Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také podpora Milostivého léta, které má lidem pomoci s řešením potíží s exekucemi. Celkově odbor médií a marketingu pražského magistrátu zpracoval a vydal 692 tiskových zpráv a týdně, včetně započítaných letních prázdnin, byly ze strany metropole uspořádány v průměru tři tiskové konference. Co do počtu novinářských dotazů se loňský rok rovnal i tomu předchozímu, kdy bylo denně odpovězeno přibližně na 15 dotazů. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.

Ačkoli byla hlavní část komunikace i v roce 2021 věnována pandemii koronaviru, v rámci celého roku převládala kromě kampaně k očkování a řešení situací v souvislosti s covidem-19 i témata spojená s podporou lidí v nouzi či krize dostupného bydlení.

Komunikace se mimo jiné soustředila také na Klimatický plán hl. m. Prahy, který si klade za cíl výrazně snížit uhlíkovou stopu hlavního města v následujících letech a desetiletích.

V rámci infotainmentu natočil také Magistrát hl. m. Prahy novou sérii videí Pražská zastavení, která se věnují různým oblastem v životě Pražanů, ať už se jedná o historii budov, zpracování odpadu, veřejnému osvětlení, nebo například pastvě koz, ovcí a skotu na území metropole.

V roce 2021 jako každý rok nechyběla ani distribuce dárků pro prvňáčky a před Vánoci město potěšilo dárky děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních. Celkem se do projektu zapojilo 23 institucí včetně magistrátních odborů a také mediálních domů, které dohromady poskytly 22 752 předmětů.

Ohledně koronaviru se hlavní město primárně zaměřilo na informování veřejnosti o situaci v hlavním městě a na podporu očkování, kdy vzniklo i několik kampaní ve spolupráci se společností DDB Prague.

 Mimo jiné město také rozeslalo celkem 123 000 kusů letáků, které měly pomoci s rozhodnutím nechat se očkovat. Mezi další úspěšné kampaně se zařadily například Milostivé léto, komunikace k pomoci Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií nebo informace k dostupnému družstevnímu bydlení. 

„Rok 2021 byl z mnoha pohledů podobný předchozímu roku, kdy se komunikace zaměřovala z velké části na koronavirus a s ním spojená opatření či kampaně. Minulý rok se k tomu přidala i velká podpora očkování a věřím, že jako hlavní město jsme udělali maximum pro to, aby se mohl naočkovat každý, kdo má o vakcínu zájem, a díky kampaním či očkovacímu autobusu jsme dokázali mnoho lidí přesvědčit o tom, že to opravdu má cenu,“ uvedla ředitelka odboru médií a marketingu Magistrátu hl. m. Prahy Jana Berková. 

Celkově hlavní město komunikovalo pomocí různých kanálů množství témat, například na portálu www.praha.eu bylo publikováno více jak 703 článků a textů, přičemž stránky navštívilo 1,3 milionu unikátních uživatelů za rok.

Uveřejněno bylo 692 tiskových zpráv či 200 pozvánek a 118 avíz na akce, kterých se zúčastnili představitelé hl. m. Prahy. Zároveň hlavní město uspořádalo celkem vlastních 154 tiskových konferencí. Mediálních dotazů průměrně vyřídil odbor médií a marketingu přibližně 15 denně. 

Aktivní byla metropole i na sociálních sítích, kdy jen na Facebooku publikovala 842 postů (v průměru 2,3 denně), které získaly 93 492 lajků a více jak 6 700 komentářů. Nejlakovanější byl přitom příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride.

Na sociální síti Twitter se umístil pražský profil jako nejlepší mezi profily českých krajských měst, přičemž bylo vydáno celkem 339 tweetů a přibližně 1460 retweetů. Nejvíce „lajkovaným“ příspěvkem byla fotka plného Staroměstského náměstí s křížky, příspěvek o otevřenosti k sexuálním menšinám a o odstraňování betonových laviček

„Koronavirus nebylo jediné téma, co jsme dokázali směrem k veřejnosti odkomunikovat s úspěchem, například kampaně k Milostivému létu či pro lidi ve finanční nouzi bylo možné vidět v Praze opravdu téměř všude a díky tomu jsme jim mohli pomoci ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovali. Poděkování tak na tomto místě patří nejen dalším odborům pražského magistrátu, ale i mnoha našim organizacím, soukromým společnostem nebo mediálním domům, které nám pomáhaly Pražany informovat o zásadních a důležitých událostech,“ dodává Jana Berková. 

Komunikace hlavního města za rok 2021 v číslech:

 • Vydáno 692 tiskových zpráv
 • Vydáno 200 pozvánek
 • Uspořádáno 154 tiskových konferencí, pracovních snídaní a dalších akcí pro média
 • Vydáno 118 avíz na akce s účastí představitelů hl. m. Prahy
 • Na portál praha.eu umístěno 703 aktualit z různých oblastí života v Praze (doprava, kultura, volný čas, sport atd.)
 • Za rok 2021 měl portál praha.eu 1,3 milionu nových návštěvníků

Hlavní mediální kampaně v souvislosti s pandemickou situací:

 • Očkovací portál na praha.eu, zpravodaj k očkování, očkovací autobus, Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha, odběrové místo na Mariánském náměstí, mobilní očkovací tým, kampaň na podporu očkování (ve spolupráci s agenturou DDB)

Ostatní kampaně a akce:

 • Milostivé léto
 • Kampaň na pomoc Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií
 • Dostupné družstevní bydlení
 • Pražská zastavení
 • Balíčky pro prvňáčky
 • Akce na podporu dárcovství kostní dřeně
 • Den otevřených dveří 28. října
 • Dárky pro děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních
 • Výstava Energie a civilizace
 • Výstava Kořeny osobností na cestách
 • Výstava Ne! v přírodě
 • Projekt Moje Mariánské
 • Výstava Movember

Facebook:

 • Profil sleduje 69 660 lidí
 • Praha.eu je nejlakovanější stránka mezi krajskými městy v České republice
 • Pražský profil sleduje 771 lidí z Brna a 3 163 lidí ze Slovenska
 • Denně je osloveno minimálně 15 000 lidí
 • Až na výjimky není využívána placená reklama
 • V loňském roce bylo publikováno 842 postů, které získaly 93 492 lajků a obsahovaly
  6 735 komentářů
 • Nejlakovanějším byl příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride

Twitter:

 • Momentálně pražský Twitter sleduje 22 470 lidí
 • Pražský profil je nejlepším mezi profily českých krajských měst (na druhém místě je Brno s 9 217 sledujícími)
 • Vydáno celkem 339 tweetů a asi 1460 retweetů
 • Nejvíce lajkovanými příspěvky byla fotografie plného Staroměstského náměstí s křížky, otevřenost k sexuálním menšinách a odstraňování betonových laviček

Autor: puc

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Dnes v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Včera ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Včera v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Další články
Nahoru