Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ohlédnutí za zimou: Praha poskytla bezdomovcům přes 45 000 noclehů
Někteří lidé bez domova zůstávají i v zimě spát venku. Foto: Jan Puci

Ohlédnutí za zimou: Praha poskytla bezdomovcům přes 45 000 noclehů

Osoby bez přístřeší měly od 1. prosince loňského roku do konce března k dispozici více jak 500 lůžek v pěti noclehárnách a útulnách, přes 120 lůžek ve dvou zařízeních v nonstop režimu a také dvě noční hygienická centra. Celkem bylo uskutečněno přes 45 000 noclehů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Koordinátorem zimních humanitárních opatření je každoročně Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Dispečink uplynulou zimu odbavil celkem 6 518 kontaktů, což je o téměř 20 procent více než rok před tím.

„Nejvyšší počet, 686 noclehů, byl zaznamenán v noci 18. ledna. Nejvytíženější byla noclehárna na lodi Hermes, která funguje celoročně. Klíčovou součástí byla nonstop zařízení, a to Kloubovy domy a Troja, které byly koncipované pro soběstačné klienty, včetně těch na invalidních vozících," sdělil Hofman.

V zařízení Kloubovy domy působila i pečovatelská služba, takže se do něj dostaly i osoby, které jsou v soběstačnosti omezeny. „Za úspěch považujeme také to, že všem osobám ubytovaných v zařízeních s režimem 24/7 se buď podařilo najít následné bydlení v domovech se zvláštním režimem, azylových domech, ubytovnách a tak podobně, nebo dokázali odejít po vlastní ose,“ uvedla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS), která má na starost sociální věci, bydlení a zdravotnictví.

Podle ředitele CSSP Romana Béla pomohlo je zvládnutí zimních humanitních opatření počasí, zima totiž byla mírná. Kapacity na všech zapojených zařízeních byly vždy dostatečné.

„Letos byla také poprvé smluvena spolupráce s nemocnicemi ohledně lůžek následné péče, a to s Městskou nemocnicí následné péče a Nemocnicí Na Františku. Nesoběstačné klienty jsme po domluvě a za přesně daného postupu mohli umisťovat na lůžka následné péče, kde se během pobytu osoby zdravotně stabilizovaly, naučily se používat kompenzační pomůcky, a tak celkově fungovat se svými handicapy,“ řekl Béla.


Autor: Jan Puci

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

Včera v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

Včera v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

Včera v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru