Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také podpora Milostivého léta, které má lidem pomoci s řešením potíží s exekucemi. Celkově odbor médií a marketingu pražského magistrátu zpracoval a vydal 692 tiskových zpráv a týdně, včetně započítaných letních prázdnin, byly ze strany metropole uspořádány v průměru tři tiskové konference. Co do počtu novinářských dotazů se loňský rok rovnal i tomu předchozímu, kdy bylo denně odpovězeno přibližně na 15 dotazů. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.

Ačkoli byla hlavní část komunikace i v roce 2021 věnována pandemii koronaviru, v rámci celého roku převládala kromě kampaně k očkování a řešení situací v souvislosti s covidem-19 i témata spojená s podporou lidí v nouzi či krize dostupného bydlení.

Komunikace se mimo jiné soustředila také na Klimatický plán hl. m. Prahy, který si klade za cíl výrazně snížit uhlíkovou stopu hlavního města v následujících letech a desetiletích.

V rámci infotainmentu natočil také Magistrát hl. m. Prahy novou sérii videí Pražská zastavení, která se věnují různým oblastem v životě Pražanů, ať už se jedná o historii budov, zpracování odpadu, veřejnému osvětlení, nebo například pastvě koz, ovcí a skotu na území metropole.

V roce 2021 jako každý rok nechyběla ani distribuce dárků pro prvňáčky a před Vánoci město potěšilo dárky děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních. Celkem se do projektu zapojilo 23 institucí včetně magistrátních odborů a také mediálních domů, které dohromady poskytly 22 752 předmětů.

Ohledně koronaviru se hlavní město primárně zaměřilo na informování veřejnosti o situaci v hlavním městě a na podporu očkování, kdy vzniklo i několik kampaní ve spolupráci se společností DDB Prague.

 Mimo jiné město také rozeslalo celkem 123 000 kusů letáků, které měly pomoci s rozhodnutím nechat se očkovat. Mezi další úspěšné kampaně se zařadily například Milostivé léto, komunikace k pomoci Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií nebo informace k dostupnému družstevnímu bydlení. 

„Rok 2021 byl z mnoha pohledů podobný předchozímu roku, kdy se komunikace zaměřovala z velké části na koronavirus a s ním spojená opatření či kampaně. Minulý rok se k tomu přidala i velká podpora očkování a věřím, že jako hlavní město jsme udělali maximum pro to, aby se mohl naočkovat každý, kdo má o vakcínu zájem, a díky kampaním či očkovacímu autobusu jsme dokázali mnoho lidí přesvědčit o tom, že to opravdu má cenu,“ uvedla ředitelka odboru médií a marketingu Magistrátu hl. m. Prahy Jana Berková. 

Celkově hlavní město komunikovalo pomocí různých kanálů množství témat, například na portálu www.praha.eu bylo publikováno více jak 703 článků a textů, přičemž stránky navštívilo 1,3 milionu unikátních uživatelů za rok.

Uveřejněno bylo 692 tiskových zpráv či 200 pozvánek a 118 avíz na akce, kterých se zúčastnili představitelé hl. m. Prahy. Zároveň hlavní město uspořádalo celkem vlastních 154 tiskových konferencí. Mediálních dotazů průměrně vyřídil odbor médií a marketingu přibližně 15 denně. 

Aktivní byla metropole i na sociálních sítích, kdy jen na Facebooku publikovala 842 postů (v průměru 2,3 denně), které získaly 93 492 lajků a více jak 6 700 komentářů. Nejlakovanější byl přitom příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride.

Na sociální síti Twitter se umístil pražský profil jako nejlepší mezi profily českých krajských měst, přičemž bylo vydáno celkem 339 tweetů a přibližně 1460 retweetů. Nejvíce „lajkovaným“ příspěvkem byla fotka plného Staroměstského náměstí s křížky, příspěvek o otevřenosti k sexuálním menšinám a o odstraňování betonových laviček

„Koronavirus nebylo jediné téma, co jsme dokázali směrem k veřejnosti odkomunikovat s úspěchem, například kampaně k Milostivému létu či pro lidi ve finanční nouzi bylo možné vidět v Praze opravdu téměř všude a díky tomu jsme jim mohli pomoci ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovali. Poděkování tak na tomto místě patří nejen dalším odborům pražského magistrátu, ale i mnoha našim organizacím, soukromým společnostem nebo mediálním domům, které nám pomáhaly Pražany informovat o zásadních a důležitých událostech,“ dodává Jana Berková. 

Komunikace hlavního města za rok 2021 v číslech:

 • Vydáno 692 tiskových zpráv
 • Vydáno 200 pozvánek
 • Uspořádáno 154 tiskových konferencí, pracovních snídaní a dalších akcí pro média
 • Vydáno 118 avíz na akce s účastí představitelů hl. m. Prahy
 • Na portál praha.eu umístěno 703 aktualit z různých oblastí života v Praze (doprava, kultura, volný čas, sport atd.)
 • Za rok 2021 měl portál praha.eu 1,3 milionu nových návštěvníků

Hlavní mediální kampaně v souvislosti s pandemickou situací:

 • Očkovací portál na praha.eu, zpravodaj k očkování, očkovací autobus, Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha, odběrové místo na Mariánském náměstí, mobilní očkovací tým, kampaň na podporu očkování (ve spolupráci s agenturou DDB)

Ostatní kampaně a akce:

 • Milostivé léto
 • Kampaň na pomoc Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií
 • Dostupné družstevní bydlení
 • Pražská zastavení
 • Balíčky pro prvňáčky
 • Akce na podporu dárcovství kostní dřeně
 • Den otevřených dveří 28. října
 • Dárky pro děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních
 • Výstava Energie a civilizace
 • Výstava Kořeny osobností na cestách
 • Výstava Ne! v přírodě
 • Projekt Moje Mariánské
 • Výstava Movember

Facebook:

 • Profil sleduje 69 660 lidí
 • Praha.eu je nejlakovanější stránka mezi krajskými městy v České republice
 • Pražský profil sleduje 771 lidí z Brna a 3 163 lidí ze Slovenska
 • Denně je osloveno minimálně 15 000 lidí
 • Až na výjimky není využívána placená reklama
 • V loňském roce bylo publikováno 842 postů, které získaly 93 492 lajků a obsahovaly
  6 735 komentářů
 • Nejlakovanějším byl příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride

Twitter:

 • Momentálně pražský Twitter sleduje 22 470 lidí
 • Pražský profil je nejlepším mezi profily českých krajských měst (na druhém místě je Brno s 9 217 sledujícími)
 • Vydáno celkem 339 tweetů a asi 1460 retweetů
 • Nejvíce lajkovanými příspěvky byla fotografie plného Staroměstského náměstí s křížky, otevřenost k sexuálním menšinách a odstraňování betonových laviček

Autor: puc

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

Dnes v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Další články
Nahoru