Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také podpora Milostivého léta, které má lidem pomoci s řešením potíží s exekucemi. Celkově odbor médií a marketingu pražského magistrátu zpracoval a vydal 692 tiskových zpráv a týdně, včetně započítaných letních prázdnin, byly ze strany metropole uspořádány v průměru tři tiskové konference. Co do počtu novinářských dotazů se loňský rok rovnal i tomu předchozímu, kdy bylo denně odpovězeno přibližně na 15 dotazů. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.

Ačkoli byla hlavní část komunikace i v roce 2021 věnována pandemii koronaviru, v rámci celého roku převládala kromě kampaně k očkování a řešení situací v souvislosti s covidem-19 i témata spojená s podporou lidí v nouzi či krize dostupného bydlení.

Komunikace se mimo jiné soustředila také na Klimatický plán hl. m. Prahy, který si klade za cíl výrazně snížit uhlíkovou stopu hlavního města v následujících letech a desetiletích.

V rámci infotainmentu natočil také Magistrát hl. m. Prahy novou sérii videí Pražská zastavení, která se věnují různým oblastem v životě Pražanů, ať už se jedná o historii budov, zpracování odpadu, veřejnému osvětlení, nebo například pastvě koz, ovcí a skotu na území metropole.

V roce 2021 jako každý rok nechyběla ani distribuce dárků pro prvňáčky a před Vánoci město potěšilo dárky děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních. Celkem se do projektu zapojilo 23 institucí včetně magistrátních odborů a také mediálních domů, které dohromady poskytly 22 752 předmětů.

Ohledně koronaviru se hlavní město primárně zaměřilo na informování veřejnosti o situaci v hlavním městě a na podporu očkování, kdy vzniklo i několik kampaní ve spolupráci se společností DDB Prague.

 Mimo jiné město také rozeslalo celkem 123 000 kusů letáků, které měly pomoci s rozhodnutím nechat se očkovat. Mezi další úspěšné kampaně se zařadily například Milostivé léto, komunikace k pomoci Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií nebo informace k dostupnému družstevnímu bydlení. 

„Rok 2021 byl z mnoha pohledů podobný předchozímu roku, kdy se komunikace zaměřovala z velké části na koronavirus a s ním spojená opatření či kampaně. Minulý rok se k tomu přidala i velká podpora očkování a věřím, že jako hlavní město jsme udělali maximum pro to, aby se mohl naočkovat každý, kdo má o vakcínu zájem, a díky kampaním či očkovacímu autobusu jsme dokázali mnoho lidí přesvědčit o tom, že to opravdu má cenu,“ uvedla ředitelka odboru médií a marketingu Magistrátu hl. m. Prahy Jana Berková. 

Celkově hlavní město komunikovalo pomocí různých kanálů množství témat, například na portálu www.praha.eu bylo publikováno více jak 703 článků a textů, přičemž stránky navštívilo 1,3 milionu unikátních uživatelů za rok.

Uveřejněno bylo 692 tiskových zpráv či 200 pozvánek a 118 avíz na akce, kterých se zúčastnili představitelé hl. m. Prahy. Zároveň hlavní město uspořádalo celkem vlastních 154 tiskových konferencí. Mediálních dotazů průměrně vyřídil odbor médií a marketingu přibližně 15 denně. 

Aktivní byla metropole i na sociálních sítích, kdy jen na Facebooku publikovala 842 postů (v průměru 2,3 denně), které získaly 93 492 lajků a více jak 6 700 komentářů. Nejlakovanější byl přitom příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride.

Na sociální síti Twitter se umístil pražský profil jako nejlepší mezi profily českých krajských měst, přičemž bylo vydáno celkem 339 tweetů a přibližně 1460 retweetů. Nejvíce „lajkovaným“ příspěvkem byla fotka plného Staroměstského náměstí s křížky, příspěvek o otevřenosti k sexuálním menšinám a o odstraňování betonových laviček

„Koronavirus nebylo jediné téma, co jsme dokázali směrem k veřejnosti odkomunikovat s úspěchem, například kampaně k Milostivému létu či pro lidi ve finanční nouzi bylo možné vidět v Praze opravdu téměř všude a díky tomu jsme jim mohli pomoci ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovali. Poděkování tak na tomto místě patří nejen dalším odborům pražského magistrátu, ale i mnoha našim organizacím, soukromým společnostem nebo mediálním domům, které nám pomáhaly Pražany informovat o zásadních a důležitých událostech,“ dodává Jana Berková. 

Komunikace hlavního města za rok 2021 v číslech:

 • Vydáno 692 tiskových zpráv
 • Vydáno 200 pozvánek
 • Uspořádáno 154 tiskových konferencí, pracovních snídaní a dalších akcí pro média
 • Vydáno 118 avíz na akce s účastí představitelů hl. m. Prahy
 • Na portál praha.eu umístěno 703 aktualit z různých oblastí života v Praze (doprava, kultura, volný čas, sport atd.)
 • Za rok 2021 měl portál praha.eu 1,3 milionu nových návštěvníků

Hlavní mediální kampaně v souvislosti s pandemickou situací:

 • Očkovací portál na praha.eu, zpravodaj k očkování, očkovací autobus, Metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru Praha, odběrové místo na Mariánském náměstí, mobilní očkovací tým, kampaň na podporu očkování (ve spolupráci s agenturou DDB)

Ostatní kampaně a akce:

 • Milostivé léto
 • Kampaň na pomoc Pražanům postižených zkrachovalými dodavateli energií
 • Dostupné družstevní bydlení
 • Pražská zastavení
 • Balíčky pro prvňáčky
 • Akce na podporu dárcovství kostní dřeně
 • Den otevřených dveří 28. října
 • Dárky pro děti a seniory v nemocnicích a sociálních zařízeních
 • Výstava Energie a civilizace
 • Výstava Kořeny osobností na cestách
 • Výstava Ne! v přírodě
 • Projekt Moje Mariánské
 • Výstava Movember

Facebook:

 • Profil sleduje 69 660 lidí
 • Praha.eu je nejlakovanější stránka mezi krajskými městy v České republice
 • Pražský profil sleduje 771 lidí z Brna a 3 163 lidí ze Slovenska
 • Denně je osloveno minimálně 15 000 lidí
 • Až na výjimky není využívána placená reklama
 • V loňském roce bylo publikováno 842 postů, které získaly 93 492 lajků a obsahovaly
  6 735 komentářů
 • Nejlakovanějším byl příspěvek s vánočním stromem na Staroměstském náměstí a ze zahájení festivalu Prague Pride

Twitter:

 • Momentálně pražský Twitter sleduje 22 470 lidí
 • Pražský profil je nejlepším mezi profily českých krajských měst (na druhém místě je Brno s 9 217 sledujícími)
 • Vydáno celkem 339 tweetů a asi 1460 retweetů
 • Nejvíce lajkovanými příspěvky byla fotografie plného Staroměstského náměstí s křížky, otevřenost k sexuálním menšinách a odstraňování betonových laviček

Autor: puc

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru