dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Okřídlený lev z Klárova neodletí, památník letcům může zůstat na svém místě
Okřídlený lev na Klárově je výrazem vděčnosti britské komunity. Foto: Mojmír Churavý / Wikimedia Commons

Okřídlený lev z Klárova neodletí, památník letcům může zůstat na svém místě

Vítězství zdravého rozumu a nadčasových symbolů nad úředním šimlem. Tak by se dal označit konečný verdikt Ministerstva kultury ČR, které rozhodlo, že na Klárově může zůstat památník československých pilotů RAF.

Památník v podobě okřídleného lva, který České republice věnovala jako poděkování za hrdinství našich letců ve 2. světové válce zdejší britská komunita, byl slavnostně odhalen letos 17. června.

Od počátku však musel čelit kritice pražských památkářů. Ti zpochybňovali úřední postup při schvalování umístění památníku i samotnou lokalitu Klárova jako vhodného místa. První městská část, na jejímž území se pomník nachází, však odmítala památník zrušit.

„Rozhodnutí Ministerstva kultury, proti němuž se nelze odvolat, má mnohem širší význam. Česká republika díky němu z celého sporu odchází sice s dílčími šrámy zaviněnými necitlivým postupem památkářů, ale nakonec přece jen se ctí,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Když nám britská komunita včetně paní velvyslankyně věnovala tento pomník, byl jsem šťasten, že takový symbol bude stát právě v Praze 1. Památkáři však od začátku celý proces schvalování protahovali a po instalaci pomníku učinili vše možné, aby pomník z Klárova zmizel. Děkuji Ministerstvu kultury, že zabránilo mezinárodní ostudě,“ dodal Lomecký, který byl od počátku jedním z nejvýznamnějších zastánců instalace pomníku. Ten se nyní coby dar od britské komunity nachází přímo ve vlastnictví městské části.


Další články
Nahoru