dnes
Úterý - jasno
12°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
12°C
Ohňostroj „Sto let v hlavním městě Praze“ potrvá 11 minut a připomene historické události
Novoroční ohňostroj na Letné pohledem ze Střeleckého ostrova. Foto: Aleš Náhlý

Ohňostroj „Sto let v hlavním městě Praze“ potrvá 11 minut a připomene historické události

K uvítání nového roku 2018 připravila Praha ohňostroj „století“, který bude odpálen z Letné 1. ledna v 18 hodin. Pyrotechnická show s hudebním doprovodem nazvaná Sto let v hlavním městě Praze připomene výročí, která budeme v příštím roce slavit: vznik samostatného Československa v roce 1918 a další události nejen „osmičkových“ letopočtů.   

Ohňostroj bude nejlépe vidět z Dvořákova nábřeží, Pařížské ulice a z mostů – Čechova, Mánesova a Štefánikova. Diváci budou moci sledovat jedenáct minut pyrotechnických efektů s doprovodem slova a hudby, ozvučení bude jednak na začátku Čechova mostu, jednak bude možný poslech přímého přenosu Hitrádia City na frekvenci 93,7 FM.

Úvodní slovo ohňostroje svěřila Praha legendární hlasatelce a čestné občance hlavního měst Kamile Moučkové, která je s osmičkami také spjatá. Narodila se 8. dubna 1928 a život jí ovlivnil i rok 1968, kdy se postavila okupaci Československa.  

Samotný ohňostroj má celkem pět obrazů: První republika, Pražské povstání, Pražské jaro 1968, Sametová revoluce a slavnostní závěr.

Autoři ohňostroje ze společnosti MAKALU Fireworks připravili několik druhů netradičních speciálních efektů pyrotechnicky i jinak vizuálně zajímavých, které zakomponovali do jednotlivých obrazů. Nebudou chybět římské svíce, ohnivé hřiby ani něžné květy pivoněk a také efekty v barvách české trikolóry.

Hudební doprovod pak podkreslí atmosféru zobrazovaných událostí: zazní oslavné i dramatické úryvky filmové hudby i klasika jako Óda na radost či jazzový Bugatti Step a na závěr tóny české státní hymny.

Vzhledem k tradičně velkému zájmu magistrát doporučuje divákům, aby na zvolená místa sledování ohňostroje přicházeli s časovým předstihem, pozdější příjezd do centra města bude (problematický a začátek ohňostroje by nemuseli stihnout. Po ukončení ohňostroje bude posílen provoz metra a postupně obnovován i provoz tramvají.

Technické a další podrobnosti:

Počet pyrotechnických prostředků: 2100

Nevětší použitý kalibr: 300 mm sférická (kulová) puma speciálně vyrobená pro pražský novoroční ohňostroj v Itálii.

Pro střelbu speciálních pyrotechnických efektů budou sloužit tři 18 metrová vysokozdvižná zařízení a lanová 18 metrová konstrukce s bengálskými ohni.

Ohňostroj bude trvat 660 vteřin (11 minut) od odpalu prvního efektu v hudebním doprovodu do rozbuchu posledního efektu.

Součástí show bude i speciální nasvícení metronomu.

Před vlastním ohňostrojem budou odpáleny z bezpečnostních důvodů a jako upozornění pro diváky čtyři signální zvukové efekty (10, 5, 3 a 1 minutu před začátkem).

Připravena jsou ve spolupráci s ochránci přírody a záchrannou stanicí i opatření pro ochranu zvířat a ptactva v okolí odpaliště ohňostroje.

Cena ohňostroje: 999 999,– Kč (bez DPH)


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

Dnes v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru