dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Ojedinělé muzeum Franze Kafky

Historie dlouhodobé výstavy „Město K. Franz Kafka a Praha“, kterou mohou zájemci navštívit v jedinečných prostorách Hergetovy Cihelny na malostranském břehu Vltavy, sahá do konce minulého století. V roce 1999 byla otevřena v Barceloně. V letech 2002 až 2003 proběhla její repríza v Jewish Museum v New Yorku a od roku 2005 je instalována v Praze.

Muzeum představuje svět Franze Kafky komplexně, jak život, tak i dílo, obě části výstavy se vzájemně doplňují. První část muzea, pojednávající o Kafkově životě, je spíše popisná s četnými doklady Kafkových textů týkajících se jeho mládí, vztahu s otcem, prvních literárních pokusů a publikací, práce v pojišťovně, jeho vztahu k židovství a vyrovnávání se s ním (včetně inspirace židovským divadlem), vztahu se ženami a nakonec jeho nemoci a smrti; vše je doprovázeno citáty z Kafkových děl, fotografiemi apod. Atmosféra je umocněna zvukovým doprovodem a hrou se světlem, jež na rozdíl od jiných muzeí a galerií pracuje s fantazií diváka.

Druhá část expozice je věnována Kafkovu literárnímu dílu. Poskytuje prostor různým druhům médií, jimiž je možné Kafkovo dílo „číst“ a reprodukovat; lze se tak setkat s interpretacemi v podobě videí, čtením Kafkových povídek, jež je příznačně možné si poslechnout ve sluchátku telefonního aparátu. V závěru výstavy je reprodukován celý text Kafkova podobenství Před zákonem. Provedení druhé části výstavy působí na citovou vnímavost návštěvníka, který může mít, sestupujíc do „doupěte“, pocit, že se ocitl přímo na stránkách Kafkových románů.

 


Další články
Nahoru