Dnes Sobota - jasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo
Prezident Miloš Zeman se nestane čestným občanem Prahy 11. Foto: Mark Neiman / GPO / Wikimedia Commons

Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo

Opoziční strana SPD při jednání zastupitelstva Prahy 11 navrhla, aby se čestnými občany Prahy 11 stali in memoriam exprezident Václav Havel a zpěvák Karel Gott, dále bývalá hlava státu Václav Klaus a také ta současná, Miloš Zeman. Zastupitelé návrhy předsedy klubu SPD Roberta Vašíčka odmítli zařadit na program schůze.

„Navrhl jsem dnes čestné občanství Městské části Praha 11 pro prezidenta Václava Havla in memoriam za zásluhy o sametovou revoluci. Nesouhlasím se spoustou jeho kroků včetně prezidentské amnestie nebo humanitárního bombardování. V kontextu revoluce ale považuji za čestné, abych navrhl všechny tři naše porevoluční prezidenty,“ napsal na facebookový profil Vašíček.

„Děkuji odvážným členům TOP 09 a Pirátů, kteří zvedli ruku pro návrh. Naopak nechápu, že pražský předseda TOP 09 Jakub Lepš a ani jeden zastupitel hnutí STAN nezvedli ruku, když se všude zaštiťují Havlem,“ sdělil.

„Jedná se čistě o pokus SPD získat si pozornost za každou cenu. A to, že SPD navrhuje dát čestné občanství Havlovi, je zcela absurdní. A zajímalo by mě, jestli by s tímto návrhem souhlasil Tomio Okamura,“ reagoval místostarosta Prahy 11 a předseda pražské TOP 09 Jakub Lepš.

Pro zařazení bodu o udělení čestného občanství in memoriam pro Václava Havla hlasovalo sedm zastupitelů, proti byli čtyři, zdrželo se osm a nehlasovalo čtyřiadvacet.   
Pro návrh SPD, aby zastupitelstvo jednalo o udělení čestného občanství pro exprezidenta Václava Klause hlasovalo sedm zastupitelů, patnáct bylo proti, čtyři se zdrželi a nehlasovalo devatenáct.

Ze všech návrhů na projednávání bodu udělení čestného občanství Prahy 11 měl ten pro současného prezidenta Miloše Zemana nejmenší podporu. „Miloše Zemana volilo 39 procent obyvatel Prahy 11. Přesto dnes obdržel pouze dva hlasy při hlasování o čestném občanství MČ Praha 11,“ postěžoval si Vašíček.

„Tak Miloš Zeman se (zatím) nestane čestným občanem Prahy 11. Návrh SPD na udělení čestného občanství dnes na jihoměstském zastupitelstvu totiž podpořili pouze dva zastupitelé, oba za SPD. Ale že to bylo napínavé čekání na výsledek hlasování…,“ napsal Jakub Lepš.

SPD v Praze 11 na sebe upozornila v minulosti například návrhem na zřízení občanských hlídek pejskařů, které by měly zajistit lepší bezpečnost. Nedávno také chtěli, aby se na Prahu 11 přestěhovala z Prahy 6 socha maršála Koněva.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Včera v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru