dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Okamura chce zrušit DPH na pozemky u novostaveb a zestátnit činnost exekutorů
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Okamura chce zrušit DPH na pozemky u novostaveb a zestátnit činnost exekutorů

DPH na pozemky u novostaveb může zvednout ceny bytů i citelně zasáhnout ekonomický sektor stavebnictví a developerství. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury proto navrhuje placení této daně, což zavedl nový občanský zákoník, zrušit. Úsvit zároveň chystá změnu legislativy týkající se exekutorů – tuto činnost chce zestátnit.

Úsvit přímé demokracie odevzdává do legislativního procesu první novelu občanského zákoníku, který vstoupil v účinnosti letos 1. ledna – zrušení placení DPH na pozemky u novostaveb. „Daňový výnos podle našeho názoru nevyváží škody, které tento paragraf přináší, tedy zdražení vlastnického bydlení a zpomalení stavebnictví. To negativně ovlivní ekonomiku i pracovní místa,“ představil novelu předseda hnutí Tomio Okamura.

Novela zákona o DPH má vrátit osvobození od platby daně z přidané hodnoty pro pozemky pod novými budovami. „Povinnost odvádět DPH z pozemků platí od začátku roku, u menších bytů to může znamenat zdražení až o desítky tisíc korun,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Týkalo by se to i Prahy, kde se stále staví, už nyní jsou zde byty drahé a bydlení v novostavbách je proto už v současné době, kdy se nově zavedená DPH ještě plně neprojevila, pro mnohé nedostupné. Proto mnohé nové domy, vystavěné na „zelené louce“, zejí prázdnotou.

Placením daně z pozemků se podle Černocha prodraží nejen nové byty, ale citelně to může zasáhnout i ekonomický sektor stavebnictví a developerství. „To jsou důležité sektory naší národní ekonomiky. Doufáme, že nás podpoří i kolegové z jiných stran,“ dodal. „Byli jsme postaveni před hotovou věc, bez možnosti reálně ovlivnit přijaté normy nového občanského zákoníku, kde je mnoho dalších nedostatků,“ posteskl si.

Je současné exekutorství státem posvěcená lichva?

Úsvit chystá i normu týkající se exekutorství. Tato problematika podle Okamury zužuje množství občanů České republiky. „Současný stav je státem posvěcená lichva,“ řekl. „Po dlouhodobém zvažování a práci na změnách exekutorského řádu jsme dospěli ke zcela radikálnímu názoru – řešením naprosto nezvladatelné situace exekucí je deprivatizace, tedy opětovné zestátnění exekutorské činnosti,“ vysvětlil.

„V praxi by to znamenalo, že exekutor by byl nejen soudem pověřený, ale také soudem placený vykonavatel. Skončil by tak komerční byznys s dluhy. Je třeba říci, že problém exekutorů není jen ve špatných zákonech, mnozí exekutoři totiž nerespektují ani ten platný, chabý exekuční řád. Je naprosto nehorázné, když na lidské bídě inkasuje vyvolený exekutor i miliardy ročně,“ řekl.

Nejvhodnějším řešením by podle něj bylo převzetí fungující německé či rakouské legislativy. Proto si poslanecký klub Úsvitu přímé demokracie zadal analýzy německých a rakouských zákonů – po jejich zpracování, k čemuž by mělo dojít v nejbližší době, chce připravit konkrétní změnu české legislativy.

Divoké exekuce trápí české občany dlouhodobě, nezřídka došlo k tomu, že exekutoři zabavili i majetek lidí, kteří dluhy neměli, jen u nich zadlužený bydlel. Mnohdy se jim ani nepodařilo vymoci majetek zpět. Nezřídka se lidé, kterým byl majetek na základě exekucí – i třeba neprávem – zabaven, ocitli i v hlavním městě náhle na ulici.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru