v Praze a poté 1. října v Brně“, doplňuje Sára Vondrášková.

Vstup na událost je volný, ale kapacita je limitovaná, rezervace zašlete emailem na info@elpida.cz.

Kompletní program festivalu najdete na www.elpida.cz/oldscool.


Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru