Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty
Nádraží Praha-Uhříněves, pohled z nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Okolí nádraží v Uhříněvsi se promění, radnice nyní hledá architekty

Radnice Prahy 22 vybere v červnu příštího roku vítěze architektonicko-urbanistické soutěže na proměnu okolí nádraží v Uhříněvsi. Zahájení stavby je pak naplánováno na červen 2024 a trvat by měla rok. Zájemcům o účast v soutěži včera skončil termín odevzdání portfolií s žádostí o účast. Budou vyhodnoceny začátkem ledna 2022 a následně se uskuteční prohlídka místa a projednání s veřejností. ČTK to sdělila mluvčí radnice Veronika Blažková. Co se v okolí nádraží konkrétně změní, bude jasné po skončení soutěže.

„Uhříněves je jedna z nejvíce postižených lokalit Prahy tranzitní dopravou. Naší snahou je vrátit jí její lokální charakter. Revitalizace okolí nádraží a vznik přestupního dopravního uzlu odráží důraz, který klademe na MHD. Očekáváme nadčasové řešení. Cílem je mít vizi pro celé území v okolí nádraží a železniční tratě z obou stran kolejí," uvedl radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL).

Cílem soutěže je urbanisticky propojit nesourodé městské struktury, ale také dopravní vztahy a vazby. To znamená například vyřešit propojení železnice s autobusy MHD, parkování nebo zapojení cyklodopravy. Vzniknout by tak měl nový dopravní terminál.

Vítěz navrhne rozmístění mobiliáře a dalších prvků veřejného prostranství a zabývat se bude také chybějícími veřejnými toaletami. Do plánu budou muset architekti zahrnout rovněž potřeby místních obyvatel.

Městská část vyhlásila urbanisticko-architektonickou soutěž na obnovu okolí nádraží letos v listopadu. Hodnocení portfolií zájemců o soutěž se uskuteční v pátek 7. ledna 2022 a následně se 27. ledna uskuteční prohlídka soutěžního místa, spojená se setkáním s obyvateli formou kulatých stolů.

Koncepty budou muset účastníci odevzdat v březnu a do 9. června 2022 finální návrhy, z kterých odborná porota vybere vítěze. Termín pro vyhotovení projektu vítězem byl stanoven do prosince 2023.

Na proměně radnice spolupracuje mimo jiné s Českými drahami, Správou železnic nebo organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Uhříněves se nachází na jihovýchodním okraji Prahy a prochází tudy železniční trať z Prahy na Benešov a České Budějovice. Zajíždějí tam kromě dálkových také příměstské vlaky linky S a městskou částí projíždějí příměstské autobusy směrem na Říčany u Prahy.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru