Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty
Nádraží Praha-Uhříněves, pohled z nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty

Radnice Prahy 22 vybere v červnu příštího roku vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu okolí nádraží v Uhříněvsi. Zahájení stavby je pak naplánováno na červen 2024 a trvat by měla rok. Zájemcům o účast v soutěži včera skončil termín odevzdání portfolií s žádostí o účast. Budou vyhodnoceny začátkem ledna 2022 a následně se uskuteční prohlídka místa a projednání s veřejností. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Co se v okolí nádraží konkrétně změní, bude jasné po skončení soutěže.

„Uhříněves je jedna z nejvíce postižených lokalit Prahy tranzitní dopravou. Naší snahou je vrátit jí její lokální charakter. Revitalizace okolí nádraží a vznik přestupního dopravního uzlu odráží důraz, který klademe na MHD. Očekáváme nadčasové řešení. Cílem je mít vizi pro celé území v okolí nádraží a železniční tratě z obou stran kolejí," uvedl radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL).

Cílem soutěže je urbanisticky propojit nesourodé městské struktury, ale také dopravní vztahy a vazby. To znamená například vyřešit propojení železnice s autobusy MHD, parkování nebo zapojení cyklodopravy. Vzniknout by tak měl nový dopravní terminál.

Vítěz navrhne rozmístění mobiliáře a dalších prvků veřejného prostranství a zabývat se bude také chybějícími veřejnými toaletami. Do plánu budou muset architekti zahrnout rovněž potřeby místních obyvatel.

Městská část vyhlásila urbanisticko-architektonickou soutěž na obnovu okolí nádraží letos v listopadu. Hodnocení portfolií zájemců o soutěž se uskuteční v pátek 7. ledna 2022 a následně se 27. ledna uskuteční prohlídka soutěžního místa, spojená se setkáním s obyvateli formou kulatých stolů.

Koncepty budou muset účastníci odevzdat v březnu a do 9. června 2022 finální návrhy, z kterých odborná porota vybere vítěze. Termín pro vyhotovení projektu vítězem byl stanoven do prosince 2023.

Na proměně radnice spolupracuje mimo jiné s Českými drahami, Správou železnic nebo organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Uhříněves se nachází na jihovýchodním okraji Prahy a prochází tudy železniční trať z Prahy na Benešov a České Budějovice. Zajíždějí tam kromě dálkových také příměstské vlaky linky S a městskou částí projíždějí příměstské autobusy směrem na Říčany u Prahy.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru