dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Okénko do světa: Náprstkovo muzeum slavnostně otevírá nový multifunkční prostor
Součástí programu budou mexické Katríny. Foto: NM

Okénko do světa: Náprstkovo muzeum slavnostně otevírá nový multifunkční prostor

Národní muzeum slavnostně otevře v neděli 20. září nově zrekonstruovaný multifunkční sál ve 3. patře výstavní budovy Náprstkova muzea. Ten bude nově sloužit jako prostor pro výtvarné dílny, přednášky, promítání, besedy a další akce, které muzeum pořádá. Na nedělní odpoledne jsou připraveny mexické výtvarné dílny, interaktivní divadelní představení nebo komentované prohlídky výstavy Rituály smrti, která již tuto neděli končí.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur slaví první měsíc nového školního roku v novém multifunkčním prostoru. Během nedělního programu, který je přichystán pro děti i dospělé, představí muzeum svým návštěvníkům nově vzniklý prostor nazvaný Okénko do světa.

Ten bude od 20. září sloužit jako dějiště výtvarných dílen, odborných přednášek a dalších akcí. Děti si během nedělního odpoledne užijí zábavný doprovodný program v podobě mexické výtvarné dílny či interaktivního divadelního představení s loutkami v nadživotní velikosti. Součástí programu bude tematická výzdoba, občerstvení a pravé mexické Katríny!

Akce je zároveň rozloučením s výstavou Rituály smrti, která bude právě v tento den ukončena. Návštěvníci Náprstkova muzea tak budou mít poslední možnost prohlédnout si výstavu, jež představuje různé podoby smrti a rozličný přístup k tomuto fenoménu v mimoevropském prostředí a nabízí srovnání napříč nejrůznějšími kulturními kontexty v časovém období od starověku až po současnost. Na neděli jsou připraveny i dvě komentované prohlídky výstavy.

Program:
13.30 hod.    Komentovaná prohlídka výstavy Rituály smrti

14.00 hod.    Slavnostní otevření Okénka do světa

14.15 hod.    Mexické masky – výtvarná dílna pro rodiny s dětmi
V podzimních měsících se v Mexiku slaví Den mrtvých, svátek, kdy pozůstalí vzpomínají na své zesnulé, uctívají je jídlem a dary, které nosí na jejich hrob nebo kladou na domácí oltář. Typický dárek pro tento svátek, kterým se lidé navzájem obdarovávají, má nejčastěji podobu veselé kostry nebo lebky. Ve výtvarné dílně si návštěvníci vyrobí masku inspirovanou mexickou lidovou tvorbou. S ní se děti mohou stát spoluúčinkujícími v následujícím dětském hudebně-divadelním představení.

16.00 hod.    Kouzelný les – dětské hudebně-divadelní představení v podání Minitheatre Evy Sitteové
Překrásná vodní víla zahoří láskou k princi a dá v sázku svůj život, aby získala jeho přízeň. Loutky v nadživotní velikosti, kouzelná Dvořákova hudba a vyprávění nesmrtelného příběhu o lásce a smrti se prolínají v představení pro děti předškolního věku a 1. stupňů základních škol. Představení nabízí dětem neobvyklý zážitek a klade důraz na jejich hudební, výtvarné, literární a emocionální vnímání. Děti se účastní představení i jako aktivní spoluhráči.

17.00 hod.     Poslední komentovaná prohlídka výstavy Rituály smrti

Akce se uskuteční 20. října od 13.30 do 18.00 hodin v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 1, Praha 1. Vstupné na doprovodný program je zdarma, do výstavy a na komentované prohlídky v rámci běžného vstupného.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru