Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty
Nádraží Praha-Uhříněves, pohled z nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty

Radnice Prahy 22 vybere v červnu příštího roku vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu okolí nádraží v Uhříněvsi. Zahájení stavby je pak naplánováno na červen 2024 a trvat by měla rok. Zájemcům o účast v soutěži včera skončil termín odevzdání portfolií s žádostí o účast. Budou vyhodnoceny začátkem ledna 2022 a následně se uskuteční prohlídka místa a projednání s veřejností. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Co se v okolí nádraží konkrétně změní, bude jasné po skončení soutěže.

„Uhříněves je jedna z nejvíce postižených lokalit Prahy tranzitní dopravou. Naší snahou je vrátit jí její lokální charakter. Revitalizace okolí nádraží a vznik přestupního dopravního uzlu odráží důraz, který klademe na MHD. Očekáváme nadčasové řešení. Cílem je mít vizi pro celé území v okolí nádraží a železniční tratě z obou stran kolejí," uvedl radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL).

Cílem soutěže je urbanisticky propojit nesourodé městské struktury, ale také dopravní vztahy a vazby. To znamená například vyřešit propojení železnice s autobusy MHD, parkování nebo zapojení cyklodopravy. Vzniknout by tak měl nový dopravní terminál.

Vítěz navrhne rozmístění mobiliáře a dalších prvků veřejného prostranství a zabývat se bude také chybějícími veřejnými toaletami. Do plánu budou muset architekti zahrnout rovněž potřeby místních obyvatel.

Městská část vyhlásila urbanisticko-architektonickou soutěž na obnovu okolí nádraží letos v listopadu. Hodnocení portfolií zájemců o soutěž se uskuteční v pátek 7. ledna 2022 a následně se 27. ledna uskuteční prohlídka soutěžního místa, spojená se setkáním s obyvateli formou kulatých stolů.

Koncepty budou muset účastníci odevzdat v březnu a do 9. června 2022 finální návrhy, z kterých odborná porota vybere vítěze. Termín pro vyhotovení projektu vítězem byl stanoven do prosince 2023.

Na proměně radnice spolupracuje mimo jiné s Českými drahami, Správou železnic nebo organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Uhříněves se nachází na jihovýchodním okraji Prahy a prochází tudy železniční trať z Prahy na Benešov a České Budějovice. Zajíždějí tam kromě dálkových také příměstské vlaky linky S a městskou částí projíždějí příměstské autobusy směrem na Říčany u Prahy.


Autor: ČTK

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru