dnes
Pondělí - jasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
-1°C
Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo
Prezident Miloš Zeman se nestane čestným občanem Prahy 11. Foto: Mark Neiman / GPO / Wikimedia Commons

Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo

Opoziční strana SPD při jednání zastupitelstva Prahy 11 navrhla, aby se čestnými občany Prahy 11 stali in memoriam exprezident Václav Havel a zpěvák Karel Gott, dále bývalá hlava státu Václav Klaus a také ta současná, Miloš Zeman. Zastupitelé návrhy předsedy klubu SPD Roberta Vašíčka odmítli zařadit na program schůze.

„Navrhl jsem dnes čestné občanství Městské části Praha 11 pro prezidenta Václava Havla in memoriam za zásluhy o sametovou revoluci. Nesouhlasím se spoustou jeho kroků včetně prezidentské amnestie nebo humanitárního bombardování. V kontextu revoluce ale považuji za čestné, abych navrhl všechny tři naše porevoluční prezidenty,“ napsal na facebookový profil Vašíček.

„Děkuji odvážným členům TOP 09 a Pirátů, kteří zvedli ruku pro návrh. Naopak nechápu, že pražský předseda TOP 09 Jakub Lepš a ani jeden zastupitel hnutí STAN nezvedli ruku, když se všude zaštiťují Havlem,“ sdělil.

„Jedná se čistě o pokus SPD získat si pozornost za každou cenu. A to, že SPD navrhuje dát čestné občanství Havlovi, je zcela absurdní. A zajímalo by mě, jestli by s tímto návrhem souhlasil Tomio Okamura,“ reagoval místostarosta Prahy 11 a předseda pražské TOP 09 Jakub Lepš.

Pro zařazení bodu o udělení čestného občanství in memoriam pro Václava Havla hlasovalo sedm zastupitelů, proti byli čtyři, zdrželo se osm a nehlasovalo čtyřiadvacet.   
Pro návrh SPD, aby zastupitelstvo jednalo o udělení čestného občanství pro exprezidenta Václava Klause hlasovalo sedm zastupitelů, patnáct bylo proti, čtyři se zdrželi a nehlasovalo devatenáct.

Ze všech návrhů na projednávání bodu udělení čestného občanství Prahy 11 měl ten pro současného prezidenta Miloše Zemana nejmenší podporu. „Miloše Zemana volilo 39 procent obyvatel Prahy 11. Přesto dnes obdržel pouze dva hlasy při hlasování o čestném občanství MČ Praha 11,“ postěžoval si Vašíček.

„Tak Miloš Zeman se (zatím) nestane čestným občanem Prahy 11. Návrh SPD na udělení čestného občanství dnes na jihoměstském zastupitelstvu totiž podpořili pouze dva zastupitelé, oba za SPD. Ale že to bylo napínavé čekání na výsledek hlasování…,“ napsal Jakub Lepš.

SPD v Praze 11 na sebe upozornila v minulosti například návrhem na zřízení občanských hlídek pejskařů, které by měly zajistit lepší bezpečnost. Nedávno také chtěli, aby se na Prahu 11 přestěhovala z Prahy 6 socha maršála Koněva.


Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

Dnes ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Včera v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Další články
Nahoru