dnes
Pondělí - skorojasno
27°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - jasno
35°C
Okolí Národního muzea i Malostranské náměstí letos čekají změny
Pohled na Novou a Historickou budovu Národního muzea před rekonstrukcí. Foto: archiv NM

Okolí Národního muzea i Malostranské náměstí letos čekají změny

Mezi změnami, které centrum Prahy letošní rok čekají, je úprava okolí rekonstruované budovy Národního muzea a začne první etapa rekonstrukce Malostranského náměstí.

Mezi Novou a Historickou budovou vede frekventovaná silnice, která spojuje severojižní magistrálu a Vinohradskou ulici, vznikne dostatečně široký přechod, který by měl přispět ke zklidnění místa.

Změny ale čekají také Malostranské náměstí. První etapa jeho rekonstrukce začne již v první polovině letošního roku zevrubným archeologickým průzkumem a rekonstrukcí tramvajových kolejí.

Ty budou nově usazeny již v nové dlažbě, kterou vybral vítěz mezinárodní soutěže architekt Hájek ve spolupráci s památkáři.

Umělecká díla ve veřejném prostoru

V Praze se podle magistrátu také dlouhodobě nedaří umisťovat do veřejného prostoru kvalitní umělecká díla. To by měl změnit strategický program „2 % na umění“, který vyčlení dostatek peněz na vznik nových děl a zajistí odborný výběr míst pro jejich umístění. Materiál by měl být schválen začátkem roku.

„V Praze je plno míst, především mimo historické centrum, kde by kvalitní umění mohlo najít své místo. Sochy, které vznikly v posledních desetiletích, mají často nevalnou kvalitu a v drtivé většině případů nevznikly na základě řádné soutěže o návrh. Ta přitom přináší nejen spravedlivější zadávání zakázek, ale také kvalitnější, originálnější a hlavně pestřejší výsledky,“ sdělila Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy a radní pro územní rozvoj.


Další články
Nahoru