
Ohlédnutí za opatřeními při mistrovství světa v hokeji
24. července 2024 20:01
Šampionát se konal od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. V hlavním městě byla dějištěm O2 arena v Libni. Organizátoři šampionátu dlouho dopředu spolupracovali se složkami integrovaného záchranného systému, ale i zástupci hlavního města a vysočanské radnice.
„Organizační štáb šampionátu se začal scházet téměř rok před konáním šampionátu. Řešili jsme především otázky bezpečnosti a dopravní opatření,“ nastínil místostarosta Vážanský, který se jednání pravidelně účastnil.
Možná rizika vyhodnocovala Policie ČR, Národní centrála proti extremismu, která spolupracuje s ostatními zpravodajskými službami, i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.
Ruku v ruce s bezpečnostními opatřeními šly i ty dopravní. V době zápasů mistroství světa v hokeji byla oblast kolem O2 arény uzavřena pro všechna auta nerezidentů. „S TSK Praha se nám podařilo vyjednat, že po dobu konání světového šampionátu byl vytvořen parkovací systém pro oblasti a ulice kolem O2 arény, který dovolil vjezd pouze automobilům rezidentů,“ konstatoval Vážanský.
Do aplikace byly automaticky zaneseny registrační značky vozidel rezidentů, kteří využívají zóny placeného stání. Rezidenti, kteří měli vlastní stání, do něho mohli nahlásit SPZ svého vozu on-line.
Na to, aby do oblasti O2 areny v době zápasů nevjížděla auta s neregistrovanými SPZ dohlíželi strážníci. Praha 9 pro ně zakoupila mobilní telefony, v níž měli aplikaci TSK.
Jiná z dopravních opatření se však v praxi neosvědčila, jako například zábrany-plůtky v místech křížení tramvajových tratí a silnic. Ty měly zabránit blokování tramvají v případech, kdyby se tvořily kolony aut odbočujících vlevo. Byly však zbytečné, proto je Praha 9 ve spolupráci s Pražskými službami ještě během konání šampionátu odstranila.
V průběhu dvoutýdenní akce se objevily i stížnosti. Některým rezidentům vadil hluk z Fan-zóny či hlučící davy opouštějící O2 arenu po skončení večerních zápasů. Zapálení fanoušci se zase pozastavovali na tím, že v 21:45 hodin se zavřely všechny stánky, ve 22 hodin vypnul zvuk a na hokej, který skončil po 23. hodině, se mohli dokoukat jen v tichu.„Na celém území Česka platí od 22 hodin noční klid. Každá obec si ovšem může schválit vyhlášku, že v odůvodněných případech lze večerku posunout, tedy noční klid zkrátit. V Praze má tuto kompetenci Magistrát hl. města Prahy, který však žádnou takovou vyhlášku neschválil,“ vysvětloval Vážanský pro fanoušky nepopulární opatření a dodal: „Pravdou však je, že jak český tým pavoukem zápasů postupoval do finále, stížností na hluk ubývalo.“
Občasné stížnosti přišly i na omezení vjezdu taxíků či rozvážkových služeb do oblasti kolem O2 areny v době konání zápasů.
„Pořádek v okolí areny považujeme to za velký úspěch. Podařilo se nám vyjednat, že magistrát navíc uvolnil 1 850 000 korun na úklid ulic od Palmovky po Vysočanskou. Odpadkové koše se vysypávaly čtyřikrát denně,“ sdělil místostarosta Vážanský.
Po dobu šampionátu uklízela městská firma Pražské služby kolem O2 areny častěji než ve standardní dny, a to nejen v okolí haly, ale i u křižovatky Balabanka a až po náměstí OSN a křižovatku Harfa.
„Během mistrovství jsme odvezli od pražské O2 areny zhruba 30 velkoobjemových kontejnerů a přibližně 156 velkých popelnic po 1100 litrech. O pořádek se tu denně staralo dohromady asi 30 lidí a strojů,“ uvedl Alexandr Komarnický z Pražských služeb.