dnes
Neděle - zatazeno
2°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
-1°C
Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo
Prezident Miloš Zeman se nestane čestným občanem Prahy 11. Foto: Mark Neiman / GPO / Wikimedia Commons

Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo

Opoziční strana SPD při jednání zastupitelstva Prahy 11 navrhla, aby se čestnými občany Prahy 11 stali in memoriam exprezident Václav Havel a zpěvák Karel Gott, dále bývalá hlava státu Václav Klaus a také ta současná, Miloš Zeman. Zastupitelé návrhy předsedy klubu SPD Roberta Vašíčka odmítli zařadit na program schůze.

„Navrhl jsem dnes čestné občanství Městské části Praha 11 pro prezidenta Václava Havla in memoriam za zásluhy o sametovou revoluci. Nesouhlasím se spoustou jeho kroků včetně prezidentské amnestie nebo humanitárního bombardování. V kontextu revoluce ale považuji za čestné, abych navrhl všechny tři naše porevoluční prezidenty,“ napsal na facebookový profil Vašíček.

„Děkuji odvážným členům TOP 09 a Pirátů, kteří zvedli ruku pro návrh. Naopak nechápu, že pražský předseda TOP 09 Jakub Lepš a ani jeden zastupitel hnutí STAN nezvedli ruku, když se všude zaštiťují Havlem,“ sdělil.

„Jedná se čistě o pokus SPD získat si pozornost za každou cenu. A to, že SPD navrhuje dát čestné občanství Havlovi, je zcela absurdní. A zajímalo by mě, jestli by s tímto návrhem souhlasil Tomio Okamura,“ reagoval místostarosta Prahy 11 a předseda pražské TOP 09 Jakub Lepš.

Pro zařazení bodu o udělení čestného občanství in memoriam pro Václava Havla hlasovalo sedm zastupitelů, proti byli čtyři, zdrželo se osm a nehlasovalo čtyřiadvacet.   
Pro návrh SPD, aby zastupitelstvo jednalo o udělení čestného občanství pro exprezidenta Václava Klause hlasovalo sedm zastupitelů, patnáct bylo proti, čtyři se zdrželi a nehlasovalo devatenáct.

Ze všech návrhů na projednávání bodu udělení čestného občanství Prahy 11 měl ten pro současného prezidenta Miloše Zemana nejmenší podporu. „Miloše Zemana volilo 39 procent obyvatel Prahy 11. Přesto dnes obdržel pouze dva hlasy při hlasování o čestném občanství MČ Praha 11,“ postěžoval si Vašíček.

„Tak Miloš Zeman se (zatím) nestane čestným občanem Prahy 11. Návrh SPD na udělení čestného občanství dnes na jihoměstském zastupitelstvu totiž podpořili pouze dva zastupitelé, oba za SPD. Ale že to bylo napínavé čekání na výsledek hlasování…,“ napsal Jakub Lepš.

SPD v Praze 11 na sebe upozornila v minulosti například návrhem na zřízení občanských hlídek pejskařů, které by měly zajistit lepší bezpečnost. Nedávno také chtěli, aby se na Prahu 11 přestěhovala z Prahy 6 socha maršála Koněva.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

17. ledna 2020 v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru