dnes
Pátek - oblacno
24°C
zítra
Sobota - polojasno
25°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
24°C
Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo
Prezident Miloš Zeman se nestane čestným občanem Prahy 11. Foto: Mark Neiman / GPO / Wikimedia Commons

Okamurovci v Praze 11 navrhli čestné občanství pro Gotta, Havla, Klause i Zemana. U zastupitelů to neprošlo

Opoziční strana SPD při jednání zastupitelstva Prahy 11 navrhla, aby se čestnými občany Prahy 11 stali in memoriam exprezident Václav Havel a zpěvák Karel Gott, dále bývalá hlava státu Václav Klaus a také ta současná, Miloš Zeman. Zastupitelé návrhy předsedy klubu SPD Roberta Vašíčka odmítli zařadit na program schůze.

„Navrhl jsem dnes čestné občanství Městské části Praha 11 pro prezidenta Václava Havla in memoriam za zásluhy o sametovou revoluci. Nesouhlasím se spoustou jeho kroků včetně prezidentské amnestie nebo humanitárního bombardování. V kontextu revoluce ale považuji za čestné, abych navrhl všechny tři naše porevoluční prezidenty,“ napsal na facebookový profil Vašíček.

„Děkuji odvážným členům TOP 09 a Pirátů, kteří zvedli ruku pro návrh. Naopak nechápu, že pražský předseda TOP 09 Jakub Lepš a ani jeden zastupitel hnutí STAN nezvedli ruku, když se všude zaštiťují Havlem,“ sdělil.

„Jedná se čistě o pokus SPD získat si pozornost za každou cenu. A to, že SPD navrhuje dát čestné občanství Havlovi, je zcela absurdní. A zajímalo by mě, jestli by s tímto návrhem souhlasil Tomio Okamura,“ reagoval místostarosta Prahy 11 a předseda pražské TOP 09 Jakub Lepš.

Pro zařazení bodu o udělení čestného občanství in memoriam pro Václava Havla hlasovalo sedm zastupitelů, proti byli čtyři, zdrželo se osm a nehlasovalo čtyřiadvacet.   
Pro návrh SPD, aby zastupitelstvo jednalo o udělení čestného občanství pro exprezidenta Václava Klause hlasovalo sedm zastupitelů, patnáct bylo proti, čtyři se zdrželi a nehlasovalo devatenáct.

Ze všech návrhů na projednávání bodu udělení čestného občanství Prahy 11 měl ten pro současného prezidenta Miloše Zemana nejmenší podporu. „Miloše Zemana volilo 39 procent obyvatel Prahy 11. Přesto dnes obdržel pouze dva hlasy při hlasování o čestném občanství MČ Praha 11,“ postěžoval si Vašíček.

„Tak Miloš Zeman se (zatím) nestane čestným občanem Prahy 11. Návrh SPD na udělení čestného občanství dnes na jihoměstském zastupitelstvu totiž podpořili pouze dva zastupitelé, oba za SPD. Ale že to bylo napínavé čekání na výsledek hlasování…,“ napsal Jakub Lepš.

SPD v Praze 11 na sebe upozornila v minulosti například návrhem na zřízení občanských hlídek pejskařů, které by měly zajistit lepší bezpečnost. Nedávno také chtěli, aby se na Prahu 11 přestěhovala z Prahy 6 socha maršála Koněva.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Dnes v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

Včera v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Další články
Nahoru