dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Ohromující videomappingy, světelné show. Signal festival se blíží, na co se můžete těšit?
Na instalaci The Pool se mohou během festivalu těšit návštěvníci Kampy. Foto: archiv

Ohromující videomappingy, světelné show. Signal festival se blíží, na co se můžete těšit?

První ročník festivalu světla Signal, největší kulturní události loňského podzimu, navštívilo téměř čtvrt milionu zvědavých diváků. Letos tento festival, který proběhne od 16. do 19. října, láká na více než 20 světelných instalací, 4 magické velkoformátové videomappingy a bohatý doprovodný program. Na co se můžete těšit?

Organizátoři očekávají, že se počet návštěvníků vyšplhá na 350 tisíc, proto budou během čtyřech festivalových dnů posíleny dopravní linky, aby zvládly nápor cestujících v centru Prahy.

Zde jsou tipy pro letošní festival

 

1. Nenechte si ujít fascinující videomappingy

Největším lákadlem světových festivalů světla jsou zejména videomappingové projekce. Signal festival nabídne v premiéře hned čtyři! O slavnostní zahájení festivalu se postarají maďarští mistři obrazu i zvuku MaxIn10sity, kteří 16. října v 19 hodin rozzáří Palác Kinských na Staroměstském náměstí.

Jedinečnou 3D projekci E:Merge pro fasádu Michnova paláce připravuje turecký kolektiv autorů Nerdworking – nezapomeňte si proto pořídit na místě festivalové 3D brýle.

nerdworking-videomapping-michnuv-palac-foto-archiv-signal-nahled

E:Merge pro fasádu Michnova paláce.

Experimentátoři ze Španělska Onionlab chystají pro Prahu dílo s názvem Evolution, které oživne na fasádě kostelu sv. Ludmily na náměstí Míru. Australští The Electric Canvas, kteří rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney, promění Městskou knihovnu na Mariánském náměstí v gigantické projekční plátno svým videomappingem Out of Place.

2. Zaplavte si na Kampě ve světelném bazénu

Instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin, která byla vytvořená pro slavný americký festival Burning Man, zažije svou českou premiéru! Po úspěchu v Sydney a Singapuru si budou moci diváci užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci v pražském parku Kampa. The Pool se skládá ze stovky světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny a rozloženy na zemi v kruhu. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

3. Signal vypustí do Vltavy Krakena

Pro festival připravují svá díla také čeští výtvarníci Petr Nikl, Richard Loskot či David Černý. Mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena. Ve své magické světelné show odkazuje Prochazka na tajemnou bioluminiscenci hlubinných tvorů. Tento legendární mořský živočich gigantických rozměrů se během Signal festivalu objeví v blízkosti Karlova mostu. 

4. Staňte se spolutvůrci křišťálové instalace

crystallation-foto-preciosa-nahled

Instalace před Rudolfinem

Před budovou Rudolfina budou mít návštěvníci šanci podílet se na podobě monumentální světelně instalace Jaroslava Bejvla ml. Crystallation. Průchozí dílo ve tvaru tunelu, které vzniká ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa, bude v prvním festivalovém dni vyzdobeno tradičními křišťálovými ověsy pouze z části.

Souhra světla a broušených křišťálů slibuje jedinečný zářivý zážitek a možnost podílet se na dokončení uměleckého díla nenechá nikoho v klidu. Křišťálové ověsy mohou návštěvníci zakoupit v místě samotné instalace a na festivalových Infopointech.

5. Čarujte! Přeměňte zvuk na světlo, dotkněte se duhy…

Vyzkoušejte si něco magického: ovládejte projekci vlastním hlasem! Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert, která vyroste na boční stěně Staroměstské mostecké věže, převádí vlny zvuku na vlny světla. A pokud budete lační po dalších netradičních zážitcích, umělec Richard Loskot vám umožní dotknout se duhy! Na Ovocném trhu najdete během Signal festivalu jeho světelnou instalaci Velké spektrum, která pomocí rotujících skleněných hranolů rozkládá bílý paprsek světla na všechny barvy duhy.

6. Proplujte festivalem na lodi

Díky spolupráci s plavební společností Pražské Benátky budou moci návštěvníci proplout částí festivalu na palubě lodiček Vodouch. Během okouzlující plavby trvající přibližně 30 minut si každý účastník vypustí na hladinu Vltavy vodní lampión štěstí.

Po celou dobu festivalu bude v provozu také přívoz, který propojí oba břehy Vltavy. Návštěvníky bude obousměrně převážet mezi náplavkou u Hergetovy cihelny a přístavištěm Platnéřská 2.

7. Malujte světlem

Během festivalových dnů se mohou zájemci účastnit workshopů malování světlem. Naučte se vytvářet neuvěřitelné fotografické efekty za pomoci speciálních „světelných štětců“. Bohatý doprovodný programu festivalu vám nabídne také workshopy tagtoolingu, videomappingu nebo světelného designu.

8. Diskutujte o umění

Pro odbornou veřejnost jsou připravené diskuze a kulaté stoly na různá témata. Například se chystá debata o kreativních odvětvích a proběhne také kulatý stůl na téma organizace festivalů světla.

 

9. Podpořte svůj festival

U několika instalací vyrostou Infopointy – stánky, kde bude možné se občerstvit a zakoupit předměty spojené se SIGNALem – festivalového průvodce v dvojjazyčné verzi za 40 korun, 3D brýle, díky kterým si vychutnáte naplno videomapping na Michnově paláci či křišťálové ověsy nezbytné k dokončení instalace Crystalllation. Někteří designéři také připravili speciální edice triček s motivy svých uměleckých děl, které budou již v průběhu října dostupné v e-shopu ZOOT.

10. Buďte v obraze – i když nebudete mít signál

V nejbližších dnech bude k dispozici mobilní aplikace Signal festival 2014, pro kterou najde využití ve svém telefonu každý návštěvník. Tento elektronický průvodce bude obsahovat mapu světelných instalací, informace o uměleckých dílech a jejich autorech a také například tři doporučené trasy: pro rodiny s dětmi, trasa po interaktivních instalacích zejména pro hravé návštěvníky a trasa vedoucí po nábřeží Vltavy. Aplikace bude dostupná pro iOS i Android v češtině a angličtině


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru