Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Okřídlený lev je na Klárově již deset let
Okřídlený lev na Klárově se nelíbil památkářům. Foto: MČ Praha 1

Okřídlený lev je na Klárově již deset let

Před deseti lety, 17. června 2014, byl na pražském Klárově odhalen pomník československým letcům z druhé světové války, který má podobu dvoumetrového okřídleného lva. Socha je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou a na její výrobu podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, kteří chtěli poděkovat za hrdinství čs. pilotů, střelců či navigátorů sloužících v řadách britského Královského letectva (RAF).

Památník za účasti několika veteránů a stovek lidí odhalil Nicholas Soames, vnuk britského premiéra Winstona Churchilla. Umístění pomníku ale od počátku provázely spory s pražskými památkáři.

Těm vadila monumentálnost díla i skutečnost, že v parčíku již jedna socha je. V listopadu 2014 městská část Praha 1 dostala od magistrátu za umístění památníku pokutu 150 000 korun. Odvolala se a v prosinci ministerstvo kultury schválilo setrvání sochy na Klárově, na jaře 2015 ale potvrdilo pokutu, kterou Praha 1 uhradila.

V minulosti se objevily i protesty proti údajně nízké umělecké kvalitě památníku – například v říjnu 2021 z tohoto důvodu umístil sochař Petr Švolba kolem památníku červenou krychlovou konstrukci. Podle Švolby je pomník exemplárním příkladem „nízké umělecké kvality spojené s naprostým diletantstvím v rámci celkového procesu umístění díla do veřejného prostoru".

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku. Celkově v době druhé světové války působilo v RAF přibližně 2500 československých letců, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo. Hrdinství Čechoslováků v modrých uniformách připomíná také pamětní deska, která pomník doplnila v roce 2017.


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru