Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty
Nádraží Praha-Uhříněves, pohled z nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty

Radnice Prahy 22 vybere v červnu příštího roku vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu okolí nádraží v Uhříněvsi. Zahájení stavby je pak naplánováno na červen 2024 a trvat by měla rok. Zájemcům o účast v soutěži včera skončil termín odevzdání portfolií s žádostí o účast. Budou vyhodnoceny začátkem ledna 2022 a následně se uskuteční prohlídka místa a projednání s veřejností. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Co se v okolí nádraží konkrétně změní, bude jasné po skončení soutěže.

„Uhříněves je jedna z nejvíce postižených lokalit Prahy tranzitní dopravou. Naší snahou je vrátit jí její lokální charakter. Revitalizace okolí nádraží a vznik přestupního dopravního uzlu odráží důraz, který klademe na MHD. Očekáváme nadčasové řešení. Cílem je mít vizi pro celé území v okolí nádraží a železniční tratě z obou stran kolejí," uvedl radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL).

Cílem soutěže je urbanisticky propojit nesourodé městské struktury, ale také dopravní vztahy a vazby. To znamená například vyřešit propojení železnice s autobusy MHD, parkování nebo zapojení cyklodopravy. Vzniknout by tak měl nový dopravní terminál.

Vítěz navrhne rozmístění mobiliáře a dalších prvků veřejného prostranství a zabývat se bude také chybějícími veřejnými toaletami. Do plánu budou muset architekti zahrnout rovněž potřeby místních obyvatel.

Městská část vyhlásila urbanisticko-architektonickou soutěž na obnovu okolí nádraží letos v listopadu. Hodnocení portfolií zájemců o soutěž se uskuteční v pátek 7. ledna 2022 a následně se 27. ledna uskuteční prohlídka soutěžního místa, spojená se setkáním s obyvateli formou kulatých stolů.

Koncepty budou muset účastníci odevzdat v březnu a do 9. června 2022 finální návrhy, z kterých odborná porota vybere vítěze. Termín pro vyhotovení projektu vítězem byl stanoven do prosince 2023.

Na proměně radnice spolupracuje mimo jiné s Českými drahami, Správou železnic nebo organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Uhříněves se nachází na jihovýchodním okraji Prahy a prochází tudy železniční trať z Prahy na Benešov a České Budějovice. Zajíždějí tam kromě dálkových také příměstské vlaky linky S a městskou částí projíždějí příměstské autobusy směrem na Říčany u Prahy.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru